Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Motor sa nesmie prehrievať ani podchladzovať
Teplota motora je dôležitá pre jeho správnu a efektívnu funkciu. Ale aká teplota je ideálna? V tejto súvislosti zväčša hovoríme o teplote chladiacej kvapaliny. Mnohé autá, dokonca aj renomovaných značiek, dnes teplotu chladiacej kvapaliny vodičovi ani neindikujú.
V športových autách je bežné, že palubné prístroje informujú vodiča aj o teplote motorového oleja. Je to vôbec dôležité vedieť? Ideálna teplota chladiacej kvapaliny v bežnom motore zohriatom na prevádzkovú teplotu je 80 až 90 stupňov. Snímač je umiestnený obyčajne neďaleko termostatu, lebo teplota meraná tesne za termostatom má najjasnejšiu výpovednú hodnotu o jeho správnej funkcii. Ak sa teplota nikdy nedostane na hodnotu ani 70 stupňov Celzia, motor je podchladený a hrozí mu vysoké opotrebovanie. Súčiastky nemajú správnu vôľu a pri nízkej teplote motor nemá správnu účinnosť, zvyšuje sa teda aj spotreba. Teraz v lete si to možno ani nevšimneme, ale v zime auto s podchladeným motorom mizerne kúri. Riešením je výmena termostatu. Chladiaca kvapalina vrie pri vyššej teplote ako je 100 stupňov, lebo v systéme je mierny pretlak. Mnohé problémy s prehrievaním motora, aktuálne najmä teraz, majú niekedy banálnu príčinu – zlú tesniacu zátku vyrovnávacej nádobky.
Vedia o tom svoje najmä bývalí majitelia modelov Škoda 105/120. Ďalšou príčinou prehrievania motora môže byť znečistený chladič. Zanesie sa od prachu, lístia či blata. Dnes býva viac chladičov umiestnených za sebou, vodný, olejový, výmenník tepla pre klimatizáciu či medzichladič stlačeného vzduchu od turba a tu sa nečistoty nazbierajú často. Niekedy stačí chladič opatrne vypláchnuť tlakom vody a problémy prestanú. Častou príčinou prehrievania motorov najmä starších áut je vodný kameň či iné usadeniny, ktoré bránia ideálnemu prietoku chladiacej kvapaliny cez chladič. Tu pomáha chémia. Na trhu existujú aditíva do chladiacej kvapaliny, ktoré chladiacu sústavu pomôžu vyčistiť.
I keď je teplota chladiacej kvapaliny dostatočná, motor ešte stále nemusí mať ideálnu teplotu a nie je vhodné hnať ho do vysokých otáčok, či chcieť od neho maximálny výkon. Olej sa zohrieva oveľa pomalšie, potom bežne dosahuje teplotu okolo 130 stupňov. Meria sa v olejovej vani alebo pred olejovým filtrom. Teplota motorového oleja pri prvom piestnom krúžku je však vyššia okolo 200 stupňov, pri naftovom motore aj cez 300 stupňov. Na olej sú v moderných motoroch kladené naozaj vysoké nároky a je naivné si myslieť, že olej vydrží 30-tisíc kilometrov v bez následkov na životnosť motora, či turba.