Modernizovaný Renault Talisman ladia aj na slovenských cestách
Facelift bude zameraný predovšekým na technologickú výbavu.
Renault pripravuje omladzovaciu kúru pre svoj sedan a kombi strednej triedy. Testovacie prototypy vynoveného Talismanu jazdia po celej Európe, vrátane východného Slovenska. Medzi dodávateľov dvojspojkových prevodoviek pre značku Renault totiž patrí aj závod Magna PT, sídliaci v obci Kechnec, asi 20 kilometrov južne od Košíc.
Po vizuálnej stránke sa veľké Renaulty príliš nezmenia. Očakávame predovšetkým modifikované tvary nárazníkov a novú svetelnú techniku. Zatiaľ čo vzadu sa Talisman dočká iba novej grafiky svetiel, vpredu pribudnú nové plne diódové svetlomety s funkciou odtienenia ostatných vozidiel na ceste (LED Matrix Vision). Elektronika aktívne vypína jednotlivé svetelné segmenty na základe informácií získaných z kamery umiestnenej pri vnútornom spätnom zrkadle. Maximálna dĺžka svetelného kužeľa v ideálnych podmienkach dosiahne približne 220 metrov.
Ďalšie inovácie Talismanu budú ukryté v jeho útrobách. Pred očami šoféra sa objaví nový digitálny prístrojový panel, využívajúci displej s uhlopriečkou desať palcov. Talisman bude ďalší Renault, vybavený multimediálnym systémom Easy Link. Najvyššie výbavové verzie získajú 10,2-palcový dotykový displej, orientovaný na výšku (nahradí súčasný 8,7-palcový). Samozrejmosťou má byť jednoduchá konektivita so smartfónmi, cez Apple CarPlay a Android Auto. Na palube sa objavia aktualizované asistenčné systémy, vrátane adaptívneho tempomatu, ktorý v kombinácii s dvojspojkovou prevodovkou zahŕňa asistenta pre jazdu v dopravnej zápche.
Aktualizácia ponuky motorov sa uskutočnila ešte pred samotným faceliftom a vyžiadali si ju prísnejšie emisné limity. Benzínovým základom - na Slovensku aktuálne nedostupným - je prepĺňaný štvorvalec 1,3 TCe. Dosahuje výkon 118 kW (160 k) a je spriahnutý so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Rovnaké prevodové ústrojenstvo sekunduje aj silnejšiemu štvorvalcu 1,8 TCe (165 kW/225 k). Paleta naftových motorov obsahuje jedna-sedmičku Blue dCi (110 kW/150 k), spriahnutú so šesťstupňovým manuálom, a dve výkonové verzie dvojlitra Blue dCi (118 kW/160 k, 147 kW/200 k). Obe spolupracujú výhradne so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.
Kechnecký závod Magna PT sme donedávna poznali pod názvom Getrag Ford Transmissions. Lenže vlani fabrika zmenila majiteľa. Nový vlastník - kanadský koncern Magna - v nej preinvestuje vyše 170 miliónov eur. Ako informovala agentúra SITA, investícia sa týka nákupu nových technológií, montážnych liniek a celkovej reštrukturalizácie závodu.
Magna chce premiestniť na Slovensko časť výroby dvojspojkových prevodoviek, určených pre automobily BMW s pohonom predných kolies, vrátane variantov s hybridným pohonom. Prevodovky pre BMW bude Magna vyrábať v Kechneci a v nemeckom Neuensteine. Kanaďania ešte vlani v lete odštartovali nábor nových pracovníkov. V súčasnosti má slovenský závod Magna PT približne 740 zamestnancov.
Modernizovanému Talismanu v Kechneci robí spoločnosť vynovený Espace, ktorý už medzičasom stihol absolvovať oficiálnu premiéru.
V minulosti sa na východnom Slovensku objavil aj prototyp Renaultu Mégane RS. Azda najzaujímavejším prototypom však bolo Mitsubishi Lancer Evo X. V okolí Kechneca jazdilo ešte pred oficiálnym odhalením a jediné "maskovanie" predstavoval chýbajúci zadný spojler. Vtedajší závod Getrag Ford Transmissions Japoncom dodával dvojspojkovú prevodovku, ktorá slúžila ako alternatíva k štandardnému manuálu.