Mercedes otvoril autosalón štyrmi novinkami, piata chýbala
Na premiéru novej triedy B si musíme ešte niekoľko hodín počkať.
Hoci brány parížskeho autosalónu sa oficiálne otvoria až v utorok druhého októbra, niektoré značky organizujú špeciálne predpremiéry už deň vopred. Niežeby horeli nedočkavosťou, iba si chcú uchmatnúť čo najviac mediálnej pozornosti.
Mercedes-Benz nás takto v predvečer parížskeho autosalónu pohostil kvartetom nových modelov. Piaty - novú generáciu triedy B - odhalí v Porte de Versailles až počas prvého novinárskeho dňa.
"Bacuľatý" Mercedes GLE sa luxusom doťahuje na GLS
Široké C-stĺpiky zostávajú poznávacím znakom aj štvrtej generácie luxusného SUV Mercedes-Benz triedy GLE. Ostatné dizajnové prvky sú úplne nové. Nemci sa po ére výrazných prelisov a ozdôb, vrátili k jednoduchším líniám a optickej čistote. Pochopiteľne, najviac upúta mohutná maska chladiča, na ktorú nadväzujú plne diódové predné svetlomety Multibeam LED.
Diaľkové svetlo s ultra dosvitom vytvára maximálnu zákonom povolenú intenzitu svetla, vďaka čomu jas klesne pod referenčnú hodnotu jeden lux až vo vzdialenosti viac ako 650 metrov.
Pri pohľade z profilu je nový Mercedes GLE nezameniteľný práve vďaka špecifickým stĺpikom, zatiaľ čo vzadu zaujmú štíhle dvojdielne koncové svetlá. Najlacnejšie verzie dostanú "osemnástky", ale priplatiť si môžete aj za 22-palcové kolesá.
Dizajnéri sa už tradične nestarajú len o estetiku automobilu. Ešte dôležitejšia je aerodynamika, a tak špeciálne upravené boli vonkajšie spätné zrkadlá i priestor okolo blatníkov, maska chladiča dostala aktívnu klapku a na podvozku sa objavilo niekoľko krytov. Výsledkom je koeficient odporu vzduchu 0,29 (predchodca mal Cx=0,32).
Z pohľadu každodenného používania nového Mercedesu GLE je zrejme dôležitejšia priestorová ponuka v kabíne. Konštruktéri natiahli rázvor o 80 milimetrov, na úroveň 2995 mm, a pasažierom sediacim vzadu dopriali podstatne viac miesta na nohy než predtým. Nehovoriac o luxuse. V rámci príplatkovej výbavy môžete dostať zadnú lavicu delenú v pomere 40:20:40, pričom krajné sedadlá sú elektricky nastaviteľné v šiestich smeroch (vrátane posúvania). Tým pádom majú cestujúci vzadu prakticky rovnaký komfort ako kolegovia na predných sedadlách.
Na želanie sa dodáva aj tretí rad sedadiel, takže Mercedes GLE môže byť sedemmiestny. Výrobca však zverejnil iba objem kufra päťmiestnej verzie, ktorá pojme 825 litrov nákladu. Po sklopení zadných sedadiel kapacita narastie na 2055 l.
Už sme si pomaly zvykli na futuristické palubné dosky nových Mercedesov, obsahujúce dva opticky prepojené displeje trčiace do priestoru. Toto riešenie nedávno dostala aj najmenšia trieda A.
Majiteľ nového Mercedesu GLE o displeje nepríde. Každý má uhlopriečku 12,3 palca, pričom tentoraz netrčia z palubnej dosky, ale sú do nej elegantne zakomponované. Zmizli dokonca aj okrúhle výduchy ventilácie a nahradili ich obdĺžnikové. Dobrodružný nádych kabíne dodávajú mohutné madlá medzi prednými sedadlami.
Základná obsluha prístrojov zostáva nezmenená. Dotyková plôška na ľavom ramene volantu slúži pre listovanie v digitálnom prístrojovom paneli. Pravá obsluhuje stredový displej multimediálneho systému. Listovať v ňom môžete aj prostredníctvom touchpadu, alebo priamo prstom, keďže obrazovka je dotyková. Vrcholom čo sa ovládania týka, je vylepšený interiérový asistent MBUX, reagujúci na hlas (zatiaľ iba v čínštine, angličtine a nemčine, neskôr pribudnú ďalšie jazyky) a gestá.
