Modernizovaný Renault Kadjar zaujal najmä interiérom a novými motormi
Kadjar má za sebou úspešnú prvú polovicu života. Do druhej vstupuje s niekoľkými vylepšeniami a úplne novými motormi.
Tri roky na trhu a 450 000 predaných kusov - tak vyzerá vysvedčenie Renaultu Kadjar. Kompaktné SUV patrí medzi najúspešnejšie modely francúzskej automobilky, a tak nečudo, že k omladzovacej kúre pristupovala s najväčšou opatrnosťou.
Dizajn sa zásadne nezmenil, ak odhliadneme od nových nárazníkov, širšej masky chladiča alebo väčšieho počtu chrómovaných ozdôb. O to viac praktických noviniek sa objavilo v interiéri.
Napríklad zadní pasažieri majú teraz k dispozícii štyri výduchy klimatizácie - dva pod predných sedadlami a dva nové, ústiace zo stredovej konzoly. S klimatizáciou súvisí jej nový ovládací panel. Kadjar doteraz používal ovládače prevzaté z Nissanu Qashqai, s ktorým zdieľa aj technický základ. V rámci modernizácie však Francúzi prišli s vlastnými ovládačmi, pričom ich stvárnenie nám trochu pripomína Daciu Duster.
Nový je sedempalcový displej multimediálneho a navigačného systému R-Link 2. Má vyššie rozlíšenie a na dotyky reaguje rýchlejšie. Zamrzí, že na zmenu hlasitosti už neslúži klasický otočný ovládač, ale len akési virtuálne dotykové tlačidlá vedľa displeja. Na druhej strane, Renault zachoval veľmi praktický multifunkčný ovládač rádia, umiestnený pod volantom.
Najvýznamnejšie zmeny nastali pod prednou kapotou, kde nezostal ani jeden pôvodný agregát.
Benzín spaľuje výhradne prepĺňaná benzínová jedna-trojka TCe, vyvinutá v spolupráci s koncernom Daimler. Pýchou konštruktérov je najmä kremíkový povlak stien valcov nového motora. Aliancia Renault-Nissan začala túto technológiu používať v superšportovom Nissane GT-R a aktuálne sa udomácnila aj v ľudovejšej jedna-trojke. Novinka má okrem iného prepracované turbodúchadlo a systém priameho vstrekovania benzínu pracujúci s tlakom 250 bar.
Do Kadjaru sa montujú dve výkonové verzie. Slabšia dosahuje 103 kW (140 k), silnejšia 117 kW (160 k). Obe môžu spolupracovať so šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC.
Obľúbený turbodiesel 1,5 dCi, nesúci kódové označenie K9K, prešiel modernizáciou. Hlavnou novinkou je použitie SCR katalyzátora, ktorý pomocou syntetickej močoviny AdBlue účinne redukuje množstvo oxidu dusíka vypúšťaného do ovzdušia.
Výfukové plyny motora ochladzuje nový výmenník tepla vzduch-voda. Okrem toho stúpol tlak, ktorým sa nafta vstrekuje do valcov, a to na 2000 barov. Konštruktéri zároveň upravili prevodové pomery v prevodovkách dodávaných k vylepšenému motoru.
Jeho obchodný názov sa zmenil z 1,5 dCi na 1,5 Blue dCi. K dispozícii je v jedinej výkonovej verzii - 85 kW (115 k). Zákazník si opäť môže vybrať medzi šesťstupňovou manuálnou a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.
Absolútnou novinkou je turbodiesel 1,7 Blue dCi, o ktorom však výrobca prakticky nič zatiaľ neprezradil. Podľa neoficiálnych správ konštrukčne vychádza z predchádzajúcej jedna-šestky dCi. Štvorvalec dopuje jedno turbo a produkuje výkon 110 kW (150 k). Dodáva sa výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Kadjar 1,7 Blue dCi sa ako jediný dodáva aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Štvorkolka pochádza od aliančného partnera Nissan, pričom využíva elektromagnetickú medzinápravovú spojku. Šofér si môže vybrať z troch jazdných režimov: 2WD, Auto, Lock. Posledný menovaný je určený pre vyhrabanie sa z blata alebo snehu a funguje do rýchlosti 40 km/h. Svetlá výška podvozka má nezmenenú hodnotu 200 mm.