299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb spa v c3 ad c5 a5azit processed 640x420 Thumb porsche911gt3rsr 03 650x433 Thumb 8210 large spa v c3 ad c5 a5azit Thumb 8201 large spa zytec nissan Thumb 8200 large spa v c3 ad c5 a5azi Thumb 8199 large spa oreca nissan Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 8197 large porsche911gt3rsr a lotus Thumb 8196 large porsche911gt3rsr 03

Ľahký triumf Audi v Spa

V druhom kole majstrovstiev sveta vo vytrvalostných pretekoch – v 6-hodinovom podujatí na belgickom okruhu Spa Francorchamps – sa neudialo žiadne prekvapenie.

Najmä preto, že japonská automobilová jednotka avízovanú premiéru nového vozidla zrušila. Stalo sa tak kvôli tomu, že monokok športového prototypu s hybridnou poháňacou sústavou Toyota TS030 pri testovaní na okruhu Paula Ricarda v južnom Francúzsku natoľko poškodili, že sa nedal opraviť a do pretekov v Spa firma náhradný monokok vyrobiť a otestovať nestihla. Tak sa stalo, že 4-násobné víťazstvo hravo získal Audi. Nemecká automobilka po prvý raz nasadila do zápolenia športových prototypov nový Audi R18 e-tron s hybridnou poháňacou sústavou (tvorí ju turbodiesel a elektromotor) a Audi R18 ultra s mimoriadne odľahčenou karosériou, ktoré si už v prvom podujatí vybojovali najlepšie štartovacie pozície.

Športové vedenie firmy nepoužilo tímovú réžiu, nechalo jazdcom voľnosť a tak sa víťazmi podujatia na 7 km merajúcom okruhu v Ardénach stali Romain Dumas, Loic Duval a Marc Gene vo vozidle Audi R18 ultra. Prvý triumf vozidla s hybridnou poháňacou sústavou by bol síce z marketingového hľadiska atraktívnejší, ale ten si chcú vychutnať na 24-hodinových pretekoch v Le Mans. Pritom na začiatku 6-hodinových pretekov v Spa to vyzeralo na víťazstvo trojice Andre Lotterer, Marcel Fässler a Benoit Treluyer v novom Audi R18 e-tron quattro. Posádke sa v prvej časti podujatia na mokrej vozovke podarilo využiť prednosti doplnkového pohonu predných kolies a získala výrazný časový náskok. Lenže vysýchaním trate sa zväčšovali prednosti prototypu s klasickým naftovým motorom. Pneumatiky hybridného auta sa asi rýchlejšie opotrebovali, čím sa zväčšovala ich nedotáčavosť. Pritom odľahčené prototypy rýchlosť stále zvyšovali. „S tým sme nerátali, lebo spočiatku boli oveľa rýchlejšie hybridné autá“, komentoval situáciu Marc Gene. Je prvým jazdcom, ktorý už vyhral vytrvalostné preteky pre oboch doterajších protagonistov legendárneho podujatia v Le Mans – Audi aj Peugeot.

Ďalšie miesta v Spa obsadili úradujúci šampióni z Le Mans – Lotterer/Treluyer/Fässler, trojica Jarvis/Bonanomi/Gené a napokon Kristensen/McNish/Capello. Za vozidlami Audi sa rozpútali dramatické súboje o ďalšie miesta. Najviac sa darilo autám Lola-Toyota zo Švajčiarska. Z optimálneho výsledku sa tešil Nicolas Prost, ktorý spolu s Nickom Heidfeldom a Neel Janim obsadili piatu priečku. V prvej desiatke skončil aj jeden prototyp HPD-Honda a 3 vozidlá Nissan pochádzajúce z dvoch rôznych súkromných tímov.

V triede GTE-Pro bolo síce menej štartujúcich ale o to viacej napätia. Na začiatku podujatia profitoval Marc Lieb z predností vozidla Porsche. V posledných kolách sa však k modrému autu blížil Gianmaria Bruni vo Ferrari. Richard Lietz (druhý jazdec modrého Porsche) musel v poslednom kole zmobilizovať všetky sily, aby útok Taliana odrazil a udržal ho čo najďalej od tela. Podarilo sa. Cieľovou čiarou prešiel modrý Porsche po 6-hodinových pretekoch o 0,6 s (!) skôr než Ferrari 458 Italia dvojice Bruni/Fisichella. Tretie miesto v triede obsadili Makowiecki/Melo v ďalšom Ferrari.