Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb 8920 discovery sport 016 Thumb 86597 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86612 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86615 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86615 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86613 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Default Thumb 86614 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86612 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86610 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86611 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86608 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86609 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Default Thumb 86607 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86606 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86605 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86604 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86603 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86602 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86601 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Default Thumb 86600 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86599 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86598 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86597 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86596 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86595 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Thumb 86594 large land rover discovery sport je uz v predpredaji Default Thumb 86593 large land rover discovery sport je uz v predpredaji

Land Rover Discovery Sport je už v predpredaji

Tri týždne pred oficiálnym začiatkom predaja na autosalóne v Bratislave už máte možnosť dôkladne sa oboznámiť aj vyskúšať najnovší model britskej značky. Autorizovaný díler T.O.P. Auto Bratislava už totiž doviezol svoje predvádzacie vozidlá a zahájil predpredaj nového modelu.

Discovery Sport je nástupcom športovo-úžitkového vozidla Freelander. Pre Jaguar Land Rover znamená ďalší rozhodujúci krok v jeho produktovej ofenzíve, ktorej cieľom je v priebehu 5 rokov uviesť na trh 50 úplne nových alebo výrazne modernizovaných modelov.

Discovery Sport je kľúčovým momentom v 66-ročnej histórii značky. Je to nielen prvý člen novej generácie rozširujúceho sa modelového radu ale prvé kompaktné prémiové športovo-úžitkové vozidlo s jedinečnou konfiguráciou sedadiel 5+2 obohatené o viaceré technické novinky Land Rover. Zadná časť jeho kabíny ponúka teda príležitostne využiteľný ale dobre prístupný tretí rad sedadiel, ktoré možno v prípade potreby sklopiť do podlahy a vytvoriť tak batožinový priestor rovnakej veľkosti akú ponúka 5-miestna verzia. Pasažieri v druhom rade zaisto ocenia, že sedia o 50 mm vyššie než vodič a spolujazdec pred nimi a majú tak lepší výhľad dopredu aj do strán.

Nový model vyvinuli zo štúdie Discovery Vision ako druhú verziu sériového Discovery určenú pre 5+2 cestujúcich s pôdorysom 5-miestneho SUV. Výrobca tvrdí, že to je najuniverzálnejšie a najschopnejšie prémiové kompaktné športovo-úžitkové vozidlo dneška. Poháňa ho nová generácia 4-valcových benzínových a naftových motorov vlastnej konštrukcie, ktorá bude spoločná aj pre vozidlá sesterskej značky Jaguar. Discovery Sport bude spočiatku poháňať celohliníkový zážihový agregát 2.0 Si4 (177 kW/240 k) a 2,2 l turbodiesel TD4 (110 kW/150 k) resp. SD4 (140 kW/190 k) so systémom štart/stop, priamym vstrekovaním paliva, vnútornými komponentmi s nízkym trením a inteligentným rekuperačným dobíjaním.

Neskôr pribudne aj vozidlo so zníženou pohotovostnou hmotnosťou a jednou poháňanounápravou. Pod kapotou bude mať mimoriadne hospodárny 2.0 l turbodiesel eD4 výkonu 120 kW/163 k s krútiacim momentom 380 Nm, palivovou spotrebou 4,5 l nafty na 100 km a emisiami CO2 zníženými na 119 g/km, ktorý bude patriť medzi najvýkonnejšie a najšporovlivejšie motory v triede.

Všetky motory bude možné kombinovať so 6-stupňovou mechanickou alebo 9-stupňovou automatickou prevodovkou a permanentným pohonom predných alebo všetkých kolies. Treťou alternatívou bude pohon prednej s pripájaním zadnej nápravy.

Discovery Sport spočíva na podvozku najžiadanejšieho modelu značky Range Rover Evoque. Má však rázvor náprav predĺžený na 2.741 mm, vďaka ktorému ponúka výnimočne veľký priestor na nohy. Zároveň je o 239 mm kratší než nedávno zmodernizovaný 7-miestny Land Rover Discovery. Vďaka progresívne tvarovanej karosérii s dynamickým profilom má Discovery Sport pozoruhodne nízky súčiniteľ odporu vzduchu Cx=0,36. Odráža sa to v jeho jazdných vlastnostiach aj palivovej spotrebe.

Päťmiestne verzie vozidla majú poháňaciu sústavu Active Driveline, ktorá dokáže podľa aktuálnej situácie sama prepnúť pohon z jednej na dve nápravy a opačne. Deje sa to nepozorovane, ale vodič môže činnosť systému sledovať na 8-palcovom dotykovom displeji. Systém Terrain Response zasa prispôsobuje podvozok auta na optimálne jazdné vlastnosti aj v tom najťažšom teréne. Má 4 základné režimy – na bežnú jazdu, na pohyb po šmykľavej vozovke (po tráve, štrku a snehu), po blate a vyjazdených koľajniciach a napokon aj po piesku. Vozidlo dokáže prekonať aj vodný brod hlboký 600 mm. Pritom technológia Wade Sensing využívajúca senzory na vonkajších spätných zrkadlách informuje vodiča o hĺbke vody graficky na 8-palcovom dotykovom displeji aj zvukovým signálom. Otvor na nasávanie vzduchu k motoru leží vysoko nad blatníkovým oblúkom, aby ním voda nemohla vniknúť do valcov.

Discovery Sport má o. i. aj asistent klesania HDC (Hill Descent Control), ktorý udržuje nastavenú rýchlosť pri zjazde zo strmého svahu, systém umožňujúci rozjazd do strmého svahu, asistent kontrolujúci stabilitu auta pri nakláňaní (zachytí moment začiatku prevracania sa vozidla na bok a uľahčí vodičovi znova získať kontrolu nad vozidlom) aj elektronický stabilizátor jazdy korigujúci nedotáčavosť a pretáčavosť vozidla.

Vo výbave áut je tiež najnovší informačno-zábavný systém s 8-palcovým dotykovým displejom. Jeho štandardnou súčasťou je satelitná navigácia so slotom na SD kartu s mapami. Cez rozhranie Bluetooth možno k informačno-zábavnému systému pripojiť až 2 telefóny naraz. Cestujúci si môžu svoje smartfóny a MP3 prehrávače pripojiť a dobíjať aj cez USB porty alebo prídavné audiovstupy. Na výber sú 3 rôzne audiosystémy, pričom vrcholným je Meridian Surround Sound s celkovým výkonom 825 W, 17 reproduktormi a subwooferom.

Na rozdiel od doterajšieho Discovery, z novej generácie chystajú 4-člennú modelovú rodinu. Má do nej patriť aj veľké robustné športovo-úžitkové vozidlo. Discovery Sport je prvé kompaktné SUV vybavené airbagom pre chodcov.

Základný model Land Rover Discovery Sport s vonkajšími rozmermi 4.599 x 2.069 x 1.724 mm, svetlou výškou 212 mm a batožinovým priestorom 689 – 1.698 l poháňa turbodiesel 2,2 TD4 výkonu 110 kW/150 k s krútiacim momentom 400 Nm a priemernou palivovou spotrebou 5,7 l nafty na 100 km a stojí 35.092 €.