299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb content daciarange Thumb content dacia sandero 2017 1600 09

Koniec jednoduchým autám? Ani Dacia sa nevyhne elektrifikácii

Úspešná značka Dacia má pred sebou ťažkú úlohu. Splniť očakávania zákazníkov a zároveň normy Európskej únie je pre ňu ťažšie ako pre iné značky. Elektrifikácii sa však nevyhne.


Dacia je považovaná za kráľovnú v pomere cena/výkon. Donedávna sa zároveň veľmi jednoduchá technika osvedčila aj na poli servisných nákladov. No európska legislatíva je čoraz prísnejšia a automobilky musia spĺňať nesmierne prísne limity CO2, ak nechcú platiť za každý gram navyše vysoké pokuty. Tie sa môžu veľmi ľahko premietnuť do vyšších cien áut. Dacia je značka, ktorá vyrába cenovo dostupné autá a práve týmto atribútom si získala srdcia motoristov. K cenotvorbe musí pristupovať oveľa citlivejšie ako "drahšie" značky. Idea cenovo dostupných, no zároveň praktických áut s vysokou úžitkovou hodnotou sa zapáčila nečakane aj zákazníkom na západoeurópskych trhoch a Daciu svojim spôsobom zaviazala. Každé navýšenie ceny môže úspech ohroziť.

Prečítajte si tiež: 

Dacia Duster TCe150 4x2: Duster ide dvestovkou
 

Hon na emisie si však žiada zložitejšie technické riešenia. Jedným z nich je elektrifikácia. Elektrifikované autá, vybavené napr. mild-hybridnou technikou sú však na výrobu drahšie a celkovo zložitejšie. Tu vzniká konflikt záujmov, ktorý musí Dacia vyriešiť. Porozprával o tom predseda európskeho regiónu skupiny Renault, Philippe Buros v rozhovore pre magazín Automotive News Europe.

"Dacia dostane všetko, čo už Renault má"

Buros tvrdí, že Dacia sa v blízkej dobe elektrifikácii nevyhne. Dokonca tvrdí, že si ju vyžiadajú sami zákazníci. V minulosti si podľa neho kupovali Dacie najmú ľudia, pochádzajúci z vidieckych oblastí Francúzska, dnes však väčšmi zaujíma aj "mestských" zákazníkov z Paríža. A tí budú logicky chcieť elektrifikované modely. No zároveň očakávajú dostupnejšie ceny, ako pri materskom Renaulte alebo pri konkurencii. 

Masová elektrifikácia modelovej ponuky Dacia začne podľa Burosa za 2-3 roky, kedy aj technológia elektrifikácie bude cenovo dostupnejšou. Práve táto taktika Dacii vychádza už od počiatku úspešnej expanzie počnúc Loganom 1. generácie - vziať staršiu technológiu Renaultu, ktorá sa už "zaplatila" a ponúknuť ju o čosi neskôr. Platiť to má aj o elektrifikácii. „Dacia dostane všetko, čo už Renault v segmente elektrického pohonu má, či už hovoríme o hybridoch alebo elektromobiloch," hovorí Buros. 

Odporúčame:

Dacia opäť ponúka autá na LPG! Navyše mimoriadne výhodne

"Problém s emisnými reguláciami je ten, že  potrebná technológia pridáva 1.000 až 1.500 eur k výslednej cene auta. U auta za 100.000 eur  to nie je problém. Ak ale predávate automobil za 8.000 až 9.000 eur, je to viac ako 10 % jeho ceny. Aj preto sa pri značke Dacia snažíme čakať čo najdlhšie, než sa technológia amortizuje a bude dostupnejšou," vysvetľuje Buros. Dacia sa snaží, aby auta v budúcnosti výrazne drahšie neboli, no potrebná technológia sa do cien áut premietne. Pre zákazníkov to však nebude taký cenový "šok", akým by bolo zavedenie drahej elektrifikácie v súčasnosti. 

Dovtedy si z hľadiska emisií pomôže ponukou modelov na LPG. Napríklad v Taliansku predávajú viac ako polovicu všetkých Dusterov s pohonom na LPG, s celkovým podielom áut na LPG navyše predčili aj domáci Fiat.  

Odporúčame:

Nová Dacia Sandero príde na budúci rok, čo všetko o nej vieme?
 

O konkrétnych novinkách toho Buros veľa neprezradil. Tohto roku však očakávame príchod nového Loganu a Sandera, ktoré by mali stáť na základoch zjednodušenej platformy CMF-B z nového Clia.

Zdroj: Automotive News Europe.