Motor s plastovým turbom dosiahne výkon až 450 koní
Nový materiál Torlon odľahčí konvenčný motor približne o tretinu. Uplatnenie nájde v superšportovom aute.
Jednou z ciest, ako vyrábať stále ekologickejšie autá s lepšími jazdnými vlastnosťami je, znížiť ich hmotnosť. Odtučňovacia kúra zasiahla rôzne časti vozidiel, akurát motorom sa po prechode na celohliníkovú konštrukciu skôr vyhýbala.
Američan Matti Holtzberg už v osemdesiatych rokoch minulého storočia experimentoval s alternatívnymi materiálmi na výrobu motorov.
Na báze radového štvorvalca 2,0 Cosworth zostrojil experimentálnu poháňaciu jednotku "Polimotor", ktorá obsahovala 59 komponentov, vrátane bloku a ojníc, vyrobených z kompozitu.
Plne funkčný agregát, prepĺňaný turbodúchadlom, dosahoval výkon až 234 kW (318 k). Uplatnenie našiel v hliníkovom šasi Lola T616 a dve sezóny sa zúčastňoval amerických majstrovstiev v pretekoch Gran Turismo.
Po tridsiatich rokoch myšlienka odľahčeného motora ožíva. Chemický gigant Solvay z Belgicka oslovil Mattiho Holzberga, aby spoločne zostrojili Polimotor 2.
Plán ráta s desiatimi zásadnými dielmi, ktoré budú pozostávať z kompozitového materiálu. Nový termoplast Torlon obsahuje niekoľko bližšie nešpecifikovaných zložiek, vrátane uhlíkových vlákien. Vynálezcovia presné zloženie materiálu pochopiteľne taja.
O odolnosti Torlonu však svedčí fakt, že z neho vyrobia aj turbodúchadlo. Okrem iného tiež olejové čerpadlo, čerpadlo chladiacej kvapaliny, vstrekovaciu rampu, škrtiacu klapku či ozubené kolesá rozvodového mechanizmu.
Prepĺňaný štvorvalec, disponujúci výkonom asi 331 kW (450 k) pri 8000 otáčkach za minútu, má vážiť iba 40 kilogramov. Ekvivalent postavený z dnes známych materiálov by vraj vážil 63 až 67 kg.
Konštruktéri opäť rátajú s nasadením motora v pretekárskom aute. Tentoraz by mal zamieriť pred zadnú nápravu francúzskeho superšportu Norma M-20 C Coupe.