Top leaderboard 1140x190 po fdbii
Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 1 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 3 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 2 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 4 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 5 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 6 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 7 Thumb fiat tipo jazda test 2021 autozurnal 8

JAZDA Fiat Tipo Cross 2021 facelift: Z Tipa je crossover

Oplastovaný hatchback Tipo Cross 2021 jazdí pohodlne. Či sa Talianom oplatí stávka na jediný benzínový motor – litrový trojvalec s turbom – ukáže čas.

Fiat žije. Panda s mild hybridným pohonom sa medzi zákazníkmi ujala a prvé kusy novej elektrickej Päťstovky už dorazili na Slovensko. Ešte väčší záujem sa očakáva o modernizované Tipo a niekedy v druhej polovici roka príde aj vylepšené Ducato. Ako prvé sme si z talianskej bonbonéry vybrali Tipo. Jeho nové vydanie spoľahlivo spoznáte podľavýrazného nápisu FIAT na maske chladiča. Taliani ho doteraz použí vali najmä na autách predávaných v Južnej Amerike. Na volante, piatych dverách či kolesách zostalo tradičné červené fiaťácke logo. Facelift jemne pozmenil vzhľad všetkých troch karosárskych verzií Tipa a pridal nové technológie. Kompaktný Fiat veľa získal a niečo stratil. 

Tri valce a turbo

Do dôchodku odišli oba osvedčené benzínové štvorvalce konštrukčného radu FIRE. Z ponuky vypadla atmosférická jedna­štvorka i prepĺňaný T­Jet. Fiat stojí pred neľahkou úlohou ­ presvedčiť potenciálnych zákazníkov, že turbom dopovaný litrový trojvalec FireFly dokáže byť rovnako dobrý a odolný.

Prečítajte si tiež:

PREHĽAD Najlacnejšie nové autá so štvorvalcovým motorom do 15 000 eur

Technologicky je to motor na vrchole svojej kategórie. Má priame vstrekovanie benzínu, elektrohydraulicky ovládané nasávacie ventily a vodný medzichladič stlačeného vzduchu. Elektricky poháňané čerpadlo vie chladiť turbo kvapalinou aj niekoľko minút po vypnutí motora (napr. po jazde na diaľnici). S litrovým trojvalcom FireFly som sa prvýkrát stretol pred dvomi rokmi. Crossoveru 500X dodal nad očakávania dobrú dynamiku, ale pýtal si za ňu nadštandardnú porciu benzínu. Osem litrov a viac.

Pod kapotou Tipa pracuje modifikovaná verzia. Výkon klesol z pôvodných 88 kW (120 k) na aktuálnych 73,5 kW (100 k). Najvyšší krútiaci moment 190 Nm sa nezmenil. Vrcholí pri 1500 otáčkach za minútu. Cítiť, že Taliani potrebovali „spacifikovať“ žravý charakter motora a preto mu dopriali dlhšie prevody.

Prečítajte si tiež:

Motory Fiat Firefly podrobne: Konštrukcia, typy, technika

Trojvalcová Päťstovka X lieta vďaka nakrátko odstupňovanému šesťstupňovému manuálu. Takú krátku prevodovku dnes nemá hádam žiadny turbomotor. Tipo dostalo päťkvalt. Odstupňovanie je dlhšie v snahe držať otáčky motora nízko a zredukovať spotrebu. Fiat 500X pri diaľničnej stotridsiatke na šestku točí 3300 a Tipo na päťku 3200 otáčok za minútu.

Pokračujte na ďalšej stránke testu