Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Jazdili sme na novom Yarise
Po troch rokoch prišla Toyota s oživeným Yarisom. Optimizmus na ďalší rast trhového podielu medzi malými autami v Európe je spojený aj s úspechom hybridnej verzie. Tá sa doteraz mierne odlišovala od Yarisov s konvenčným motorom, odteraz bude viditeľným rozdielom iba modré logo a pár drobností v interiéri. Yaris tretej generácie pritiahol k značke aj úplne nových zákazníkov, nová atraktívna tvár má teraz osloviť najmä mladších.
K viditeľným zmenám na prednej maske a diódových zadných svetlách pribudli aj technické vylepšenia. Nová je priečka medzi motorom a priestorom pre cestujúcich, na karosérii pribudlo 36 nových bodových zvarov. Zmeny pomohli zlepšiť jazdných vlastností a znížila sa mnohými menšími opatreniami aj hlučnosť. Pevnejšia je priečka na zadnej náprave, kombinácia mäkších pružín a nových tlmičov pruženia zmenšila nedotáčavosť. Nové sú polyuretánové dorazy pruženia i softvér posilňovača riadenia.
Škála motorov ostala rovnaká, benzínový trojvalec s objemom 1.0 má zvýšený kompresný pomer z 10,5 na 11,5. Nové je uloženie vahadiel ventilov s menším odporom zmenil sa aj povrch piestov a tvar olejovej vane. Variabilné časovanie ventilov je naladené tak, že v nízkych otáčkach motor využíva Atkinsonov cyklus s dlhšie otvorenými nasávacími ventilmi, vo vyšších otáčkach pracuje v bežnom režime. Trojvalec má výkon 69 koní (51 kW) a 95 Nm krútiaceho momentu pri kombinovanej spotrebe 4,3 litra benzínu na 100 kilometrov.
Rozumnou a na Slovensku najpredávanejšou voľbou je atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1329 kubických centimetrov so šestnástimi variabilnými ventilmi s ktorým sme zatiaľ najazdili v novom Yarise najviac kilometrov. Práve variabilné časovanie ventilov mu zabezpečuje solídnu pružnosť i výkon 99 koní (73 kW). Nový Yaris je výrazne tichší najmä pri vyšších rýchlostiach, kde dokonca motor počuť menej, ako aerodynamický hluk a pneumatiky. Sebavedomé je aj odstupňovanie šesťstupňovej prevodovky. Pri rýchlosti 130 km/h motor točí 3300 otáčok, pričom pred piatimi rokmi mal 4000 otáčok. Orientačne sme si všimli aj spotrebu. Pri bežnej jazde sme sa pohybovali okolo piatich litrov, diaľnica však poldruha litra pridala. Preladený podvozok fungoval dobre, dojem určite vylepšili aj šestnásťpalcové kolesá, ktoré však väčšina predaných Yarisov mať nebude. Kratšia radiaca páka prevodovky subjektívne zjednodušila radenie dvojky.
Ďalším Yarisom, ktorému sme neodolali, bol samozrejme Hybrid. Benzínový 16 ventilový motor s objemom 1497 kubických centimetrov tiež využíva Atkinsonov cyklus, má vodou chladený systém recirkulácie výfukových plynov a spĺňa normu Euro 6. V kombinácii s elektromotorom má pohonná jednotka spoločný výkon 100 koní (74 kW). Udávaná kombinovaná spotreba je 3,3 litra benzínu, so 16-palcovými kolesami mierne vyššia – 3,6 litra. Opatrenia proti hluku sa najviac prejavili práve pri Hybride. Pri jazde po meste je hybrid citeľne tichší aj ako verzia 1,33, napriek prevodovke s variabilným prevodom. Spotrebu 3,6 litra sa nám nepodarilo dosiahnuť, lebo sme boli v časovej tesni. Aj po krátkom, ale rýchlom úseku nemeckej diaľnice auto v cieli ukázalo údaj 4,1. Viac sa však dozvieme v reakčnom teste.