28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 0038 Thumb titulka Thumb img 0406 Thumb img 0259 Thumb img 0266 Thumb img 0470 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 0425 Thumb img 0506 Thumb img 0515 Thumb img 0483 Thumb img 0577 Thumb img 0557 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 0614 Thumb img 0211 Thumb img 0218 Thumb img 9398 Thumb img 9419 Thumb img 9434 Thumb img 9444 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 9501 Thumb img 9536 Thumb img 9549 Thumb img 9630 Thumb img 0038 Thumb img 9948 Thumb img 9689

Mazda2 vs Opel Corsa: Východ alebo západ?

Zažili sme dva rôzne pohľady na malé auto a priznávame, každý má niečo do seba. Vplyv zapnutej klimatizácie sa v horúcom počasí viac prejavil na atmosférickom motore.

Mazda2 a Opel Corsa popierajú obľúbené tvrdenie, že moderné autá sú si podobné ako vajce vajcu. Pritom nejde iba o dizajn alebo o konštrukčne rozdielne benzínové motory. Dva malé hatchbacky majú rôzne charaktery a zrejme budú vyhovovať rozdielnym typom šoférov. 

Náš porovnávací test celkom slušne zamotal iný pohľad na vec - očami vodičky začiatočníčky. Ukázalo sa, že detaily, ktoré nás tešili, môžu nováčikovi za volantom skôr prekážať a naopak. Napokon, finálna voľba je vždy individuálna. Test má opísať autá, aké sú a skúsiť poradiť. Prípadne vyvrátiť niektoré predsudky.

Mazda narástla do dĺžky

Napríklad ten, že Mazda2 je veľmi malé auto, aj na pomery segmentu B. Kedysi taká naozaj bola, ale s príchodom novej generácie sa veľa zmenilo. Konštruktéri natiahli karosériu i rázvor náprav tak, že Dvojka dĺžkou prerástla veľa svojich konkurentov, vrátane Corsy. Šírka sa paradoxne takmer nezmenila a Mazda ostala zvonku úzkym autom. Avšak prvé, čo nás zaujalo v interiéroch oboch áut, bolo odlišné zariadenie kabíny.

Kým Opel sa dizajnom a stvárnením interiéru snaží priblížiť svojím kompaktným súrodencom, Mazda necháva vyniknúť jednoduchosť malého auta. V Corse nájdete masívnu palubnú dosku i výplne dverí a v Dvojke je to presne naopak. Dvere sú ľahšie, obsahujú skromnejšie plastové výplne a palubná doska podstatne menej zasahuje do priestoru.

Takto Japonci čiastočne zmazali hendikep malej vonkajšej šírky. Na predných sedadlách je Mazda rovnako vzdušná ako Opel. Corsa pre zmenu exceluje pri hľadaní ideálnej pozície za volantom, pretože sedadlo i volant je možné nastavovať vo veľkom rozsahu.

Mazda má volant nastaviteľný iba výškovo, čo trochu kontrastuje s množstvom výbavy všade naokolo. Ak zvyknete mať volant pritiahnutý bližšie k telu, vhodnú pozíciu možno budete hľadať dlhšie. V prospech Mazdy hovoria sedadlá, veľmi dobre podopierajúce stehná. Opel má síce rovnako dlhé sedáky, no trochu inak sklonené, takže pôsobia kratšie.

Mazda2 1.5 Skyactiv- G

Dotykový displej funguje, iba keď vozidlo stojí. Po rozbehnutí sa „zamrzne“ a musíte použiť ovládač medzi sedadlami

Dvojka má vzadu klasické vlečené ramená a torznú priečku. Motor je svojím spôsobomskvost, ktorý brzdia dlhé prevody.

Opel má väčší kufor len na papieri

Pri poskakovaní po meste a častom nastupovaní či vystupovaní, sa ľahšie prekračuje prah Mazdy, hoci je reálne nižší iba o 25 mm.

Ak je pre vás rozhodujúci priestor na zadných sedadlách, z tejto dvojice berte Corsu. Mazde síce citeľne pomohlo medzigeneračné predĺženie, ale niekoľko centimetrov zhltla dlhá predná kapota. Priestor na nohy je podobný Oplu, lenže kabína Dvojky sa smerom dozadu citeľne zužuje a tiež strecha klesá strmšie.