Kamera v stropnej ovládacej jednotke sníma pohyby rúk a ramien šoféra a spolujazdca. Ak sa ruka priblíži k dotykovému displeju alebo dotykovému poľu na stredovej konzole, zmení sa zobrazenie na multimediálnom displeji, napríklad sa zvýraznia jednotlivé prvky. Systém dokáže odlíšiť ruku šoféra od ruky spolujazdca, takže vie, na ktorom sedadle má nastaviť masážnu funkciu.
Na úvod bude nové GLE dostupné s jediným motorom, a to trojlitrovým radovým benzínovým šesťvalcom. Spaľovací motor dostal pomoc v podobe elektrického 48-voltového štartér-generátora ISG. Ten síce sám auto nepotiahne, ale spaľovaciemu agregátu pomáha pri zrýchľovaní, zatiaľ čo pri takzvanom plachtení alebo brzdení rekuperuje kinetickú energiu.
Výkon šesťvalca 270 kW (367 k) môže práve vďaka štartér-generátoru krátkodobo pri plnej akcelerácii stúpnuť o ďalších 16 kW (22 k) a najmä 250 Nm. Štandardom je deväťstupňová meničová automatická prevodovka 9G-Tronic.
Mercedes ponúkne v novom GLE dve variácie pohonu všetkých štyroch kolies 4Matic. Slabšie - štvorvalcové - varianty dostanú jednoduchšiu rozvodovku a pevne stanovené rozdelenie krútiaceho momentu na nápravy v pomere 50:50. Výkonnejšie motorizácie majú rozvodovku doplnenú o lamelovú spojku, ktorá umožňuje variabilne meniť množstvo sily motora, posielanej na prednú alebo zadnú nápravu. Odľahčené kolesá pri oboch verziách štvorkoliek pribrzdí elektronika a krútiaci moment pošle na kolesá s lepšou trakciou.
Na želanie dostanete pneumatické pruženie Airmatic, ktoré dokáže regulovať silu pruženia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom, ale aj v priečnom smere. Za ďalší príplatok môže byť pneumatika podporená hydraulikou.
Hydropneumatická sústava vytvára sily, ktoré sú väčšie ako sily vo vzduchovom pružení a aktívne podopierajú a tlmia pohyby karosérie vozidla, napríklad pri pozdĺžnom alebo priečnom zrýchlení alebo počas jazdy na nerovných vozovkách.
Auto sa - podobne ako motocykel - nakláňa do zákrut a umožňuje jazdu takmer bez priečne pôsobiacich síl. Ak je Mercedes GLE vybavený viacúčelovou stereokamerou, je možné skenovanie povrchu vozovky: kamera priebežne sníma povrch vozovky a podvozok reaguje na zvlnený povrch vozovky ešte predtým, ako cez neho prejde, a tým zvlnenie do značnej miery vyrovná.
Spomedzi asistenčných systémov nás zaujal vylepšený adaptívny tempomat, ktorý pomáha v dopravných zápchach. Systém dokáže rozpoznať dopravnú zápchu alebo zhustenú premávku pomocou informácií zo služby LiveTraffic a reagovať ešte skôr, ako toto dopravné obmedzenie zaznamená samotný šofér. Ak dôjde k rozpoznaniu zápchy, elektronika preventívne zníži rýchlosť na cca 100 km/h. To poskytuje aktívnemu asistentovi brzdenia priestor, aby Mercedes včas zastavil.
Aktívny asistent jazdenia v dopravných zápchach dokáže šoféra výrazne odbremeniť: Systém v prípade existujúceho vodorovného značenia prevezme udržiavanie Mercedesu v jazdnom pruhu a zároveň udržiava odstup od vozidla vpredu, a to do rýchlosti približne 60 km/h. Až do jednej minúty od zastavenia sa Mercedes automaticky opätovne rozbehne.
Ak sa dopravná zápcha skončila, Mercedes-Benz GLE opäť zrýchli na rýchlosť nastavenú v adaptívnom tempomate. Keď šofér predtým nenastavil žiadnu rýchlosť, systém nastaví diaľničnú rýchlosť (napr. v Nemecku je to 130 km/h).
