Continental 09 2020 1140x190
Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 1 Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 4 Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 2 Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 5 Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 3 Thumb najlepsi naftovy motor bmw konci autozurnal.com 6

Najlepší naftový motor BMW končí. Lúči sa vo veľkom štýle

To najlepšie z naftovej kuchyne BMW tohto roku skončí. Trojlitrový quadturbodiesel sa naposledy ukáže v limitovanej edícii BMW X5 a X7 Final Edition.

Ďalšia naftová lokomotíva to má spočítané. Len pred pár dňami sme vás informovali o konci konkurenčného osemvalcového motora 4.0 TDI vo vrcholných SUV modeloch značiek VW a Audi. Podobný osud podľa BMW Blog zažije aj radový naftový šesťvalec B57S s objemom 3.0 l. Unikátom je použitie až štyroch (!) turbodúchadiel. Výkon odpovedá tomu najlepšiemu v ponuke, BMW uvádza 294 kW (400 k) a krútiaci moment vrcholí hodnotou 760 Nm.

Otáčková charakteristika motora B57S (tmavomodré krivky)

Výroba najlepšieho naftového motora BMW má skončiť v septembri 2020. Hlavným dôvodom konca tohto "katapultu" sú sprísňujúce sa emisné normy. Značka ho pre najnovšiu aktualizáciu noriem upravovať a homologizovať nebude. Prirátajte si k tomu vysoké náklady na výrobu. 

Prečítajte si tiež:

Najlepší naftový motor v Audi a VW skončí

Prepĺňaný radový vznetový šesťvalec s objemom 3,0 l a presným kódom B57D30S0 počnúc premiérou v roku 2016 poháňal napr. modely BMW M550d, 750d a 750Ld, no a v poslednej dobe si ho môžete pamätať z SUV BMW X5, X6 a X7 M50d. Vďaka vysokému výkonu umožnil aj mohutným SUV dosiahnuť dynamické parametre podobné superšportom čias minulých, ale nie veľmi dávnych. Majestátne BMW X7 M50d s ním na stovku zrýchľuje za 5,4 s, namontovaný do BMW M550d zvláda rovnakú disciplínu za 5,2 s. To všetko pri udávanej priemernej spotrebe 6,9 - 7,2 l/100 km (X5 M50d), resp. 7,1 - 7,4 l/100 km (X7 M50d).

Lúčenie sprevádza BMW X5 a X7 Final Edition

Značka si pri príležitosti odchodu najsilnejšieho naftového srdca pripravila exkluzívne "finálne" verzie vrcholných SUV BMW X5 a X7 s týmto srdcom pod kapotou. Okrem spomínaného 294 kW motora dostanú X5 a X7 Final Edition extra výbavu, štandardne montované laserové svetlá a niekoľko vzhľadových zmien exteriéru a interiéru, ktoré budú na "finálnu" edíciu odkazovať. Veľa podrobností zatiaľ nepoznáme, otázkou tiež je, koľko kusov SUV v tejto edícii vyrobia.

Tento štvorturbový motor nepatril medzi hlavný prúd a najpredávanejšie motorizácie BMW. No s odchodom špičkových agregátov, najčastejšie kvôli emisiám, ostáva na jazyku trpká príchuť a očakávanie, že do budúcna sa bude ponuka výkonných viacvalcových motorov čoraz viac stenčovať. Sledujeme to v priamom prenose, emisné normy predčasne ukončili život mnohým motorom. 

Jedno a dvojturbové verzie trojlitrového turbodiesela BMW ostanú v ponuke aj naďalej.

Zdroj: BMWBlog