Väčšie rozmery Mazdy2 najviac cítiť v kufri. Opel vyhráva základným objemom batožinového priestoru, no tentoraz iba na papieri. Nemci uvádzajú objem 285 litrov, ku ktorému zrejme dospeli vďaka polohovateľnému zadnému operadlu. Z dvoch kotviacich bodov je použiteľný iba jeden, ak má vzadu niekto sedieť. V druhom zviera operadlo so sedákon takmer pravý uhol.

Mazda avizuje kapacitu 280 litrov a podľa našich meraní je jej kufor dlhší, širší i vyšší. Pravda, márne by ste v oboch autách hľadali aspoň dojazdové rezervné koleso. Corsa má plnohodnotnú rezervu vo verzii Drive, inak si za ňu treba priplatiť 50 eur. V našom prípade piate koleso nahradil nosič na bicykle. Mazda rezervu neponúka vôbec, iba sadu na opravu defektu.

Opel Corsa 1.0 Turbo

Oplácka palubná doska sa poriadne leskne.

Integrovaný nosič na bicykle je skvelý nápad, aj keď kvôli nemu prídete o rezervné koleso.

Aj Corsa má klasickú vlečenú zadnú nápravu. Trojvalec je energický a kultivovaný. Tzv. turbodiera by mohla byť menšia.

Vnútorné rozmery Mazda2 Opel Corsa
priestor vpredu    
šírka na ramená/lakte 1350/1380 mm 1350/1390 mm
výška 980 mm 1010 mm
dĺžka sedáka 480 mm 480 mm
výška nást. prahu 350 mm 375 mm
priestor vzadu    
šírka na ramená/lakte 1220/1310 mm 1300/1360 mmm
výška 910 mm 950 mm
kufor    
dĺžka x šírka 670 x 995 mm 640 x 960 mm
výška po plató 560 mm 360-550 mm
dvojité dno nie áno
nakladací otvor    
šírka x výška 930x820 mm 960x770 mm
výška nakldacej hrany 730 mm 680 mm

Čo začiatočníkovi vadí

Po niekoľkých dňoch jazdenia sa fialová Mazda viac priblížila mužskej náture, ako neutrálnejšie ladený Opel. Zaškatuľkovanie na mužské a ženské auto vyvolal komfort ovládania a jazdné vlastnosti. Mazda2 precíznejšie vykrajuje stopu a má tvrdší podvozok, ktorý však lepšie zvláda nerovnosti. Aj najmenší model ctí zameranie značky na šoféra a celkovo radosť z jazdy. Dvojka zároveň vyžaduje presnú ruku pri radení prevodových stupňov krátkou pákou a samozrejme viac práce s atmosférickým motorom.

Dokážeme si živo predstaviť, že chlap po testovacej jazde kúpi práve Mazdu. Manželka však nemusí zdieľať jeho nadšenie a možno by jej viac vyhovoval Opel.

Corsa zďaleka nepôsobí takým precíznym dojmom ako Dvojka. Vďaka jemnejšie zaberajúcej spojke, mäkšej kulise radenia alebo ľahšie dostupnej dynamike môže začiatočníkovi padnúť lepšie do ruky. Ďaleko od ideálu však má výhľad šikmo von cez zdvojené predné stĺpiky. Mazde by tiež prospelo, keby mala tenšie stĺpiky, alebo keby boli posunuté viac dozadu.

Dvojka je šoférske auto

Karoséria Opla sa na mäkkom podvozku a 16-palcových kolesách ľahko pohojdáva a v zákrutách výraznejšie nakláňa. Prejazd cez prepadnutý kanál spôsobí mierne buchnutie. Corsu dokáže vyviesť z miery nerovnosť v zákrute, na ktorej sa auto ľahko zavlní.

Mazda síce viac kopíruje nerovnosti ako Opel, ale nepôsobí nepohodlne. Podvozok v kombinácii so 16-palcovými kolesami pracuje tichšie, isto a dospelo. Od Dvojky sme čakali trochu strmšie riadenie ako 2,9 otáčky volantom medzi dorazmi. Corsu charakterizuje rovnaký prevod riadenia a vďaka kratšiemu rázvoru aj trochu menší stopový priemer otočenia. Namerali sme 9260 mm a Mazde 9460 mm.

