Vw id4 04 2021 1140x190
Thumb mazda e skyactiv x 2021 autozurnal.com 1 Thumb mazda e skyactiv x 2021 autozurnal.com 2 Thumb mazda e skyactiv x 2021 autozurnal.com 4 Thumb mazda e skyactiv x 2021 autozurnal.com 3

Mazda vylepšila motor SkyActiv-X. Má viac síl a nižšiu spotrebu

Mazda modernizovala konštrukčne revolučný motor SkyActiv-X. Po novom sa volá e-SkyActiv X, minoritné zmeny vrátane vyladenia 24V mild-hybridného systému mu zabezpečujú vyšší výkon a zároveň nižšie emisie a spotrebu paliva.


Vylepšený 2.0 l štvorvalec, spaľujúci benzín a prepĺňaný kompresorom dostanú v Európe modely Mazda 3 a CX-30. Prvé Trojky s modifikovaným "Sky-X" motorom prídu na európske trhy od marca 2021, crossover CX-30 od mája 2021. V súčasnom cenníku Mazdy 3 a CX-30 modelového roku 2021 už zmeny figurujú.

Revolučný motor, ktorý kombinuje princíp spaľovania zážihového a vznetového motora do jedného celku sa bude volať po novom e-SkyActiv X. Poskytne o 5 kW (6 k) viac výkonu a krútiaci moment sa zvýši o 16 Nm. Pred modifikáciou ponúkal 132 kW/180 k a 224 Nm, teraz to je 137 kW/186 k a 240 Nm. Zároveň došlo k zníženiu emisií CO2 o 5-11 g na km a tomu odpovedajúcemu zníženiu spotreby paliva o 0,2 - 0,5 l/100 km.

Modifikácie zahŕňajú zníženie kompresného pomeru zo 16,3:1 na 15:1, úpravu mapy spaľovania a softvéru ECU alebo odlišné naladenia 24V mild-hybridného systému s rýchlejšou reakciou. Konštruktéri taktiež modifikovali piesty, vačkové hriadele a sacie ventily.   

Benzínový motor SkyActiv-X (po novom e-SkyActiv X) v praxi spája donedávna nemysliteľné svety. V skratke, palivo benzín dokáže spaľovať vznetovým princípom. Zapaľovacie sviečky si však ponechal pre kontrolu procesu spaľovania. Mnohí ho nazývajú ako „vznetový motor spaľujúci benzín“. Nie je to však úplne správne pomenovanie. Mazda priniesla vlastné riešenie a vylepšenie už existujúcich technológií.

Odporúčame:

TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X AWD: Nežná revolúcia

Základným princípom je v tomto prípade motor HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition). Na jeho vývoji si v minulosti vylámali zuby mnohé automobilky. Zmes tu nezapaľujú sviečky, ale dôsledkom zvýšenej teploty a tlaku sa vznieti ako v klasickom vznetovom motore. Pracuje s mimoriadne chudobnou zmesou a palivom je benzín. Výhodou je efektivita motora, výkon a nízke emisie. Motor má však veľa nevýhod, ktoré bránili v jeho sériovom nasadení, napr. problém so studenými štartmi. Taktiež vysoké tlaky a teploty vo valci spolu so samovznietením dokážu mechanicky poškodiť komponenty motora.


Mazda prišla s riešením. Ponechala zapaľovacie sviečky pre "kontrolu" spaľovacieho procesu. Svoj princíp pomenovali SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) – kompresné zapaľovanie kontrolované sviečkou. Motor plynule prepína medzi bežným zapaľovaním pomocou sviečky a režimom kompresného zapaľovania, v ktorom stláča extrémne chudobnú zmes vzduchu a paliva až do pomeru 36,8:1. Takto chudobnú zmes zapaľovacia sviečka nedokáže dokonale zapáliť a zabezpečiť optimálne horenie zmesi. Tu sa k slovu dostáva kompresné zapaľovanie, avšak v tomto prípade naďalej kontrolované sviečkou. V skratke, sviečka zapáli iba malú časť zmesi a dáva tak prvotný impulz. Hneď ako vo valci stúpne dostatočne tlak a teplota, zvyšok zmesi sa vznieti vďaka kompresii.  

Motor SkyActiv-X už nie je atmosférický, ale prepĺňaný kompresorom. Ten tu nie je primárne kvôli vysokému výkonu. Zabezpečuje dostatok vzduchu, keďže motor, ktorý pracuje s extrémne chudou zmesou, je hladný po kyslíku. Sekundárnym výsledkom je lineárny nástup krútiaceho momentu už od nízkych otáčok a príjemná otáčková charakteristika.