Mercedes-Benz EQA testujú na drsných zimných skúškach
Drsná zima preverí nielen bežné modely so spaľovacími motormi, ale najmä elektromobily. Mercedes-Benz nenecháva nič na náhode a testuje nového kompaktného elektrického zástupcu EQA na zimných skúškach.
Prečítajte si tiež:
Mercedes-Benz EQS ako luxusná odpoveď na Teslu a Taycan
Mercedes-Benz EQA ako elektrický brat GLA
Mercedes-Benz nám uź v roku 2017 ukázal predobraz sériovej verzie elektrického modelu EQA v podobe štúdie hatchbacku. Odvtedy prešiel EQA vývojom a v súčasnosti je vo finálnych fázach, sériová karoséria sa zmenila z trojdverového hatchbacku na kompaktný päťdverový crossover v štýle GLA. To nie je žiadnym prekvapením, keďže popularita áut typu crossover/SUV neustále rastie...
Pôvodný koncept EQA bol trojdverovým hatchbackom
Prototypy podrobujú náročnému testovanie nielen na bežných cestách, ale aj v drsných zimných podmienkach s teplotami hlboko pod bodom mrazu. Tie preveria každý elektromobil. Aktuálne sa prototypy nachádzajú na zasnežených svahoch vo Švédsku. Inžinieri sa počas týchto zimných skúšok v lokalite Arctic Falls osobitne zameriavajú na teplotný manažment akumulátora a interiéru, ako aj na nabíjanie pri nízkych teplotách. Ďalšími tematickými okruhmi sú bezpečnosť jazdy, trakcia a rekuperácia na ľade a snehu.
Odporúčame:
Mercedes-Benz Triedy E prešiel komplexným faceliftom
Sériová verzia plne elektrického brata kompaktného crossoveru GLA bude mať svoju premiéru koncom roka. Nový Mercedes-Benz GLA ako ôsmy model dopĺňa aktuálnu generáciu kompaktných áut stuttgartskej značky. Elektrický braček EQA sa do ponuky pridá ešte tohto roku. Vyrábať ho budú vo Francúzsku, v továrni Hambach, kde z liniek schádzajú elektrické Smarty. Značka kvôli tomu do továrne investuje 500 miliónov eur.
Mercedes-Benz sa spolieha na elektrinu
Mercedes-Benz EQA postavia na elektrickej platforme EVA (electric vehicle architecture). Tá je flexibilná a umožňuje dizajnovať elektromobily s pohonom prednej, zadnej alebo oboch náprav a s jedným alebo dvoma elektromotormi. Okrem toho necháva možnosť voľby veľkosti batérii a podporuje použitie 800-voltového elektrického systému s ultrarýchlym nabíjaním. Dôležitá je aj logistika, Mercedes-Benz s touto platformou zabezpečil to, aby budúce elektromobily mohli vyrábať spoločne v rovnakej továrni s vozidlami s konvenčnými pohonmi. Základnú cenu EQA zatiaľ nepoznáme, no podľa magazínu Autocar má byť na úrovni modelu BMW i3, teda pod hranicou 40 tisíc eur.
Značka tvrdí, že ťažiskom je trvalo udržateľnej obchodnej stratégie je elektrická mobilita. Prostredníctvom stratégie Ambition 2039 sa snaží, aby mohla o 19 rokov ponúknuť flotilu CO2 neutrálnych vozidiel.