Rozdiel v jazdných vlastnostiach najlepšie vynikol počas vyhýbacieho manévra. Opel už pri nájazdovej rýchlosti 60 km/h dvíhal odľahčené zadné koleso do vzduchu a pre návrat do svojho jazdného pruhu potreboval až brutálne zásahy stabilizačného systému. Zadná časť celkom ľahko prechádzala do pretáčavého šmyku.

To bola kedysi vlastnosť Mazdy2, ktorá po natiahnutí rázvoru jazdí veľmi neutrálne. Pri zvýšení nájazdovej rýchlosti na 68 km/h síce dvihla odľahčené zadné koleso, ale stabilizačný systém zasahoval diskrétne. Kolesá pribrzďoval jemnými impulzmi a Mazda prekľučkovala pomedzi kužele, akoby nič. Japonské auto dáva šoférovi viac spätnej väzby a pod kapotou má zaujímavý benzínový motor.

Turbo tentoraz potešilo

Zážihová jedna-päťka Skyactiv-G nepriniesla v najvýkonnejšej verzii (85 kW/115 k) úplne to, čo sme od nej čakali. Teda honbu za otáčkami, gradáciu výkonu a potrebu častého radenia.

Japonci na to šli inak a postavili užívateľsky príjemnejšiu atmosféru. Výsledok stojí niekde v polovici cesty medzi turbomotormi a atmosférickými agregátmi zo starej školy. Štvorvalec je pocitovo najsilnejší už v stredných otáčkach, okolo 4000/min, a vyznačuje sa rýchlymi reakciami na plyn. Mysleli sme si, že toto bude vrchol porovnávacieho testu, ale nebol.

Opel totiž vytiahol tromf v podobe prepĺňaného trojvalca 1,0 Turbo (85 kW/115 k), ktorý je bezpochyby najsilnejšou stránkou Corsy. Reakciou na stlačenie akcelerátora za Mazdou zaostáva, inak ju vo všetkom predčí. Dokonca aj v radosti z vysokých otáčok. K životu sa preberá na hranici tisícpäťsto otáčok, ale ideálne je, držať ho nad úrovňou 1800 1/min, kedy vrcholí najvyšší krútiaci moment 170 Nm. Prepĺňaný motor sa ani v najpoužívanejšom rozsahu otáčok úplne nezbavil oneskorenej reakcie turbodúchadla. Zvuk je hrubší ako v Mazde, ale trojvalcovú koncepciu tají asi najlepšie zo všetkých.

Oplácky „liter“ sa veľmi ľahko vytáča a pocitovo nevädne až do 5500 1/min. Istá výbušnosť pramení aj zo sprevodovania šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Nemci nezaťažili prepĺňaný motor extrémne dlhými prevodmi. Skôr naopak, pretože na šestku pri diaľničnej stotridsiatke točí rozumných 3100 1/min. Atmosférická Mazda iba o 150 otáčok viac. Minimálne rozdiely v sprevodovaní sú aj na nižších prevodových stupňoch.

Klimatizácia viac uškodila atmosfére

Turbo podľa očakávania prináša ľahšie dostupnú dynamiku a pružnosťou poráža atmosféru. Platí, že Mazda musí mať zaradený nižší prevodový stupeň, aby stačila Oplu. Rozdiely v spotrebe benzínu boli minimálne. O 130 kilogramov ľahšia Mazda je všade trochu úspornejšia, okrem diaľnice.

V meste môžete v oboch autách jazdiť za šesť litrov, mimo neho za päť alebo menej. Opel zvládol diaľničný presun medzi Bratislavou a Zvolenom so spotrebou 5,7 l/ 100 km. Mazda si pýtala 6,3 l. Horúce počasie počas testu inšpirovalo vyskúšať vplyv klimatizácie na dynamiku a spotrebu motorov. Pri vonkajšej teplote 34 °C prešli obe autá približne 17-kilometrovú trasu mimo mesta najprv bez a potom so zapnutou automatickou klimatizáciou (nastavenou na 22 °C).

Corse stúpol apetít o 0,3, Dvojke o 0,5 l/100 km. Pružnosť zo 60 na 100 km/h na tretí prevodový stupeň mal Opel s klimatizáciou horšiu o 0,3 sekundy a Mazda o 0,65 s.

Predviedli takmer všetko, čo môžu mať

Napokon, ani jedno z porovnávaných áut nemá v sériovej výbave aspoň manuálnu klimatizáciu. Pri Mazde treba kvôli klíme siahnuť po druhom stupni, pri Opli až po treťom alebo si za ňu priplatiť 900 eur. My sme mali k dispozícii presne opačné varianty, teda prepchaté výbavou.

