Kia 1140x190
Thumb alfa romeo tonale imparato Thumb impa0 Thumb impa2 Thumb impa1 Thumb impa3 Thumb impa4 Thumb impa5 Thumb impa6 Thumb impa7 Thumb impa8 Thumb impa9 Thumb impa10

Jean-Philippe Imparato priblížil smerovanie Alfy Romeo v koncerne Stellantis

Nový generálny riaditeľ zodpovedal niekoľko otázok ohľadne automobilky Alfa Romeo a jej najbližšej, ale aj dlhodobej budúcnosti. Vysvetlil, prečo bude Tonale meškať, potvrdil nové modely pre Alfu a naznačil návrat ku kompaktom.

Imparato v krátkosti priblížil, že k Alfe má blízky vzťah a chce k nej pristupovať zodpovedne s vedomím o jej minulosti a tradícii. Hneď po príchode do Talianska navštívil múzeum v Arese, továrne v Cassine a Pomigliane, kde sa bude vyrábať nové Tonale. „Keď ste v spoločnosti Peugeot, ktorá ročne zinkasuje miliardy eur, nechodíte do Alfa Romeo len z pracovného dôvodu. Robíte to najmä z dôvodu vášne k značke“ komentoval Imparato a potvrdil, že aj v budúcnosti sa Alfa Romeo bude vyvíjať a vyrábať v Taliansku. „V Cassine a Pomigliane som videl, že technologický obsah týchto závodov zodpovedá svetovým štandardom. “

Čo je teda s Tonale a prečo bude meškať?

Tonale bude plne k dispozícii v kompletnej ponuke so všetkými druhmi pohonu v júni 2022. Hneď ako to oznámil, vysvetlil dôvody meškania: „Tonale je prvý elektrifikovaný automobil Alfa Romeo, takže musíme odviesť prácu na veľmi vysokej úrovni. S firmou Stellantis máme výhodu, že môžeme poskytnúť pre Tonale niekoľko technologických aktualizácií, a tak som sa rozhodol, že musíme okamžite aktualizovať PHEV.“ Pokračoval slovami: „Aj včera som bol v Pomigliane, pretože každý mesiac robím kompletnú kontrolu projektu: pokrok, plánovanie, kvalita. Sme na dobrej ceste, všetka technologická časť je už na svojom mieste a každý mesiac kontrolujeme situáciu s tímom z Pomigliana, aby sme sa dôkladne pripravili na uvedenie na trh “.

Oddelenie Alfy Romeo z Arese potvrdilo, že generálny riaditeľ požadoval úpravy pohonného ústrojenstva tak, aby sa zvýšil jeho výkon: „Tonale bude od svojho debutu k dispozícii aj vo verzii s plug-in hybridom. Výroba sa začne v Pomigliane v marci 2022, zatiaľ čo úplný štart kompletnej produkcie je naplánovaný na prvý júnový týždeň 2022.“

Giorgo končí, nastupuje elektrina

Imparato potvrdil koniec platformy Giorgio, na ktorej v súčasnosti stoja modely Giulia, Stelvio a pripravované Maserati Grecale. Všetky nové Alfy budú po Tonale elektrifikované, vrátane nového B-SUV, o ktorom sme písali nedávno. Imparato: „Potvrdzujem, že pracujeme na novej platforme Small a potvrdzujem, že v Tychoch je naplánovaná nová Alfa Romeo. Zároveň informujem, že každý nový model bude elektrifikovaný alebo plne elektrický, počnúc modelom Tonale v roku 2022 “.

Nástup elektriny zdôvodňuje emisnou politikou: „Keď sa pozriete na to, že v roku 2030 na vás Európa uvalí -60% CO2, ak nebudete elektrifikovaní, ste mŕtvi“. Netreba sa ničoho báť. Elektrické autá z rodu hada a kríža budú charakteristické, s výraznými detailmi počnúc zvukom, vnemom a ovládaním, aby DNA značky zostala nedotknutá.

Aké sú ďalšie plány?

Podľa vízie Imparata bude značka Alfa Romeo potrebovať tri základné piliere: stabilitu, produktový plán a technologickú podporu spoločnosti Stellantis. „Po Tonale urobíme progresívne, každoročné zhodnotenie a predstavenie produktového plánu. Nechcem teraz predstavovať päťročný plán, pretože nechcem dávať sľuby, ktoré nemusia byť dodržané. Na konci tohto roka sa opäť stretneme, aby sme predstavili to, čo príde po Tonale “.

Alfa je globálne povedomá značka a to chce Imparato využiť v jej prospech. Zostáva preto na trhoch ako sú USA a Čína. Pre USA je plánované vylepšenie obchodného modelu tak, aby sa dosiahli výnosy schopné podporiť tamojšie rozšírenie. „Náklady na vstup do tejto krajiny sú enormné a keď budete mať šťastie a budete tam už so svojimi produktmi, určite nebudete chcieť odísť preč“. K Číne bol konzervatívnejší: „Číňania chcú Alfa Romeo, potenciál je obrovský, ale skôr ako ho tam využijeme, budeme sa sústrediť na stabilizáciu v Európe a USA“, dodal.

Návrat ku kompaktným modelom

Imparato zdôraznil, že spolupracuje s Béatrice Foucher z DS a Lucom Napolitanom z Lancie na vyhodnotení všetkých technológií Stellantis, ktoré môžu byť použité na rast prémiových značiek skupiny. „Alfu Romeo organizujem tak, aby sme dosiahli ekonomickú výkonnosť, to znamená, že musíte vstúpiť do segmentov, kde môžete dosiahnuť správny pomer objemov a výnosov. Alfa Romeo by sa tak mohla čoskoro vrátiť na segmenty trhu, v ktorých roky absentovala a ponúknuť kompaktné modely určené na generovanie vysokých objemov predaja.“

Potvrdené bolo aj pokračovanie športových modelov Quadrifoglio. Rozhodne si však Imparato nepredstavuje športové auto ako elektromobil s dvojtonovou hmotnosťou a obludným výkonom 1500 koní tak ako to vidí v Nemecku, Číne alebo v USA. Imparato: „Viem, že som sa narodil v Giulii 1300, že môj otec mal Alfettu a že prvé auto mojej manželky bol Alfasud. Chceme mať Alfy, ktoré budú v rámci rodinného rozpočtu, ale zároveň to budú špičkové a výkonné modely“.

Zdroj a fotografie: Quattroruote.it