Mercedes predstavil čisto elektrické SUV, predbehol Audi i BMW
Výrobca avizuje dojazd na jedno nabitie 450 kilometrov a začiatok predajov v lete budúceho roka.
Mercedes-Benz už nejaký ten rok má vo svojom portfóliu elektrickú triedu B. Hovoriť o ňom, ako o nováčikovi medzi výrobcami elektromobilov, je preto nezmysel.
Napriek tomu, samotná automobilka hovorí, že začína od nuly a štvrtý september 2018 sa zapíše do histórie. Práve odhalený Mercedes EQC je totiž prvým zástupcom nového modelového radu EQ, určeného výhradne pre elektromobily. Novinka vznikla na čistom liste papiera a v porovnaní s benzínovými, naftovými či hybridným Mercedesmi, má vlastnú podvozkovú platformu.
Spomedzi takzvanej nemeckej prémiovej trojky je stuttgartská automobilka symbolicky prvá. Audi odhalí vlastné elektrické SUV o niekoľko dní a BMW iX3 príde na budúci rok. Rozhodujúci však bude dátum spustenia predajov. Mercedes EQC sa reálne na trhu objaví až v lete 2019. Taký Jaguar I-Pace je v predaji už dnes, dokonca aj na slovenskom trhu.
Poučka hovorí, že elektromobil by mal byť nízky, aby ľahšie rozrážal vzduch a dosiahol čo najvyšší dojazd na jedno nabitie. Móda však praje vysokým športovo-úžitkovým vozidlám.
Písmeno C v názve signalizuje, že Mercedes EQC je SUV patriace do strednej triedy. Inak povedané, pozeráte sa na elektrickú alternatívu k Mercedesu GLC. Novinka s ním zdieľa rovnaký rázvor 2873 mm. Je však trochu dlhšia, užšia a nižšia.
Všetky nové elektrické Mercedesy spoznáme na prvý pohľad, pretože dizajnéri dostali za úlohu, dopriať im vlastné charakteristické črty. Jedným z nich je veľká čierna plocha, ktorá obsahuje plne diódové predné svetlomety a improvizovanú masku chladiča. Súčasťou masky je svietiaca tenká lišta, pozostávajúca z optických vlákien. Pri pohľade z profilu nám EQC pripomína Mercedes GLC, zatiaľ čo vzadu dominujú minimalistické - vzájomne prepojené - koncové svetlá.
Aj kabína obsahuje niekoľko nových prvkov. Napríklad predné dvere sú prepojené lištou, ktorá má pripomínať chladič zosilňovača. Typické okrúhle výduchy klimatizácie na palubnej doske, nahradili oválne. Lišty smerujúce prúdenie vzduchu majú tvar kľúča a farbu ružového zlata. Nechýba ani modré náladové podsvietenie, zdôrazňujúce elektrický pohon.
Inak sa pracovisko šoféra zásadne nelíši od toho, čo ponúkajú Mercedesy so spaľovacími motormi. Prístrojový panel má podobu displeja a nadväzuje naň ďalšia - tentoraz dotyková - obrazovka. Šofér môže listovať v menu aj prostredníctvom dotykovej plôšky na volante, prípadne touchpadom na stredovom tuneli. Nechýba ani hlasové ovládanie MBUX, ktoré debutovalo nedávno v triede A.
Volič prevodovky je umiestnený tradične vpravo pod volantom. Vďaka nemu zaradíte jazdu vpred, spiatočku, neutrál alebo parkovací mód. Pádla pod volantom neslúžia na radenie, pretože Mercedes EQC má iba jeden stály prevod. Šofér nimi mení intenzitu rekuperácie kinetickej energie. Najvyšší stupeň je taký intenzívny, že auto sa dá ovládať iba plynovým pedálom. Keď ho uvoľníte, Mercedes začne výrazne spomaľovať, pričom svietiť budú aj brzdové svetlá.
V súvislosti s kabínou ešte doplňme, že novinka je homologovaná ako päťmestna. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme solídnych 500 litrov nákladu. Pre porovnanie: do Mercedesu GLC naložíte o 50 l viac.
Veľkosť kufra elektromobilu neobmedzujú batérie, tie sa nachádzajú pod podlahou kabíny - medzi nápravami. Čosi z priestoru pre náklad uberá menič napätia a najmä motor.
Mercedes EQC poháňajú dva asynchrónne elektromotory - jeden je uložený vpredu, druhý vzadu. Ich spoločný kombinovaný výkon má hodnotu 300 kW (408 k) a najvyšší krútiaci moment 765 Nm. 2350 kilogramov vážiace SUV vďaka nim akceleruje z pokoja na stovku za 5,1 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 180 km/h.
Predný elektromotor zabezpečuje maximálnu efektivitu, v permanencii je najmä pri nízkej a strednej záťaži. V okamihu, keď šofér začne intenzívnejšie dupať na plynový pedál, zaberie zadný elektromotor. Vylepší dynamiku a zároveň pomôže potlačiť nedotáčavosť auta v zákrutách. Výber niektorého z piatich jazdných režimov dovolí využiť maximálny potenciál poháňacieho ústrojenstva alebo naopak šetriť energiu a získať čo najväčší akčný rádius.
Lítiovo-iónový akumulátor má kapacitu 80 kWh, čo v ideálnom prípade vystačí na dojazd 450 kilometrov. Batériu v prípade nárazu chráni rám, schopný pohltiť energiu. Medzi rámom a akumulátorom sú zabudované deformačné prvky, ktoré v prípade silného bočného nárazu dokážu pohltiť ďalšie pôsobiace sily. Ochranný štít, umiestnený za prednými blatníkmi, chráni batériu pred vniknutím cudzích predmetov.
EQC je sériovo vybavený vodou chladenou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW a je tak pripravený na nabíjanie striedavým prúdom (AC) doma a na verejných nabíjacích staniciach.
Až tri razy rýchlejšie ako z domovej zásuvky prebehne nabíjanie prostredníctvom wallboxu Mercedes-Benz. A ešte rýchlejšie to pôjde cez nabíjanie jednosmerným prúdom – na EQC sériovo – napríklad cez CCS (Combined Charging Systems) v Európe a USA alebo CHAdeMO v Japonsku prípadne GB/T v Číne. V závislosti od SoC (Status of Charge, stav nabitia) sa EQC na zodpovedajúcej nabíjacej stanici nabíja s maximálnym výkonom až 110 kW. Čas nabíjania vtedy predstavuje približne 40 minút z 10 na 80 percent.
Výrobu áut určených pre európsky trh zabezpečí fabrika v nemeckých Brémach. Zaujímavosťou je, že Mercedes bude elektromobil montovať na rovnakej linke ako autá s bežnými spaľovacími motormi.
EQC sa počas výrobného cyklu "ožení" až dvakrát. Raz po namontovaní elektromotorov a druhýkrát po zabudovaní akumulátora. Automatizovaná linka vďaka dátovému nosiču, umiestnenému na karosérii rozpozná, že ide o elektromobil. Nosné ramená zdvihnú akumulátor zospodu na podlahu vozidla, zatiaľ čo pracovník iba dohliadne na jeho automatické priskrutkovanie.
Celý názov práve predstavenej novinky znie Mercedes-Benz EQC 400. Je možné, že Nemci časom predstavia aj ďalšie výkonové verzie.