V Dvojke by sme rozhodne nechceli kožené, resp. koženkové čalúnenie sedadiel, ktoré je však pevne zviazané s najsilnejšou motorizáciou. Chýba mu aspoň perforácia, takže telo sa riadne spotí. Tradičným nedostatkom Mazdy sú pevne rozvrhnuté stupne výbav, bez možnosti konfigurácie. Súvisí to s výrobou v Japonsku a následnou dĺžkou dodacích lehôt. Napríklad pre zadné parkovacie senzory musíte siahnuť po štvrtej zo šiestich úrovní výbavy. Opel dáva viac na výber a senzory môžete mať aj v základnej Corse – za 400 eur navyše. Dostupnejší je aj systém indikujúci iné vozidlo v takzvanom mŕtvom uhle. Corsa ho opäť môže mať aj v základnej verzii, za príplatok 580 eur (v balíku s ďalšími prvkami). V Dvojke treba siahnuť po najvyššej výbave. Pritom je to naozaj praktický pomocník, zvlášť v meste. Ľudia sa naň pýtajú a ako sme sa presvedčili, v oboch autách funguje výborne.

Celkovo je Mazda2 v základe drahšia, ale má lepší motor i výbavu. Opel Corsa kontruje možnosťou priplatiť si iba za to, čo v aute naozaj chcete.

Pružnosť, brzdná dráha    
60-100 km/h    
Mazda 3.st: 7,15 s. 4.st: 10,25 s.
Opel 3.st: 6,3 s. 4.st: 8,45 s.
80-120 km/h    
Mazda 4.st: 10,3 s. 5.st: 12,4 s.
Opel 4.st: 9,1 s. 5.st: 11,7 s.
0-100 km/h    
Mazda výrobca: 8,7 s. test: 10,9 s.
Opel výrobca: 10,3 s. test: 10,5 s.
100-0 km/h    
Mazda 40,5 m
Opel 39,6 m
Spotreba paliva      
Mazda mesto: 6,0l/100km mimo: 4,8l/100km diaľnica: 6,3l/100km
Opel mesto: 6,1l/100km mimo: 5,1l/100km diaľnica: 5,7l/100km

Resumé

Na Mazde fascinuje, že sa zriekla akéhokoľvek balastu, vyzerá jednoducho, a zároveň jej nič nechýba. Sympatie si získava najmä tým, ako jazdí. Z praktického hľadiska boduje najmä priestorom vpredu a dobre využiteľným kufrom. Ak ale dáte na prvý dojem, možno utečiete ešte pred prvým naštartovaním. Zvlášť, keď ako prvé otvoríte zadné bočné dvere, ktoré sú naozaj ľahké a ich zatvorenie sprevádza výrazné plechové buchnutie. Pre nás je Dvojka lepšie auto a víťazom testu. Zároveň uznávame, že nejde o univerzálnu voľbu. Opel pôsobí vnútri dospelejšie a ponúka viac miesta na zadných sedadlách. Dokonca aj jeho prepĺňaný trojvalec nás zaujal viac než atmosférický motor Mazdy. Corsa je lacnejšia a umožňuje nakonfigurovať si výbavu podľa seba. Jazdné vlastnosti nedosahujú kvalít súpera, no výhodou môže byť v istom zmysle jednoduchšia obsluha.

Ako zaznelo na začiatku, dva malé hatchbacky vyhovejú rozdielnym typom šoférov. Pri kúpe by sme siahli po výkonovo slabších verziách, ktoré v prípade Opla i Mazdy dosahujú 66 kW (90 k).

model Mazda2 Opel Corsa
motor 1.5 Skyactiv-G 1.0 Turbo
zdvihový objem [cm3] 1494 999
výkon [kW/k] 85/115 85/115
pri otáčkach [1/min] 6000 5000-6000
krútiaci moment [Nm] 148 170
pri otáčkach [1/min] 4000 1800-4500
maximálna rýchlosť [km/h] 200 200
prevodovka 6M 6M
pneumatiky 195/55 R16 195/55 R16
cena modelu od [€] 17.790 10.890
záruka  3/100 000 3/-
objem bat. priestoru [l]  280 285
registračný poplatok [€] 167 167
Advertisement