Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
JAZDA Škoda Enyaq iV: Vyskúšali sme si prvé elektrické SUV od Škody
Myslím, že sa zhodneme v názore, že Enyaq je jednou z najkrajších Škodoviek súčasnosti a jedným z najkrajších elektrických áut na trhu vôbec. Ako ale jazdí, koľko spotrebuje energie, aký má dojazd na jedno nabitie a aký dojem v nás zanechal interiér?
Video:
Poďme pekne po poriadku a začnime najprv rozmermi aj v porovnaní s koncernovým dvojčaťom VW ID.4. V dĺžke ho Enyaq prerastá o 6,5 cm a na šírku o 2,7 cm, keď sme ale s kolegom Dávidom hľadali rozdiely, tak na iné ako v dizajne sme neprišli. Škoda získava centimetre na dĺžku viac dopredu vystupujúcim lízatkom predného nárazníka a tiež o niečo mohutnejším zadným previsom. Šírku zase naberá klasickými kľučkami, zatiaľ čo VW má aerodynamicky zahladené kľučky s elektronickými zámkami. Inak je vnútorná šírka oboch áut identická, podľa nameraných hodnôt v lakťoch a ramenách. Rovnako luxusný priestor je aj v oblasti kolien a identická je aj dĺžka úložnej plochy batožinového priestoru od zadných operadiel po nakladaciu hranu. Náskok v objeme batožinového priestoru 585 l vs 543 l Škoda získava len vďaka vyhĺbeniu po stranách.
Dôležitou súčasťou každého elektromobilu je dobrá aerodynamika. Výrobca oficiálne prezentuje príjemne nízky koeficient aerodynamického odporu vzduchu len 0,257, zatiaľ čo VW má oficiálne vyšší odpor až 0,277. Keď sa ale potom začnete hrabať v technických parametroch, zistíte že pravda je niekde na pol ceste, pretože v papieroch nájdete hodnoty 0,265 až 0,272, čo sa už podstatne viac blíži VW. Svetlosť podvozka má hodnotu 19 cm a Enyaq je pravým SUV aj z pohľadu prekrývania prahov dverami, vďaka čomu si pri nastupovaní a vystupovaní neušpiníte nohavice o prahy. Ponuka kolies sa pohybuje od 18 až do 21 palcov s aerodynamicky tvarovanými lúčmi diskov kolies.
Škoda má náskok pred ID.4 vo viacerých praktických detailoch, ako je dôkladnejšie osvetlenie batožinového priestoru aj zhora, z veka a množstvo háčikov na uchytenie tašiek v kufri. Enyaq má tiež vyhrievané zadné sedadlá, na rozdiel od VW panoramatickú strechu aj s možnosťou otvárania, na okná si môžete priplatiť tieniace roletky a okrem klasických kľučiek v prípade bezkľúčového odomykania môžete auto zamykať dotykom aj cez zadné dvere, nielen predné ako v prípade VW.
Odporúčame:
Videli sme naživo novú mega Škodu Fabia 2021! (VIDEO)
Zásadný rozdiel v porovnaní s VW sa odohráva v prednej časti interiéru. Základné zdroje informácii sú tie isté, čiže malý digitálny prístrojový panel pred vodičom a veľký centrálny multimediálny displej v strede palubnej dosky. Rozdiel je ale v tom, že v Škode sú oba displeje zapracované do klasickej palubnej dosky, zatiaľ čo vo VW vystupujú ako samostatné elementy. V najvyššej verzii je displej o palec väčší než v ID.4, vyslovene vytŕča z palubovky ako malý televízor podobne ako napríklad v Tesle 3. Ovládať takýto veľký displej za jazdy nie je žiadna malina, preto Škoda využíva lištu pred displejom, na ktorú si môžete oprieť ruku a dočiahnete na všetky ikony. Na prístup do základného menu infotainmentu slúžia klasické hardvérové tlačidlá a na ovládanie okien máte štyri tlačidlá a nie dve s prepínacím dotykovým tlačidlom ako vo VW. Vodiča a spolujazdca oddeľuje masívny stredový tunel, čiže kokpit nie je taký minimalistický ako vo VW, ale zase na druhej strane Volkswagen pôsobí v prednej časti vzdušnejším dojmom. V Enyaqu ste zapasovaný do kokpitu ako v bežnom aute.
Na rozdiel o minulosti Škoda využíva nové názvy a charakter výbav. V Enyaqu si volíte v prvom rade atmosféru interiéru inšpirovanú bývaním a nazýva ich ako Suit Black, Suite Cognac a iné a k tomu si môžete vybrať až z desiatich rôznych tematických balíkov s rôznou technologickou výbavou.
