Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb porsche mission e 008 Thumb porsche mission e 001 Thumb porsche mission e 002 Thumb porsche mission e 003 Thumb porsche mission e 004 Thumb porsche mission e 006 Thumb porsche mission e 005 Thumb porsche mission e 007 Thumb porsche mission e 009 Thumb 26p Thumb 27p Thumb 28p Thumb 29p Thumb 30p

Koncovky výfuku sú atrapa, Porsche testuje svoj prvý elektromobil

Porsche koncom roka 2019 prinesie na trh svoj prvý sériový elektromobil. Rýchle bude nielen samotné auto, ale aj systém nabíjania batérie.

Možno si ešte spomínate na žiarivo biely koncept Porsche Mision E, predstavený pred dvomi rokmi na autosalóne vo Frankfurte. Automobilka už vtedy naznačila, že podobné auto chce priviesť až do sériovej výroby. Zdalo sa to ako sci-fi, ale budúcnosť sa blíži.

Konkrétne už o dva roky by zákazníci mali dostať čisto elektrické sériovo vyrábané Porsche, prvé v histórii značky. Ako naznačujú fotografie testovacieho prototypu, dizajn bude blízky štúdii Mision E. Pôjde teda o športovo strihnutý sedan alebo ak chcete o "štvordverové kupé".

Pôvodný koncept z roku 2015 mal dva elektromotory - jeden vpredu, druhý vzadu - a ploché akumulátory uložené v podlahe. Sériový elektromobil zrejme nebude iný. Prvé správy od autorov špionážnych fotografií hovoria o dojazde 530 kilometrov na jedno nabitie.

Niet pochýb o tom, že Porsche má na muške predovšetkým Teslu, ktorá dnes vyrába technologicky asi najpokrokovejšie elektrické vozidlá. Nemci chcú Američanov tromfnúť novou rýchlonabíjačkou pracujúcou s napätím až 800 voltov. Vďaka nej bude možné nabiť akumulátory na osemdesiat percent ich kapacity už v priebehu pätnástich minút.

Rátať môžeme aj s výbornou dynamikou - zrýchlenie z pokoja na 100 km/h za 3,5 sekundy, na 200 km/h za dvanásť sekúnd. Maximálna rýchlosť: približne 250 km/h. Chýbať nemá ani natáčanie všetkých štyroch kolies.

Lenže uviesť na trh elektromobil nie je len tak. Porsche okrem vývoja samotného auta, postaví dve nové výrobné haly. Jedna zabezpečí produkciu výkonných elektromotorov, druhá sa bude sústrediť na montáž samotných vozidiel. Obe majú stáť pri základni značky v Stuttgarte - Zuffenhausene. Celkové investície do elektromobility tak dosiahnu čiastku približne 700 miliónov eur. Vďaka elektrickému Porsche si prácu nájde tisíc ľudí.

Štúdia Porsche Mission E z roku 2015.