Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb 26 new man tg premi ra bilbao b edited 1 Thumb 00 new man tg premi ra bilbao Thumb 02 new man tg premi ra bilbao Thumb 01 new man tg premi ra bilbao edited 1 Thumb 04 new man tg premi ra bilbao Thumb 05 new man tg premi ra bilbao Continental 09 2020 1024x597 Thumb 03 new man tg premi ra bilbao Thumb 07 new man tg premi ra bilbao Thumb 06 new man tg premi ra bilbao Thumb 08 new man tg premi ra bilbao Thumb 10 new man tg premi ra bilbao Thumb 09 new man tg premi ra bilbao Continental 09 2020 1024x597 Thumb 11 new man tg premi ra bilbao Thumb 12 new man tg premi ra bilbao Thumb 13 new man tg premi ra bilbao Thumb 15 new man tg premi ra bilbao Thumb 14 new man tg premi ra bilbao Thumb 16 new man tg premi ra bilbao Thumb 17 new man tg premi ra bilbao Continental 09 2020 1024x597 Thumb 19 new man tg premi ra bilbao Thumb 20 new man tg premi ra bilbao Thumb 21 new man tg premi ra bilbao Thumb 18 new man tg premi ra bilbao Thumb 22 new man tg premi ra bilbao Thumb 23 new man tg premi ra bilbao Thumb 24 new man tg premi ra bilbao Continental 09 2020 1024x597 Thumb 25 new man tg premi ra bilbao

MAN uvádza na trh trucky novej generácie

Spoločnosť MAN Truck & Bus predstavila úplne novú generáciu truckov. Je to najambicióznejší projekt mníchovského výrobcu úžitkových vozidiel za posledných 20 rokov, a tak priaznivci značky s levom v logu sa majú na čo tešiť.

Svetová premiéra sa udiala 10. februára 2020 v španielskom prístavnom meste Bilbao. Kým však „New MAN Truck Generation“ dospel od prvých skíc až do toho bodu, prešlo päť rokov. Projekt úplne novej generácie nákladných vozidiel mníchovskej značky zahŕňa všetky štyri modelové rady, ktorými pokrýva segmenty nákladnej dopravy v širokom rozmedzí od 7,5 do 41 ton celkovej hmotnosti. Išlo teda o vskutku ohromné kvantum odvedenej práce, čo výrobca ilustruje nasledujúcimi číslami: 12.000.000 hodín odpracovaných na projekte, 4.000.000 testovacích kilometrov najazdených pred uvedením na trh, 167.000 hodín práce na dizajne nových vozidiel, okolo 22.000 nových položiek integrovaných do všetkých oddelení, 3000 farieb kabíny v štandardnej ponuke, 2100 zamestnancov spoločnosti MAN priamo zapojených do projektu, 8 veľkostí kabíny dostupných pre novú generáciu truckov MAN, až o 8 % nižšia spotreba paliva a 4 modelové rady: MAN TGX, TGS, TGM a TGL.

„Simply my Truck“

Nová generácia nákladných vozidiel MAN je dôsledne reaguje na meniace sa potreby dopravného priemyslu, ktoré si vyžiadali novú úroveň pohodlia, bezpečnosti, hospodárnosti, spoľahlivosti, služieb aj prepojenosti a digitalizácie. MAN hneď od začiatku zapojil do vývoja zákazníkov aj vodičov, aby sa ich požiadavky dali realizovať na budúcich vozidlách. Koniec-koncov rozhodujúcimi stavebnými kameňmi ekonomického úspechu dopravnej spoločnosti sú angažovaní a spokojní šoféri. V tomto duchu sa nesie aj slogan pre novú generáciu truckov MAN: „Simply my Truck“ (Jednoducho môj truck). Aby vývojári zistili z prvej ruky, ako by mal byť navrhnutý ideálny pracovný a životný priestor v kabíne, ukázali rôzne prototypové riešenia viac než 700 vodičom, ktorých oslovovali napríklad aj počas návštev čerpacích staníc či parkovísk pre kamióny. Názory profesionálov a ich návrhy i predstavy sa stali súčasťou vývoja nového produktového radu. Paralelne s týmto prieskumom MAN pozval do Mníchova tri stovky zákazníkov zo 16 krajín sveta, aby s nimi počas praktických seminárov definoval ich najdôležitejšie požiadavky na vozidlo. Vývojové tímy potom tieto rôznorodé vstupy porovnali so spätnou väzbou z rozhovorov s vodičmi a výsledné kľúčové informácie zapracovali do množstva inovatívnych prvkov novej generácie truckov MAN.

Evolúcia zvonka, revolúcia vnútri

Na nových modeloch síce ostali zachované identifikačné prvky typické pre nákladné vozidlá MAN, ale zároveň bol vonkajší vzhľad výrazne prepracovaný, na kabíne pribudli deflektory, ktoré vylepšili aerodynamické charakteristiky a nové reflektory s technológiou LED pripomínajú, že príbuzným nových truckov je autobus MAN Lion's Coach.