Ponuka motorov a verzií je oveľa jednoduchšia ako pri klasických spaľovacích modeloch. Volkswagen si to celé výrazne zjednodušil. Už žiadne benzínové alebo naftové motory, niekoľko druhov prevodoviek a pohonov a k tomu vyladených podvozkov. Jeden elektromotor vzadu (hoci v rozdielnych výkonových verziách), ďalší elektromotor vpredu, ak sa niekto rozhodnete pre verziu 4x4, jedna prevodovka, rovnako naladený a vybavený podvozok a na tom len rozdielne tvarovaná karoséria s odlišným interiérom. No a práve exteriér s interiérom budú tými hlavnými kuchármi, ktorí budú jednotlivým modelom namiešavať rozdielnu príchuť, budú mať majoritný podiel na zážitku z jazdy. Pretože s novou unifikovanou platformou si aj podvozky budú maximálne podobné až totožné, pretože koncern ide až tak ďaleko, že autá si budú podobné aj hmotnosťou. Počas prvej ochutnávky Enyaqa doma na Slovensku sme mali krátko možnosť aspoň v základných parametroch porovnať ho s ID.4. Skutočnosť ako veľmi sú si obe autá podobné nás až šokovala. Napríklad v spomínanej hmotnosti, aby výrobca mohol použiť rovnaké nastavenie tlmičov a pruženia na viac modelov súčasne. Škode sme navážili 2220 kg, Volkswagenu 2180 kg. Rozdiel v prípade Škody pripisujeme výbave navyše. Enyaq mal ťažné zariadenie a pár drobností k tomu.
Nový Enyaq sa dodáva s tromi rôznymi kapacitami batérie (52 kWh, 58 kWh a 77 kWh), od ktorých sa potom odvíja aj ich modelové označenie 50, 60 a 80. Štandardne k nim ponúka rýchlonabíjanie výkonu 50 kW, pričom v prípade 58 kWh si môžete za cca 500 eur zvýšiť výkon nabíjania na 100 kW a pri 77 kWh batérii za rovnaký poplatok až na 125 kW. V závislosti od veľkosti batérie sa potom odlišuje aj výkon zadného elektromotora (109 kW/148 k, 132 kW/180 k, 150 kW/204 k). Neskôr pribudnú do ponuky aj dve štvorkolkové verzie s druhým elektromotorom vpredu a systémovým výkonom 195 kW/265 k a 225 kW/306 k, ktoré budú označené ako 80x a RS. Doma sa vie Enyaq 50 nabíjať štandardne výkonom 7,2 kW, od verzie 60 je štandard 11 kW vstavaná nabíjačka. Vďaka nej nabitie z domácej siete doplna zvládnete aj počas noci za 6 až 8 hodín. Z rýchlonabíjačky v prípade testovanej verzie s najväčšou batériou a výkonom 125 kW strávite na kábli pri nabíjaní z 10 na 80 % len 36 minút. V závislosti od veľkosti kapacity batérie a výkonu verzie sa odvíja tiež dojazd na jedno nabitie. Enyaq 50 prejde 352 km podľa WLTP, model 60 dá 413 km a nami testovaná verzia až 537 km, z čoho ale reálnych bolo počas našej prvej jazdy v ešte zimných podmienkach a zlom počasí takých 400 až 450 km. Pri spotrebe 24 až 26 kWh/100 km akú sme dosiahli počas prvej jazdy by to bolo skôr tých 400 km. V lepšom počasí keď spotreba padne aj na 15 kWh/100 km Enyaq prejde 450 km a viac.
Prečítajte si tiež:
Nová Škoda Fabia 2021 podrobne: Mimoriadne narástla, prichádza tiež so štvorvalcom 1.5 TSI
O čo sa chcem s vami podeliť asi najviac je zážitok z podvozka, z komfortu jazdy aj na 21-palcových kolesách a skvelej stability a ovládateľnosti na našich cestách. Na podvozku veľmi cítiť, že keď si to už výrobca s prechodom na elektrický pohon zjednodušil a jeden základ bude využívať množstvo modelov, na tom najdôležitejšom, absolútnom mechanickom základe naozaj nešetril. Skôr naopak, prejavil svoje majstrovstvo a z auta pri danej hmotnosti a rozmeroch dostal až nečakanú kombináciu jazdného komfortu a agility. Vďaka tomu, že Enyaq je zadokolka s trakciou ani na mokrom povrchu nemá najmenší problém. Navyše kombinácia zadného a pohonu a veľkých, ale úzkych pneumatík umožnila konštruktérom vytočiť veľké predné kolesá do naozaj solídneho uhla a s veľkým rodinným SUV sa potom parádne manévruje v meste. Už teraz sa tešíme na klasický domáci test.