Vw limited 1140x190  1
Thumb man vstupne c2 a6 c3 bc fotot processed 640x420 Thumb man jetliner 650x528 Thumb man tgs 650x620 Thumb man motor 650x591 Thumb man tgl tgm povozok 650x485 Thumb man tgl 650x487 Thumb man tgm 650x634 Thumb man metropolis 650x440 Thumb man concept s edited 1 650x422 Thumb 26062 large man expoz c3 adcia iaa 2012 Thumb 26061 large man concept s 02 Thumb 26060 large man tgs Thumb 26059 large man lion c2 b4s city Thumb 25403 large man vstupne c2 a6 c3 bc fotot Thumb 25402 large man vstupne c2 a6 c3 bc foto Thumb 25401 large man tgs Thumb 25400 large man tgm kabi c2 a6 c3 bcna Thumb 25399 large man tgm Thumb 25398 large man tgl tgm povozok Thumb 25397 large man tgl Thumb 25396 large man motor Thumb 25395 large man metropolis Thumb 25394 large man jetliner Thumb 25393 large man inovovane c2 a6 c3 bc logo Thumb 25392 large man concept s edited 1

MAN: Efektívne po celom svete

V expozícii MAN sa vo svetovej premiére predstavili nové trucky pripravené na emisnú normu Euro VI, ale i ďalšie inovatívne exponáty.

Spoločnosť MAN Truck & Bus sa prezentovala v reprezentačnej expozícii s rozlohou 9300 m2 (+ 230 m2 na vonkajšej ploche). Návštevníkom predviedla inovácie a novinky v oblasti truckov, autobusov a autokarov, motorov aj služieb. Pod mottom “Efektívne po celom svete” bolo vystavených celkove 27 vozidiel z modelových radov TG, ale aj CLA či reprezentanti z produkcie MAN Latin America, autobusy a autokary MAN i NEOPLAN, nechýbali modely s alternatívnym pohonom. Svetovú premiéru mali trucky TGX a TGS, TGM a TGL, projekt Metropolis a NEOPLAN Jetliner.

Neoplan Jetliner je nový elegantný, efektívny a všestranný autokar.
Ťahač TGS s 328-kilowattovým motorom.

Euro VI prichádza, hospodárnosť ostáva

Spoločnosť MAN vo svojich truckoch a autobusoch Euro VI uplatnila efektívnu kombináciu riadenej recirkulácie výfukových plynov (EGR) a dodatočnú úpravu exhalátov technológiou SCR (selektívna katalytická redukcia). Hlavnými komponentmi sofistikovaného motora, ktoré zabezpečujú plnenie emisnej normy Euro VI, sú: Vysokotlakové vstrekovanie paliva common- rail, chladená a riadená recirkulácia výfukových plynov, dvojstupňové prepĺňanie a následne úprava výfukových plynov pros-tredníctvom systému SCR s integrovaným oxidačným katalyzačným konvertorom a filtrom CRT (Continously Regenerating Trap).

Pohonný systém Euro 6 pre TGS a TGX.

Elektronické snímače permanentne kontrolujú absorpčnú kapacitu filtra sadzí a jeho regeneráciu. Inžinieri MAN sa pri vývoji motorov Euro VI sústredili na ďalšie zredukovanie spotreby paliva pri rovnakých výkonových parametrov, ako majú motory predchádzajúcej generácie; na optimalizovanie priestoru pre umiestnenie komponentov čistiacich výfukové plyny; na zachovanie známych výhod veľkej užitočnej hmotnosti úžitkových vozidiel značky MAN a tiež na maximálnu spoľahlivosť a jednoduchý servis. Podarilo sa im dosiahnuť pôsobivý výsledok: Ak vozidlá MAN TG s motormi Euro V/EEV dosahovali v testoch nezávislých odborných časopisov najlepšie hodnoty vo svojej triede čo sa týka spotreby paliva, tak ich nasledovníci z generácie Euro VI sa dokonca zlepšili. Pritom je výrazne zredukovaná spotreba AdBlue. Samotná hmotnosť celého systému Euro VI je taká nízka, že neutrpela ani užitočná hmotnosť truckov radu TG.

Kompaktná jednotka dodatočnej úpravy výfukových plynov (uprostred) pre ľahký  a stredný modelový rad.

Inovovaný ľahký a stredný rad

Vozidlá MAN ľahkej a strednej triedy TGL a TGM (pokrývajú spektrum s celkovou hmotnosťou od 7,5 do 26 ton) si vybudovali výborný imidž zásluhou príkladnej variabilnosti a dôsledne ľahkej konštrukcie, od ktorej sa odvíja maximálna užitočná hmotnosť a nízka spotreba paliva. Krátko po uvedení na trh MAN TGL získal titul Truck of the Year 2006, ale asi najväčším ocenením je dlhodobý komerčný úspech: Od začiatku produkcie si zákazníci prevzali viac ako 150.000 vozidiel TGL a TGM. Vo svojej úspešnej kariére budú pokračovať s novou tvárou, preštylizovanou kabínou a pripravené na Euro VI. Nový interiér ľahkých a stredne ťažkých vozidiel presviedča sofistikovanou funkčnosťou a komfortom. Doplnky z lešteného hliníka, na dotyk príjemné plasty a saténové chrómovanie kľučiek dverí, nová prehľadná a logicky usporiadaná prístrojová doska.