Zmodernizovaný dizajn najmarkantnejšie vidno na ťahači TGX. Ale skutočné veľké zmeny sa udiali vo vnútri – kabína je zmenená od podlahy až po strop. Dizajnéri si dali maximálne záležať, aby pre šoférov vytvorili nielen optimálny pracovný priestor s dobre premysleným konceptom úložných priestorov, ale tiež bezchybný komfort pri spánku. Preštylizovaný a kompletne prepracovaný interiér priniesol najvhodnejšiu ergonómiu, intuitívnejšie a spoľahlivejšie ovládanie vozidla i prepojenia s digitálnymi službami, resp. aplikáciami. Praktickou zmenou je napríklad ovládanie pracovného režimu prevodovky páčkou pod volantom či elektrická parkovacia brzda na prístrojovej doske. Uprostred zorného poľa za novým multifunkčným volantom je plne digitálny prístrojový panel, vpravo má vodič optimálny výhľad na sekundárny displej pre navigáciu cez infotainmentový modul. Medzi mnohými novými riešeniami na pracovisku vodiča vyniká MAN SmartSelect s kruhovým voličom a pohodlnou podložkou pre ruku, ktorý nahradil displej s dotykovým ovládaním a má výrazne uľahčiť ovládanie multimediálneho systému.

Ešte väčšia bezpečnosť, ešte menšia spotreba

Moderné asistenčné systémy – napríklad novo vyvinutý asistent odbočovania spolu s asistentom pre jazdu v dopravnej zápche a asistentom zmeny jazdného pruhu – znižujú vypätie vodiča a sú zárukou vyššej bezpečnosti v cestnej premávke.

Pokiaľ ide o motory Euro 6d, ktoré spoločnosť MAN uviedla na trh vlani, tie v novej generácii truckov naplno rozvinú svoj potenciál. Zosúladenie pohonných jednotiek s novými prvkami hnacieho systému (vrátane novej zadnej nápravy) a inovovaným softvérom sa postará o veľmi zaujímavú úroveň hospodárnosti: nová generácia nákladných vozidiel MAN ušetrí v klasickej diaľkovej doprave až 8 % percent paliva v porovnaní so svojimi predchodcami s motormi Euro 6c. Samozrejme, že to znamená aj významné zredukovanie emisií CO2.

Podobne ako predtým sú pre top model TGX k dispozícii tri typové rady motorov: MAN D38 s výkonom až 640 k, MAN D26 (430 až 510 k) alebo pre ľahkú diaľkovú dopravu MAN D15 (330 až 400 k). Popri klasickej konfigurácii 4x2 a 6x2 pre ťahače a podvozky zákazníci nájdu v ponuke tiež šasi vo verzii 6x4 a 8x4, ktoré sú obľúbené pre ťažkú dopravu. Ťahač návesov si možno objednať i vo vyhotovení 4x2 so zapínateľným hydrostatickým pohonom predných kolies MAN HydroDrive. S takouto rozmanitosťou pohonných sústav nový rad MAN TGX pokrýva aplikácie s celkovou hmotnosťou od 18 do 41 ton. Pri transporte extrémne ťažkých bremien však zvládne aj súpravu s celkovou hmotnosťou až 250 ton.

Vylepšenia v procese výroby aj predaja

Aby počas prechodného obdobia do konca roka 2020 ostali v ponuke aj predchádzajúce modely, výrobca investoval napríklad len do svojej mníchovskej fabriky približne 100 miliónov eur. Tam sa denne vyrobí až 500 kabín pre celú paletu vozidiel nastupujúcej generácie a zároveň pre predchádzajúci rad TG. Investícia ďalších 85 miliónov eur smerovala do novej lakovne v hlavnej fabrike, ktorá teraz bez problémov zvládne zvýšenú produkciu kabín. Je to jeden z najmodernejších a najekologickejších výrobných závodov v Európe a ďalší krok k „zelenej továrni“, ktorý sa spoločnosť MAN zaviazala dosiahnuť. Aj vo fabrike v rakúskom Steyri, kde sa budú naďalej vyrábať trucky TGL a TGM, začala prevádzku nová moderná lakovňa.

S príchodom novej generácie truckov spoločnosť MAN upravila aj štruktúru svojej ponuky. Vzniká tak portfólio, ktoré je lepšie zladené s požiadavkami trhu a zákazníkov, s kompletne integrovanou ponukou nákladných vozidiel, popredajnými, finančnými a digitálnymi službami. Výrobca tiež avizuje, že výrazne zrýchli nielen proces vytvárania individuálnej ponuky, ale poskytne aj vysokú mieru flexibility pri konfigurovaní optimálneho riešenia pre každého klienta.

Novú generáciu truckov MAN predstavíme podrobne v marcovom vydaní Autožurnálu.