299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 01 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 02 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 03 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 04 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 05 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 06 na naftu  elektrinu aj vod k 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 07 na naftu  elektrinu aj vod k  1 Thumb 08 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 09 na naftu  elektrinu aj vod k Thumb 01 na naftu  elektrinu aj vod k

Na naftu, elektrinu aj vodík

Začiatkom júla MAN predviedol médiám novinky, ktoré predstaví v septembri na hannoverskom veľtrhu úžitkových vozidiel IAA Transportation 2024.

Pod horami alpského regiónu Zell am See spoločnosť MAN Truck & Bus po prvýkrát prezentovala kompletnú paletu svojich pohonných systémov pre nákladné vozidlá. Dvesto európskych novinárov mohlo v rámci testovacích jázd porovnať trucky s elektrickým, vodíkovým a najmodernejším naftovým pohonom. Ťažiskom testovacích jázd bola dekarbonizácia cestnej nákladnej dopravy.

Novinkou v rade TGM je automatická prevodovka PowerMatic s hydrodynamickým meničom krútiaceho momentu. 

Kľúčovým modelom mníchovského výrobcu pri transformácii na elektrickú mobilitu je e-truck MAN. Prostredníctvom modulárneho konceptu batérií, rôznych výkonov motora, rázvorov, rozličných verzií kabín či pomocných pohonov ho možno prispôsobiť pre rozmanité nadstavby a všetky relevantné odvetvia dopraveného priemyslu. Výrobca informoval, že elektrické trucky MAN ponúkajú viac ako milión variantov konfigurácie.

V rámci testovacích jázd mohli novinári prvýkrát priamo porovnať trucky MAN s elektrickým, vodíkovým a najmodernejším dieselovým pohonom. Súčasťou programu bol aj nový van MAN TGE Next Level.

K dispozícii budú ťahače aj podvozky eTGX a eTGS s popisom náprav 4x2 a 6x2. Podľa typu prevádzky si zákazník môže objednať pre svoj e-truck tri, štyri, päť alebo šesť modulárne kombinovateľných batérií, pričom variabilné je aj ich umiestnenie. Predpokladaný potenciál batérií je až 1,6 milióna kilometrov, resp. ich životnosť má dosiahnuť cca 15 rokov (v závislosti od typu používania vozidla). Na výber sú elektrické motory s výkonom 333 k, 449 k alebo 544 k. Okrem toho e-truck MAN je pripravený na budúci štandard megawattového nabíjania (MCS) s výkonom až 1000 kW, ktoré umožní dobíjanie počas vodičovej prestávky v jazde. To znamená, že v optimálnej konfigurácii poskytne elektrický ťahač denný dojazd do 800 kilometrov, čo stačí aj pre typické nasadenie v diaľkovej doprave. To je jeden z dôvodov, prečo je o e-truck MAN medzi zákazníkmi už teraz veľký záujem: Doposiaľ bolo zaregistrovaných 2000 objednávok a vážnych záujemcov vrátane veľkého kontraktu z Francúzska na 100 e-truckov. 

S jednou prestávkou na dobitie batérií má e-truck MAN dojazd až 800 km.

 „Aj keď prechod na nákladnú dopravu bez emisií CO2 formuje niekoľko technológií, my sa jednoznačne zameriavame na elektrickú mobilitu ako hlavnú technológiu pohonu. Vodíkový spaľovací motor môže byť užitočným doplnkom pre špeciálne aplikácie, rovnako ako pohon s palivovými článkami, ktorý je v súčasnosti stále vo vývoji. Okrem toho dieselový pohon bude hrať dôležitú úlohu počas celej transformácie až do jeho kompletnej výmeny. Preto sme ho D30 výrazne zefektívnili naším novým motorom, je hospodárnejší a so zredukovanými emisiami CO2. Je postavený na spoločnej platforme motorov z TRATON GROUP a ide o hmatateľný výsledok intenzívnej spolupráce medzi našimi vývojovými oddeleniami. V budúcnosti budeme na rovnakej výrobnej linke vyrábať nákladné vozidlá so spaľovacím motorom a elektrickým pohonom, aby sme boli schopní pružne reagovať na zmenu dopytu smerom k elektrickým truckom. Lenže ak revolúcia v oblasti pohonov má byť úspešná, musí sa rozšírenie nabíjacej infraštruktúry stať absolútnou prioritou pre politikov, prevádzkovateľov infraštruktúry a výrobcov,“ hovorí Alexander Vlaskamp, generálny riaditeľ MAN Truck & Bus.

Prístrojový panel elektrického ťahača.

Do roku 2030 by každé druhé nákladné vozidlo MAN zaregistrované v Európe malo mať batériový elektrický pohon. Spoločný podnik na budovanie nabíjacej infraštruktúry Milence, ktorého je MAN ako člen TRATON GROUP súčasťou spolu s Daimler Truck a Volvo Trucks, nedávno otvoril v prístave Antverpy jedno z prvých veľkých parkovísk na nabíjanie nákladných vozidiel. Z iniciatívy výrobcov má v najbližších rokoch vzniknúť celkovo 1 700 nabíjacích miest. Na neustále sa zvyšujúci počet elektrických nákladných vozidiel ich bude do roku 2030 potrebných celkovo 50 000. MAN pracuje aj na elektrifikácii vlastnej servisnej siete.

