Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Mercedes – mladá slečna, ktorá ovplyvnila automobilový svet
Pre vznik automobilky Mercedes-Benz urobili najviac dvaja muži: Karl Benz (1844 1929) a Gottlieb Daimler (1834 1900). Pracovali na spoločnej veci nezávisle od seba. Zozačiatku sa ešte nepoznali, neskôr spolupracovali, skutočného spojenia ich firiem sa však pán Daimler nedožil. V noci z 28. na 29. júna 1926 sa rozhodlo o spojení firiem Daimler-Motoren-Gesellschaft a Benz & Cie do spoločnosti Daimler-Benz AG. Obe firmy boli už dlhú dobu priateľskými partnermi. Sídlom firmy sa stal Berlín, jej centrálna administrácia sa nachádzala v Unterturkheime. Obe spoločnosti sa spojili a vytvorili značku Mercedes-Benz.
Na vzniku auto, ktoré sa premenilo z koča či trojkolky mali veľký podiel ešte ďalší dvaja páni, ktorí sa pre hrdinov najstaršej automobilky stali nekonečnou inšpiráciou. Prvým z nich bol Nicolaus Otto (1832 1891) Tento nemecký inžinier neúnavne vymýšľal tepelný stroj s vnútorným spaľovaním a stále ho zdokonaľoval. Hoci princíp už poznal a pár prototypov na svetových výstavách už prezentoval, najväčší pokrok vo vývoji urobil vo svojej firme Gasmotorenfabrik Deutz, ktorú založil v roku 1869. Podľa názvu sa dá správne usúdiť, že pôvodne to boli motory stacionárne, lebo spaľovali plyn. Konštruktérmi v Ottovej firme boli dvaja šikovní inžinieri Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach (1846 1929).
V roku 1984 Otto zdokonalil svoj motor elektrickým zapaľovaním a namiesto plynu sa dalo použiť aj tekuté palivo. To bol základ k tomu, aby sa benzínový zapaľovací motor Ottov motor mohol použiť v niečom pojazdnom. Druhým pánom, veľmi dôležitým pre ďalší vývoj automobilizmu, bol Rudolf Diesel (1858 1913). Myšlienku na spaľovací motor, ktorý by pracoval so stlačeným vzduchom si dal patentovať už v roku 1892, ale skutočný motor postavil až o päť rokov neskôr. Pôvodne totiž počítal ako s palivom s uhoľným prachom, ale osvedčilo sa tekuté palivo, napríklad olej. Nakoniec sa mu podarilo využiť palivo až na 26 percent, čo bolo dvakrát lepšie ako v parnom stroji. Jeho motory začali používať lode. Rudolf Diesel sa však slávy nedožil, v depresii spáchal pri plavbe do Anglicka samovraždu skokom do mora.
Karl Benz spočiatku nemal šťastie na spolupracovníkov jeho firma takmer zbankrotovala. Jeho solventná manželka však vedela o jeho konštrukčnom talente. V roku 1888 už Benzovci mali doma postavenú motorovú trojkolku, ale predvádzacia jazda po firemnom dvore nepresvedčila zákazníkov o užitočnosti tohto vynálezu. Opäť vzala všetko do rúk žena. Pani Bertha Benzová sa vybrala so svojimi dvoma synmi na cestu k mame, asi 90 kilometrovú. Napriek roztrhnutej pohonnej reťaze, ktorú opravil kováč, prerušenému drôtu, ktorý opravil syn a nutnosti výmeny brzdového obloženia (kožu na drevené klátiky pribil obuvník) prišli k babke šťastne. Cestou však museli kúpiť v lekárni pár litrov benzínu.
Neskôr do deja vstúpil úspešný bohatý podnikateľ, obchodník a diplomat Emil Jelinek (1953 1918). Objednal si od Benza motorovú štvorkolku a potom od Daimlera ďalšie automobily, ktoré predával boháčom najmä v Monaku a v Nice. Jelinek sa začal na týchto autách aj pretekať pod pseudonymom Mercedes, čo bola prezývka jeho dcéry. Konštruktérom prvého Mercedesa bol Wilhelm Maybach. Automobil obsahoval technické vylepšenia, ako bolo nízko uložené ťažisko, lisovaný oceľový rám, ľahký, vysoko výkonný motor. Ešte predtým však Maybach vymyslel karburátor, štvorvalec i chladič inšpirovaný včelími plástmi. Obchodná značka Mercedes bola zaregistrovaná v roku 1902.
Firma Mercedes-Benz má mnohé ďalšie zásluhy a prvenstvá. Od roku 1920 lákala konštruktérov myšlienka, zabudovať do osobného auta naftový motor. Odstrániť vibrácie, zvýšiť otáčky na 3200 vďaka pumpe od Boscha sa podarilo v roku 1934. Spotreba klesla oproti benzínovému štvorvalcu z 13 litrov na 9,5 litra. Prvým osobným, autom s dieslom bol teda Mercedes 260 D Taxi v roku 1935, mal veľký úspech, nafta stála polovicu. Slávu zažila značka aj pri športe. Známa je príhoda z roku 1939. Odvtedy je symbolom strieborná farba.
Pôvodne boli pretekárske Mercedesy biele, ale typ W 25 prekročil o jeden kilogram hmotnostný limit a hrozilo, že ho komisári nepustia na štart. Šéfmechanik rozdal všetkým brúsny papier a strieborné auto, teda bezfarebné, už mohlo odštartovať. Značka sa presadila v rely, F1 i DTM. Aj v najnovšej histórii je automobilka symbolom technického pokroku a bezpečnosti. Konštruktér Béla Barényi (1907 – 1997) napríklad zaregistroval 2500 patentov prevažne v súvislosti s bezpečnosťou. Prvý použil slovné spojenie deformačná zóna, vymyslel deformovateľný stĺpik riadenia či stierače, ktoré sú prekryté prednou kapotou. Automobily Mercedes-Benz boli priekopníkmi vo využití ABS i ESP, ktoré sú dnes samozrejmosťou a dokonca pre výrobcov áut povinnosťou.