299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 2018 toyota mirai 2416 Thumb 2017 toyota mirai 1 18 04 Thumb first hydrogen fuel cell vehicle fueling station Thumb toyota 2017 mirai 1 18 05 Thumb toyota fuel cell vehicle Thumb toyota fuel cell vehicle 1

Mirai v Saudskej Arábii - ropná veľmoc stavila na vodík

Toyota dodá do Saudskej Arábie pilotnú flotilu áut na palivové články.

Sedany Mirai si objednali firmy Saudi Aramco a Air Products, ktoré tento rok otvoria prvé čerpacie stanice na vodík v krajine. Saudská Arábia je po Spojených arabských emirátoch druhou krajinou Blízkeho východu, ktorá investuje do vodíkovej technológie a elektromobilov Toyota.

Koncern Saudi Aramco uzatvoril dohodu s americkou firmou Air Products na vybudovanie prvej vodíkovej čerpacej stanice v krajine. Svetový exportér ropy chce týmto spôsobom  investovať do čistých technológii v saudskom kráľovstve. Toyota, ktorej patrí prím v produkcii  vodíkových áut, vyrába sedan Mirai spaľujúci vodík od roku 2014. Výskumu technológie vodíkových palív sa však venuje už viac ako dve desaťročia. Vodíkovú čerpaciu stanicu umiestnia v Dhahran Techno Valley Science Park na východe krajiny. Do prevádzky ju uvedú v druhom štvrťroku t.r.

„Vodíkové palivové články sú vhodným spôsobom elektrifikácie dopravy. Umožňujú jednoduché tankovanie za niekoľko minút a jazdu na dlhé vzdialenosti,” povedal  Ahmad Al Khowaiter, technický riaditeľ spoločnosti Saudi Aramco. „Používanie vodíka vyrobeného z ropy alebo z plynu na pohon elektromobilov je vynikajúci spôsob využitia ropy pre čistú dopravu.”  

Spolupráca medzi Saudi Aramco a Air Products  nie je novinkou. V uplynulom roku vytvorili oba koncerny spolu so saudskou spoločnosťou Acwa Power spoločný podnik na vývoj zariadenia na splyňovanie, výrobu elektriny a vodíka. Spoločná investícia sa vyšplhala na 8 mld $.

Saudská Arábia nie je jedinou krajinou Arabského polostrova, ktorá spolu s Toyotou zavádza do praxe vodíkové autá. V minulom roku spustila vláda v Dubaji pilotný program vodíkových taxíkov Toyota Mirai. Krátko predtým Toyota v spolupráci s francúzskym producentom vodíka Air Liquide a svojim oficiálnym distribútorom  v Emirátoch  Al-Futtaim Motors uviedla do prevádzky prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v Dubaji a začala s výstavbou druhej v Abu Zabi. 

Mirai sa predáva na vybraných trhoch už štyri roky a do konca minulého roka si ho kúpilo 7.750 zákazníkov. Na budúci rok uvedie Toyota do prevádzky nové výrobné linky, vďaka ktorým zvýši jeho ročnú produkciu zo súčasných 3.000 na 30.000 vozidiel ročne. 

Toyota Mirai debutovala v decembri 2014 v Japonsku a od roku  2015 ju ponúkajú aj v Európe i USA.  Tento rok ju začnú predávať v Kanade, Austrálii a ďalších krajinách.

Čo sa týka dostupnosti čerpacích staníc, v roku 2014 bola spustená do prevádzky čerpacia stanica na vodík v Berlíne a o rok neskôr vo Viedni. Postupne pribúdajú aj v iných mestách a krajinách.  V Poľsku otvoria prvé dve čerpadlá na tankovanie vodíka v roku 2021. Investorom je spoločnosť Lotos, ktorá nainštaluje zásobníky tohto paliva na čerpacích staniciach vo Vašave a v Gdansku.

Spolupráca Toyoty so Saudskou Arábiou má strategický význam aj pre Japonsko, ktoré ráta s  dovozom vodíka z tejto oblasti v podobe amoniaku. Krajina najmodernejších technológií – Japonsko, ktorá nemá vlastné zásoby fosílnych palív, realizuje strategický program prestavby domácej ekonomiky na vodíkové technológie. Prechod na využitie vodíka v hospodárstve sa týka dopravy, energetiky, teplární aj priemyslu a Toyota je jedným z hlavných realizátorov vládnej politiky. Honda, Nissan, Toyota a ďalší partneri zo sektoru infraštruktúry a financií založili pred rokom konzorcium, ktoré vybuduje za krátky čas v celom Japonsku 160 vodíkových čerpacích staníc. Japonsko sa minulý rok stalo prvou krajinou sveta s vyše 100 takýmito fungujúcimi stanicami.

Toyota vyrába okrem osobných aj dodávkové vozidlá a mestské autobusy poháňané vodíkom. Spolu s East Japan Railway Company sa podieľa na vývoji elektrických lokomotív na vodík.

Vodík je bežne sa vyskytujúci čistý a bezpečný nosič energie, ktorý sa používa ako palivo a priemyselný plyn. Jeho výroba môže byť vhodným doplnením obnoviteľných zdrojov energie ako spôsobu ukladania prebytkov energie z veterných, solárnych alebo vodných elektrární. Zdrojom tohto prvku môže byť množstvo rôznych látok vrátane poľnohospodárskeho a komunálneho odpadu aj voda. Možno ho skladovať v kvapalnej forme alebo ako stlačený plyn.

Na výrobu energie z vodíka slúžia palivové články, ktorých odpadovým produktom je para. Vodíkovú energiu pritom možno vyrábať vo veľkých elektrárňach aj malých domácich zariadeniach i v autách. Japonsko túto výhodu využíva pre  systémy núdzovej reakcie v prípade prírodných katastrof – každá Toyota Mirai s naplnenou nádržou môže 5 dní dodávať elektrickú energiu domácnosti. Mestské autobusy, ktoré disponujú oveľa väčšími rezervami vodíka, môžu byť zdrojom energie pre evakuačné centrá alebo nemocnice.