Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Land Rover Defender V8 Carpathian Edition: Defender podľa mojej chuti
Karpat za volantom novej Carpathian Edition modelu Land Rover Defender, navyše s benzínovým V8 pod prednou kapotou... Tomu sa hovorí premiéra ako zo sna.
V momente ako som sa dozvedel o pripravovanej V8 verzii Land Roveru Defender, navyše vo verzii Carpathian, teda inšpirovanej pohorím Karpaty, s ktorým ma spája aj moje meno, vedel som, že táto kombinácia mi nesmie ujsť. Keď prišlo pozvanie na prvé jazdy v Barcelone, neváhal som ani sekundu.
Deň s Defenderom V8 začal úvodnými zoznamovacími jazdami po klasických cestách. Prvý šok som zažil v momente, keď som zistil, že chlapci priviezli z Británie autá s pravostranným riadením, ktoré budeme šoférovať v pravom jazdnom pruhu. V minulosti som už niekoľkokrát šoféroval autá s riadením na opačnej strane ako u nás, ale vždy to bolo v Británii alebo Škótsku, kde aj vodič sedí na strane stredovej čiary. Jazdiť ale v pravom jazdnom pruhu a vlastnými dverami lízať zvodidlá, to bol celkom slušný stres na úvod. Najmä ak si niekto idúci v protismere zákrutu zreže stredom a vy nemá te ešte odhad, či sa s ním trafíte alebo nie. Cítil som sa, ako by som šoféroval sajdku...
Po úvodných kilometroch som si nakoniec celkom rýchlo zvykol a už som sa nebál mu ani poriadne pridať. Poďme ale po poriadku. Prvé na čo som sa nesmierne tešil bol zvuk výfuku, ktorého trubičky vychádzajúce zo zadného tlmiča vyzerajú síce dosť subtílne, ale ide z nich celkom mohutný zvuk. Športovo ladený výfuk využíva aktívnu klapku, ktorá mení zvuk v závislosti od režimov jazdy. Okrem športovo ladeného výfuku sa verzia V8 odlišuje aj ďalšími poznávacími znakmi.
V prvom rade sú to emblé my V8 na predných dverách, ale aj matne lakované 21-palcové kolesá a mohutné brzdiče, čeľuste vysokovýkonných bŕzd lakované v modrej metalíze, ktorej výrobca hovorí xenón blue. Veľká škoda, že Land Rover nelakuje aj zadné, pretože to bude prvý problém, s ktorým sa predajcovia budú musieť vysporiadať. Ak nie každý, tak minimálne každý druhý majiteľ tohto auta bude totiž chcieť mať nalakované aj zadné brzdiče. Preto som sa opýtal na dôvod, a dostal som celkom pochopiteľnú odpoveď. Problémom totiž je, že predné brzdy vyrába firma Brembo a dodávateľom zadných je úplne iná firma, a keďže sú konkurenti, dospieť k dohode je ako z ríše snov.
Pokračujte na ďalšej stránke článku.