Osemtonový sklápač TGL.

Kúrenie, resp. klimatizácia má nové ovládacie prvky i nový informačný displej. Zmenený dizajn dostali aj spínače, pričom symboly na nich sú decentne osvetlené, aby sa dali rýchlo a isto rozoznať aj potme či za zníženej viditeľnosti. V centrálnej konzole pod otvormi vetrania sú k dispozícii dve veľké poličky s pogumovaným dnom – tam možno bezpečne uložiť veci, čo vodič používa najčastejšie. Pod rádiom je priehradka so zatváracou klapkou na okuliare doplnená držiakom na pero. Kto bude potrebovať ešte viac odkladacích priestorov, medzi opciami je napríklad i panel dverí so schránkami pod lakťovou opierkou. Inovatívna automatická klimatizácia zabezpečí vodičovi teplotnú pohodu v kabíne, aby mohol v pohode pracovať vo vopred nastavenej a priebežne regulovanej teplote. Na zvýšení účinnosti klimatizačného systému sa podieľa ventilácia s optimalizovaným prúdením vzduchu a zníženou hlučnosťou. Vylepšená je tiež distribúcia vzduchu bez prievanu.

Nový model TGM vo verzii pre regionálnu dopravu.

Technológia pre Euro VI je postavená na štvor- a šesťvalcových motoroch MAN D08 Common Rail Euro V a EEV, ktoré od roku 2009 namontovali už do 40.000 vozidiel. Zahŕňa riadenú recirkuláciu výfukových plynov EGR, systém common rail s maximálnym vstrekovacím tlakom až 1800 barov a v závislosti od výkonu motora dvojstupňové turbodúchadlo, medzichladič plniaceho vzduchu a nízkoteplotné medzichladenie plniaceho vzduchu. Prevádzkové testy potvrdzujú, že nové vozidlá MAN TGL a TGM s motormi Euro VI pracujú pri rovnakom výkone rovnako ekonomicky a spoľahlivo ako ich predchodcovia. V systéme nastavenom na Euro VI recirkuláciu výfukových plynov dopĺňa technológia eliminovania škodlivín MAN AdBlue®, pričom spotreba aditíva je na úrovni len 2,0 až 2,5 % spotreby nafty. Okrem toho nové trucky TGL a TGM štandardne využívajú regeneračnú stratégiu HCI (Hydro Carbon Injection – hydrokarbónové vstrekovanie). Regenerácia filtra pevných častíc je tak zabezpečená aj pri vozidlách, ktoré pracujú väčšinu času iba čiastočne zaťažené (v distribučnom režime, v komunálnych službách). Zákazníci, ktorí pri kúpe nového vozidla uzavrú aj servisnú zmluvu, budú mať prístup k ďalším predĺženým zárukám za výhodnejších podmienok. Dostanú napríklad zľavu 15 % na tretí rok záruky na celé vozidlo alebo štvrtý rok záruky na pohonné ústrojenstvo. Táto ponuka platí pre všetky krajiny EÚ, Švajčiarsko, Nórsko, Turecko, Island a Chorvátsko.

Výskumné vozidlo MAN Metropolis – inovatívny čistý a extrémne tichý hybridný hybrid truck pre prevádzku v meste.

Concept S

Pred dvoma rokmi na veľtrhu IAA 2010 bola dizajnová štúdia Concept S stredobodom pozornosti. Teraz mal premiéru aerodynamicky optimálne harmonizovaný ťahač s návesom. Partnerom spoločnosti MAN pri realizácii štúdie je renomovaný nemecký výrobca Krone a jeho model Aero Liner. Počas vývoja sa tím tvorcov sústredil na optimálne obtekanie vzduchu okolo celej súpravy: Aerodynamika budúcnosti sa začína zaoblenou prednou časťou ťahača a nádržami prúdnicového tvaru, vonkajšie zrkadlá nahradili kamery integrované v smerových svetlách na štíhlych konzolách. Novo vyvinutý strešný spojler uzatvára medzeru medzi ťahačom a návesom, bočné kryty pozdĺž celého podvozka návesu a kužeľovitá zadná časť kompletizujú úpravy zacielené na optimálne prúdenie vzduchu okolo súpravy. Concept S v kombinácii s návesom Aero Liner má koeficient odporu vzduchu Cx okolo 0,30 a potenciál zredukovať spotrebu paliva až o 25 %.

Kombinácia Concept S a Aero Liner má potenciál zredukovať spotrebu paliva až o 25 %.