Ťahač s vodíkovým spaľovacím motorom

V rámci testovacích jázd prezentoval MAN prototyp nákladného vozidla so spaľovacím motorom na vodík. Od roku 2025 tento truck s označením MAN hTGX dodá výrobca najprv v malých sériách zákazníkom v Nemecku, Holandsku, Nórsku, na Islande a vo vybraných krajinách mimo Európy. Celkove ide o 200 vozidiel.

Portfólio s nulovými emisiami dopĺňa MAN hTGX s vodíkovým spaľovacím motorom, ktorý príde na trh v malých sériách v roku 2025. 

Model MAN hTGX ponúka veľké užitočné zaťaženie a maximálny dojazd až 600 kilometrov, zo začiatku sú k dispozícii verzie 6x2 a 6x4. Použitý vodíkový spaľovací motor H45 má výkon 383 kW (520 k) a maximálny krútiaci moment 2500 Nm v rozsahu otáčok 900 – 1300 min-1. Mimoriadne rýchle dodávanie výkonu je zabezpečené priamym vstrekovaním vodíka do motora. S vodíkom stlačeným na 700 barov a kapacitou nádrží 56 kg trvá natankovanie necelých 15 minút. Podľa novej plánovanej legislatívy EÚ o CO2 bude MAN hTGX s hodnotou merných emisií menšou ako 1 gram CO2/tkm spĺňať kritériá pre „vozidlo s nulovými emisiami“.

S vodíkom stlačeným na 700 barov a kapacitou nádrží 56 kg trvá natankovanie necelých 15 minút.

Vodíkový pohon je podľa MAN doplnkovým zeleným riešením pre špeciálne používanie. Hodí sa najmä pre špecifické práce v ťažkej doprave, ktoré si vyžadujú špeciálnu konfiguráciu náprav alebo ak na ráme neostáva miesto pre batérie kvôli konštrukcii nadstavby, respektíve tam, kde je zložité implementovať nabíjaciu infraštruktúru. 

Vysoko efektívny konvenčný pohon 

Na trh s konvenčnými nákladnými vozidlami so spaľovacím motorom, ktorý bude naďalej existovať aj pri prechode na pohony s nulovými emisiami, prináša MAN vysoko účinný motor pre ťahače návesov MAN TGX a TGS s novým pohonným ústrojenstvom Power Lion. Motor D30, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre vozidlá MAN na základe kombinovanej technologickej expertízy v TRATON GROUP, dosahuje vďaka novej 14-stupňovej prevodovke MAN TipMatic, novej generácii bŕzd a vylepšenej aerodynamike výrazné zníženie spotreby paliva a tým aj zredukovanie emisií CO2 až o 3,7 percenta. V krajinách, kde sa pri mýte zohľadňujú emisie CO2, môže tak prispieť k ďalším úsporám nákladov na kilometer, pretože bude zaradený do veľmi výhodných cenových kategórií.

MAN predstavil model TGX s novým motorom D30 a pohonnou sústavou PowerLion. Na snímke je MAN TGX 18.560 s kabínou GX.

Až 27 asistenčných systémov

Okrem dekarbonizačných technológií bolo podujatie zamerané aj na prezentovanie nových asistenčných systémov. Zariadenia chrániace najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky dodáva MAN pre svoje nákladné vozidlá sériovo od začiatku roku 2024 (detekcia chodcov a cyklistov, tretia generácia vyspelého systému núdzového brzdenia EBA a podpora pri odbočovaní). V tomto trende pokračuje nová verzia dodávky MAN TGE Next Level, ktorá do testovacích jázd pod rakúskymi Alpami vstúpila s vylepšenou aktívnou a pasívnou bezpečnosťou. Exteriér ostal prakticky nezmenený, zato z hľadiska technológií je všestranne pripravený na budúcnosť.

Inovovaný MAN TGE Next Level posunul štandardy komfortu a bezpečnosť na novú úroveň. 

K dispozícii je jedenásť nových asistenčných systémov a celkovo ich má teraz v ponuke 27. Patrí k nim aj Cruise Assist Plus s funkciou Emergency Assistant. Je to systém pomoci v núdzi, ktorý nepretržite monitoruje činnosť vodiča (akcelerovanie, riadenie a brzdenie) a ak zistí, že šofér nie je v poriadku, dokáže vozidlo autonómne zastaviť a následne ho zabezpečiť (aktivuje výstražné svetlá, spustí eCall, odomkne dvere).

Nová prístrojová doska s digitálnymi prístrojmi a veľký dotykový displej MAN Media Van na ovládanie funkcií vozidla a informačno-relaxačného systému.

Najmodernejší dotykový displej MAN Media Van garantuje bezpečnú obsluhu infotainmentu a funkcií vozidla. Nové prvky v štandardnej výbave: MAN SmartLink pre integráciu smartfónu, digitálny prístrojový panel, bezkľúčové štartovanie, multifunkčný volant, elektronická parkovacia brzda... Výroba prvých verzií sa začala v júni 2024, ďalšie budú nasledovať v priebehu roka.