Vw id4 04 2021 1140x190
Thumb kia novinky 2021 autozurnal.com 2 Thumb kia novinky 2021 autozurnal.com 4 Thumb kia novinky 2021 autozurnal.com 3 Thumb kia novinky 2021 autozurnal.com 1 Thumb print cmyk 3600x2400 4

KIA odhalila plány. Už onedlho ukáže crossover CV, chystá aj SUV väčšie ako Sorento

Podobne ako ďalšie veľké značky, aj KIA predstavila začiatkom roka 2021 svoje konkrétne plány na najbližšie roky. Ukáže sedem nových elektromobilov, špeciálne vozidlá pre logistiku a zdieľanie automobilov na báze novej flexibilnej platformy E-GMP.

Kórejská automobilka KIA nastavila smer pre nové smerovanie značky a výrobkov. Okrem nových elektromobilov sa značka zameria aj na služby mobility. Automobilky sa v menia, z výrobcov áut prechádzajú na komplexných poskytovateľov mobility. Okrem Kie to ohlásila Toyota alebo Hyundai. Krátko po predstavení nového loga spoločnosť zmenila oficiálny názov. Z KIA Motors sa stáva KIA.

Záznam livestreamu z predstavenia stratégie značky:

KIA chce do roku 2027 predstaviť sedem nových elektromobilov. Vychádzajú z novej skupinovej platformy E-GMP (Electric Global Modular Platform), na ktorej budú stáť tiež koncernoví bračekovia značky Hyundai (prvou lastovičkou bude stredne veľký crossover IONIQ 5). Už o pár týždňov by sa mal objaviť prvý model novej rodiny, kompaktný crossover CV s dojazdom viac ako 500 km a možnosťou pohonu 4x4. Značka zatiaľ ukázala len obrysy novinky (úvodný obrázok), no slovenskému KIA Clubu Official sa podarilo získať prvú fotku zadnej časti Kie CV. 

Prečítajte si tiež:

Hyundai a KIA využijú platformu E-GMP: Ultrarýchle nabíjanie a špičkové výkony už v roku 2021

Okrem nového crossovera príde aj veľké SUV, ktoré má byť hierarchicky o stupienok vyššie nad dnešným Sorentom. Medzi siedmimi novými elektrickými autami budú aj sedany a MPV. KIA má cieľ do roku 2026 predať 500 000 elektromobilov ročne. O rok skôr v roku 2025 chce dosiahnuť trhový podiel 6,6 percenta na globálnom trhu s elektrickými automobilmi.

Značka plánuje predstaviť portfólio špeciálnych vozidiel založených na skateboardovej platforme. Rozumie sa tým kombinácia všetkých prvkov pohonu s batériou v „hnacom module“ (skateboard), na ktorú je možné flexibilne pripevniť rôzne prídavné zariadenia. Tieto vozidlá potom môžu byť použité na mestskú prepravu osôb a tovaru, zatiaľ čo kompaktnejšie modely môžu byť použité vo flotilách rôznych firiem. Pri vývoji bude spolupracovať so spoločnosťami Canoo a Arrival, ktoré už predstavili zodpovedajúce koncepcie. Hyundai Motor Group, materská spoločnosť Kie, sa v roku 2020 stala akcionárom britskej spoločnosti Arrival. V roku 2015 bola vyvinutá dodávka s EV platformou. Canoo je americký začínajúci podnik (start up), za ktorým stojí bývalý muž z BMW Ulrich Kranz. Spoločnosť Canoo už tiež predstavila svoju koncepciu vozidla.

Zdroj a foto: Kia Club Official