Continental 09 2020 1140x190
Thumb lexus lfa 10 rokov autozurnal.com 111 Thumb hiromu naruse Thumb lexus lfa 10 rokov autozurnal.com 2 Thumb akio toyoda Thumb lexus lfa 10 rokov autozurnal.com 3 Thumb lexus lf a concept 2005 Continental 09 2020 1024x597 Thumb lexus lf a roadster concept 2008 Thumb lexus lf a2007 Thumb lexus lfa 1 Thumb lexus lfa 475 Thumb tanahashi lfa Thumb lexus lfa 2 Continental 09 2020 1024x597 Thumb lexus lfa nuerburgring  package

Lexus LFA oslávil 10 rokov. Toto je príbeh fascinujúceho superšportu

Prvý Lexus LFA opustil japonský závod Motomachi v decembri 2010. Ide o jeden z najunikátnejších športových automobilov v histórii. Okrúhle narodeniny superšportiaku sú skvelou príležitosťou pripomenúť si jeho históriu. Príbeh auta napísali nadšenci rýchlej jazdy a je okorenený uhlíkovými vláknami, nebezpečnými zákrutami okruhu Nürburgringu a jedinečným zvukom vidlicovej V10-ky.

História Lexusu LFA odštartovala začiatkom roka 2000. Program vývoja automobilu bol pôvodne všeobecným projektom materskej Toyoty. Krátko po jeho začatí sa vedenia tímu ujal inžinier z Lexusu  Haruhiko Tanahashi, tvorca legendárnej Toyoty Celica ST165 GT-Four. Jeho úlohou bolo vyrobiť auto, aké Lexus ani Toyota dovtedy nemali. Dizajnér a jeho tím začínali celkom od nuly. To im umožnilo vyvinúť celkom nové riešenia, ale znamenalo to aj problémy.

Nasmerovať práce správnym smerom pomohol Hiromu Naruse, eso testovacích jazdcov Toyoty. Človek, pre ktorého boli okruh Nürburgring a jeho slávna Severná slučka druhým domovom. Tanahashi a Naruse spoločne pripravili zoznam až 500 kľúčových funkcií, ktorými malo nové auto disponovať.  V pláne boli zohľadnené aj prvky ako nastavenie pruženia alebo tvar volantu.  Zároveň, okolo roku 2001 sa začali práce na skvelom motore V10, ktorý auto poháňa. Je prvou a zatiaľ jedinou V10-kou v histórii Lexusu.

Odporúčame:

TOP 5 raritných modelov Lexus, ktoré pravdepodobne nepoznáte

Omnoho náročnejšie však bolo presvedčiť vedenie spoločnosti, aby všetky odvážne nápady financovalo a auto mohlo naozaj vyraziť na cesty. Tím potreboval silného spojenca a našli ho v Akio Toyodovi, vnukovi zakladateľa spoločnosti Toyota. Ten bol v tom čase zodpovedný za aktivity Toyoty v Číne. Dnes je prezidentom spoločnosti a veľkým milovníkom športových áut.

Lexus LFA takmer nevznikol

Toyoda sa k tímu pridal v roku 2002 s jasnou misiou – vybojovať pre Lexus LFA zelenú. Nebolo to ľahké. Dokonca aj inžinieri spoločnosti boli presvedčení, že projekt je príliš odvážny a nákladný na to, aby sa dal uviesť do výroby. „Na zasadnutí správnej rady boli všetci proti, dokonca aj ľudia zodpovední za výskum a vývoj,” spomínal po rokoch Toyoda.

Najúčinnejšou zbraňou sa napokon stali marketingoví špecialisti. Vďaka ich pomoci sa podarilo presvedčiť  vedenie. Argument, že revolučné auto môže priniesť spoločnosti obrovský prospech, ktorý sa nedá vyčísliť, sa ukázal ako účinný. Výrobcovia modelu LFA však boli pod obrovským tlakom, museli vyrobiť  jedinečné auto. Akio pri nich stál po celý čas a aktívne sa podieľal na vývoji automobilu. Nie je preto prehnané označiť ho za jedného z otcov Lexusu LFA. Pokračujte na ďalšej stránke článku.