Spustenie predajov je naplánované na začiatok budúceho roka.
EQC štartuje elektrickú ofenzínu
Práve odhalený Mercedes EQC je prvým zástupcom nového modelového radu EQ, určeného výhradne pre elektromobily. Novinka údajne vznikla na čistom liste papiera, hoci niektoré prvky a riešenia zdieľa s modelom GLC.
Poučka hovorí, že elektromobil by mal byť nízky, aby ľahšie rozrážal vzduch a dosiahol čo najvyšší dojazd na jedno nabitie. Móda však praje vysokým športovo-úžitkovým vozidlám.
Písmeno C v názve signalizuje, že Mercedes EQC je SUV patriace do strednej triedy. Inak povedané, pozeráte sa na elektrickú alternatívu k Mercedesu GLC. Novinka s ním zdieľa rovnaký rázvor 2873 mm. Je však trochu dlhšia, užšia a nižšia.
Všetky nové elektrické Mercedesy spoznáme na prvý pohľad, pretože dizajnéri dostali za úlohu, dopriať im vlastné charakteristické črty. Jedným z nich je veľká čierna plocha, ktorá obsahuje plne diódové predné svetlomety a improvizovanú masku chladiča. Súčasťou masky je svietiaca tenká lišta, pozostávajúca z optických vlákien. Pri pohľade z profilu nám EQC pripomína Mercedes GLC, zatiaľ čo vzadu dominujú minimalistické - vzájomne prepojené - koncové svetlá.
Aj kabína obsahuje niekoľko nových prvkov. Napríklad predné dvere sú prepojené lištou, ktorá má pripomínať chladič zosilňovača. Typické okrúhle výduchy klimatizácie na palubnej doske, nahradili oválne. Lišty smerujúce prúdenie vzduchu majú tvar kľúča a farbu ružového zlata. Nechýba ani modré náladové podsvietenie, zdôrazňujúce elektrický pohon.
Inak sa pracovisko šoféra zásadne nelíši od toho, čo ponúkajú Mercedesy so spaľovacími motormi. Prístrojový panel má podobu displeja a nadväzuje naň ďalšia - tentoraz dotyková - obrazovka. Šofér môže listovať v menu aj prostredníctvom dotykovej plôšky na volante, prípadne touchpadom na stredovom tuneli. Nechýba ani hlasové ovládanie MBUX, ktoré debutovalo nedávno v triede A.
Volič prevodovky je umiestnený tradične vpravo pod volantom. Vďaka nemu zaradíte jazdu vpred, spiatočku, neutrál alebo parkovací mód. Pádla pod volantom neslúžia na radenie, pretože Mercedes EQC má iba jeden stály prevod. Šofér nimi mení intenzitu rekuperácie kinetickej energie. Najvyšší stupeň je taký intenzívny, že auto sa dá ovládať iba plynovým pedálom. Keď ho uvoľníte, Mercedes začne výrazne spomaľovať, pričom svietiť budú aj brzdové svetlá.
V súvislosti s kabínou ešte doplňme, že novinka je homologovaná ako päťmestna. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme solídnych 500 litrov nákladu. Pre porovnanie: do Mercedesu GLC naložíte o 50 l viac.
Veľkosť kufra elektromobilu neobmedzujú batérie, tie sa nachádzajú pod podlahou kabíny - medzi nápravami. Čosi z priestoru pre náklad uberá menič napätia a najmä motor.
Mercedes EQC poháňajú dva asynchrónne elektromotory - jeden je uložený vpredu, druhý vzadu. Ich spoločný kombinovaný výkon má hodnotu 300 kW (408 k) a najvyšší krútiaci moment 765 Nm. 2350 kilogramov vážiace SUV vďaka nim akceleruje z pokoja na stovku za 5,1 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 180 km/h.
Predný elektromotor zabezpečuje maximálnu efektivitu, v permanencii je najmä pri nízkej a strednej záťaži. V okamihu, keď šofér začne intenzívnejšie dupať na plynový pedál, zaberie zadný elektromotor. Vylepší dynamiku a zároveň pomôže potlačiť nedotáčavosť auta v zákrutách. Výber niektorého z piatich jazdných režimov dovolí využiť maximálny potenciál poháňacieho ústrojenstva alebo naopak šetriť energiu a získať čo najväčší akčný rádius.
