Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb 01 prv  e busy pre hamburg Thumb 04 prv  e busy pre hamburg Thumb 02 prv  e busy pre hamburg Thumb 03 prv  e busy pre hamburg Thumb 05 prv  e busy pre hamburg Thumb 06 prv  e busy pre hamburg

Lion’s City E testujú v Hamburgu

Hamburg spravil ďalší krok smerom k dopravnému systému, ktorý neprodukuje emisie žiadneho druhu.

Aby sme v budúcnosti mohli využívať mobilitu bez emisií, potrebujeme nabrať správny kurz už dnes. Zvládnuť prechod od „nízkych emisií“ na „nulové emisie“ znamená veľkú výzvu pre radnice a dopravných operátorov. Najmä preto, že koncepcia mestskej hromadnej dopravy úplne bez emisií je pre mnohé magistráty i dopravcov ešte stále bielym miestom na mape.


Spoločnosť MAN Truck & Bus v snahe podporiť toto úsilie postupne poskytne svojim zákazníkom flotilu 15 predvádzacích elektrických mestských autobusov Lion’s City E, aby v každodennej prevádzke získali komplexné skúsenosti, ako vozidlá fungujú v praxi. Vlani v polovici decembra MAN odovzdal prvé dva testovacie autobusy dopravným operátorom Hamburger Hochbahn AG a Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH). Obidve spoločnosti zaradili MAN Lion’s City E na linky, ktoré obsluhujú a získavajú ďalšie skúsenosti v elektrickej mobilite.

Kreatívne riešenia náročných úloh

Starosta Hamburgu Dr. Peter Tschentscher k tejto téme podotkol: „Potrebujeme nové technológie a kreatívne riešenia, aby sme zvládli veľké výzvy, ktorým čelia moderné metropoly v 21. storočí – ochrana ovzdušia, mobilita a digitálna transformácia. Tieto nové autobusy sú súčasťou strategických zmien v Hamburgu z hľadiska mobility na ďalšie roky. Naša mestská doprava bude v budúcnosti ekologická a výhodná. Výrazne rozširujeme systém verejnej hromadnej dopravy a od roku 2020 budeme obstarávať iba autobusy bez emisií.“

Autobusy boli odovzdané v štvrti „Speicherstadt“ (obrovský historický komplex skladov s mnohými unikátnymi budovami, mostami a vodnými kanálmi), ku ktorej sú mnohí obyvatelia mesta citovo naviazaní. „Je to zvláštne miesto, ktoré sa hodí pre takúto mimoriadnu príležitosť, pretože sme urobili dôležitý krok k dosiahnutiu dopravy bez emisií. Bude to prospešné pre životné prostredie aj pre ľudí, ktorí tu žijú, keďže elektrické autobusy počas jazdy nevyprodukujú žiadne emisie,“ komentoval štart prevádzkových testov Toralf Müller, generálny riaditeľ VHH.


Dva autobusy MAN Lion’s City E, ktoré budú prepravovať cestujúcich v Hamburgu ekologickým spôsobom, majú celkovú dĺžku 12 metrov a maximálnu prepravnú kapacitu 88 pasažierov. Priestor v zadne časti bez dieselového motora je presvetlený a väčší, takže pribudli ďalšie 4 miesta na sedenie. MAN využíva na pohon centrálny elektromotor inštalovaný za zadnou nápravou. Pri krátkej 12-metrovej verzii produkuje pohonný reťazec maximálny výkonom 160 až 240 kW. Zdrojom energie sú modulárne batérie s kapacitou 480 kWh, pričom sa MAN spolieha na osvedčenú koncernovú technológiu. Z hľadiska konštrukcie má výhodu umiestnenie batérií na streche – eliminuje sa riziko pri prípadnej kolízii a zjednodušuje to servisné práce. Sofistikovaný tepelný manažment podporuje výnimočne dobrú disponibilitu autobusu bez ohľadu na ročné obdobie, čo zaručuje jazdný dosah 200 km na jedno nabitie (v priaznivých podmienkach až 270 km) počas celej životnosti batérií.

„Naším cieľom je do roku 2030 prevádzkovať flotilu, ktorá bude jazdiť bez emisií. Preto si veľmi vážime, že spoločnosť MAN je ďalším dodávateľom takýchto autobusov na hamburskom trhu,“ hovorí Henrik Falk, predseda predstavenstva Hamburger Hochbahn AG.

Ciele do najbližšej budúcnosti

V rámci plánu rozvoja elektrickej mobility spoločnosť MAN tento rok poskytne dopravným operátorom v 5 európskych krajinách ďalších 13 e-busov. „Z testov v reálnej prevádzke získavame komplexné praktické skúsenosti s našimi vozidlami. Preto sme uzavreli inovačné partnerstvá s rôznymi operátormi. Prvé zákaznícke 12-metrové autobusy Lion's City E zo sériovej výroby budú dodané v druhej polovici roku 2020,“ uviedol Rudi Kuchta, riaditeľ pre produkt a predaj v autobusovej divízii MAN Truck & Bus. Zhruba po šiestich mesiacoch bude nasledovať plne elektrický kĺbový model Lion's City E, so spustením sériovej výroby tejto verzie sa počíta v prvej polovici roku 2021.

Súčasne so svojimi elektrickými vozidlami vyvinul MAN aj celkovú koncepciu, ktorá sľubuje poskytnúť dopravcom maximálnu pridanú hodnotu pri prechode na transport bez emisií. Experti z MAN Transport Solutions ponúkajú prevádzkovateľom flotíl autobusov a truckov odborné poradenstvo v oblasti služieb a odporúčajú individuálne riešenia týkajúce sa elektrickej mobility (prevádzka, infraštruktúra, služby, údržba). Samozrejme, že MAN začal novým požiadavkám prispôsobovať aj servis a údržbu. „Viac ako 40 servisných stredísk MAN v celej Európe už dnes spĺňa normy pre elektrické vozidlá. Naším cieľom je zvýšiť tento počet na 270 servisov,“ zdôrazňuje Rudi Kuchta.