Lítiovo-iónový akumulátor má kapacitu 80 kWh, čo v ideálnom prípade vystačí na dojazd 450 kilometrov. Batériu v prípade nárazu chráni rám, schopný pohltiť energiu. Medzi rámom a akumulátorom sú zabudované deformačné prvky, ktoré v prípade silného bočného nárazu dokážu pohltiť ďalšie pôsobiace sily. Ochranný štít, umiestnený za prednými blatníkmi, chráni batériu pred vniknutím cudzích predmetov.
EQC je sériovo vybavený vodou chladenou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW a je tak pripravený na nabíjanie striedavým prúdom (AC) doma a na verejných nabíjacích staniciach.
Až tri razy rýchlejšie ako z domovej zásuvky prebehne nabíjanie prostredníctvom wallboxu Mercedes-Benz. A ešte rýchlejšie to pôjde cez nabíjanie jednosmerným prúdom – na EQC sériovo – napríklad cez CCS (Combined Charging Systems) v Európe a USA alebo CHAdeMO v Japonsku prípadne GB/T v Číne. V závislosti od SoC (Status of Charge, stav nabitia) sa EQC na zodpovedajúcej nabíjacej stanici nabíja s maximálnym výkonom až 110 kW. Čas nabíjania vtedy predstavuje približne 40 minút z 10 na 80 percent.
Športovejšie Áčko je predkrm pred príchodom diabla
Kto chce športový Mercedes triedy A, doplnený o tri magické písmená AMG, vybrať si môže z dvoch verzií. Ako prvá prichádza civilnejšia s názvom A 35 4Matic, neskôr bude nasledovať brutálna "štyridsaťpäťka".
Ani slabší variant odhalený v Paríži sa za svoju dynamiku hanbiť nemusí. Prepĺňaný benzínový dvojliter totiž produkuje výkon 225 kW (306 k) pri 5800 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 400 Nm pri 3000 1/min. Tieto parametre prenáša na všetky štyri kolesá sedemstupňová dvojspojková prevodovka 7G-DCT.
Automobil dosiahne stovku s pevným štartom za 4,7 sekundy, ručičku rýchlomera na hranici 250 km/h zastaví elektronický obmedzovač. Pochopiteľne, športové Áčko nemá byť rýchle iba v priamke, ale aj v zákrutách. Preto dostalo špecificky naladenú prednú nápravu s upravenou geometriou a strmším prevodom riadenia. Obe nápravy majú špecifické tlmiče a pružiny. Za príplatok môžete dostať adaptívny podvozok. O účinné spomalenie sa stará posilnený brzdový systém s 350-milimetrovými kotúčmi vpredu a 310 mm vzadu.
Športové gény navonok prezrádzajú 19-palcové kolesá, mohutný spojler na piatych dverách, zadný difúzor, zdvojená koncovka výfuku alebo špecifické nárazníky. Vo vnútri stoja za zmienku anatomické predné sedadlá či športová nadstavba multimediálneho systému. Vďaka nej si môžete merať čas na jedno kolo a porovnávať ho s ostatnými.
Začiatok predajov je ohlásený na budúci rok.
Smart oslavuje 20. narodeniny
Na záver si pozrite štúdiu Smart Forease, ktorá vznikla na oslavu dvadsiatych narodenín tejto značky, patriacej pod krídla koncernu Daimler. Miniatúrny roadster je určený do pekného počasia, pretože akákoľvek strecha alebo kryt kabíny mu chýba. Aj čelné okno je mimoriadne malé.
Nechýbajú futuristické doplnky a samozrejme elektrický pohon. Elektromotor dosahuje výkon 60 kW (82 k) a "smartík" teoreticky prejde na jedno nabitie 150 kilometrov.
So sériovou výrobou sa na teraz nepočíta, ale v prípade Smartu nikdy nehovor nikdy. Podobne extravagantný koncept Smart Crossblade z roku 2002 sa totiž napokon produkcie dočkal. Pritom nemal ani dvere.