28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb dsc 1379 st Thumb 9 taras 2 Thumb 7 composition Thumb db2016al01917 large Thumb design vision gti 2851 Thumb dsc 1379 s 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb volkswagen id concept 2016 1600 2f Thumb volkswagen id concept 2016 1600 30 Thumb volkswagen t cross breeze concept 2016 1600 24 Thumb tben5731 Thumb tben5736 Thumb tben5738 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb tben5741 Thumb dsc 1402

Interiéry áut Volkswagen kreslí Slovák

Boris Grell je ďalší šikovný dizajnér zo Slovenska. Má 40 rokov, pochádza zo Šale a už 14 rokov ovplyvňuje výzor interiérov áut značky Volkswagen. Jeho rukopis nájdeme takmer vo všetkých súčasných modeloch. Práve Boris so svojím tímom navrhol interiér parížskej štúdie I.D. Concept. Ak náhodou nepracuje, venuje sa rodine alebo svojej kapele, v ktorej hrá na gitare.

Slováci môžu byť hrdí na generáciu úspešných automobilových dizajnérov. Veď s Jozefom Kabaňom či Petrom Olahom ste približne rovesníci. Poznáte sa osobne? Čo Vás priviedlo k dizajnu?

Áno, poznáme sa osobne. Wolfsburg, kde pracujem, je koncernová centrála. Sem prichádzajú na pracovné stretnutia aj dizajnéri z iných koncernových štúdií, takže sa tu občas stretneme. Okrem toho sa vídavame na autosalónoch ako napríklad aj tu v Paríži. Už od malička som veľa kreslil, bavilo ma tvoriť, ale zaujímala ma aj technika. Spojenie funkcie, estetiky a techniky ma fascinovalo. Už ako 11-ročný som začal kresliť autá a chcel som sa stať automobilovým dizajnérom.

V Paríži vidíme Volkswagen I.D. Concept. Na akých ďalších - starších, prípadne budúcich - automobiloch môžeme nájsť Váš rukopis?

Sú to autá terajšej generácie VW, ako Golf 7, Passat 8, Touran, Tiguan, Up!, Sportsvan... Ale aj štúdie ako práve I.D. Concept, ďalej napríklad T-Cross Breeze Concept, T-Roc Concept, Sport Coupe GTE Concept, Golf GTE Sport Concept, GTI Roadster Concept...

Na štúdii I.D. Concept ma zaujali výklopné zadné sedáky. Dočkáme sa ich aj v niektorom sériovom modeli?

Nad zavedením do sériovej výroby sa uvažuje.

Budúcnosť interiérov po stránke usporiadania a dizajnu naznačujú rôzne prototypy. Ale čo materiály? Bude pokračovať „doba plastová“, alebo sa dočkáme viac textilu či dreva?

Drevo aj textil sa používa odkedy auto existuje. Myslím si však, že sa v budúcnosti dočkáme aj úplne nových materiálov alebo štruktúr, ktoré vzniknú vďaka novým výrobným technológiám ako napr. 3D tlač.

Vždy keď nahliadnem do Volkswagenu Up!, spomeniem si na prvého Chrobáka. Môžu aj autá budúcnosti s autonómnym riadením a ďalšími technológiami nájsť dizajnovú inšpiráciu v minulosti?

V určitých aspektoch budeme môcť nájsť inšpiráciu aj v minulosti, ale prechodom na plne autonómne riadenie bude treba súčasnú koncepciu sériového interiéru hlavne z pohľadu vodiča radikálne prehodnotiť. Auto v tomto prípade preberie funkciu mobilného obytného priestoru. Myslím si, že nikto nemá doma v obývačke palubnú dosku alebo prístrojovku...:)

Môžete prezradiť, na čom aktuálne pracujete?

Pracujem na budúcich generáciách modelových radov, na nových čisto elektrických modeloch, ale chystáme aj ďalšie koncepčné štúdie...

Čím nás prekvapí interiér nového Pola?

Nechajte sa prekvapiť...:)

Aké autá - nové i staršie - sa páčia špičkovému dizajnérovi?

A nemusí ísť len o modely koncernu VW. Vždy ma fascinovalo Porsche 911, veľmi sa mi páčia exteriéry posledných modelov Volvo, z koncernu napríklad nová Škoda Superb, Seat Leon...

Prichádza doba elektrická - Volkswagen I.D. Concept

Veľký priestor i výkon, dobré jazdné vlastnosti a akčný rádius až 600 kilometrov. Takto si wolfsburgská automobilka predstavuje svoju elektrickú budúcnosť.

Volkswagen na parížskom autosalóne odhalil koncept, ktorým štartuje elektrickú ofenzívu. Nemecký koncern plánuje od roku 2025 predávať jeden milión elektromobilov ročne. Štúdia Volkswagen I.D. Concept naznačuje, ako budú nové elektromobily vyzerať. Majú byť pekné a priestranné. Dizajn karosérie je tradične minimalistický, ale efektný. Ruky dizajnérov viedla najmä snaha o čo najlepšiu aerodynamiku. Modré detaily odkazujú na elektrický pohon vozidla.

Zástupcovia značky tvrdia, že elektromobil nemá byť o obmedzeniach. Práve naopak, elektrický pohon umožnil konštruktérom úplne prepracovať architektúru auta ako takého. Napríklad skrátiť previsy i kapotu motora, alebo maximálne natiahnuť kabínu. Základom parížskej štúdie - a všetkých budúcich elektrických modelov - je modulárna podvozková platforma MEB s plochými lítiovo-iónovými článkami. Akumulátory sú zabudované v podlahe, takže neobmedzujú životný priestor a zároveň znižujú ťažisko. Kapacitu výrobca neprezradil, no údajne postačí na dojazd 400 až 600 kilometrov. Synchrónny elektromotor tiež nezaberá veľa miesta, ale dosahuje solídny výkon 125 kW (170 k).

Vonkajšími rozmermi sa Volkswagen I.D. Concept podobá Golfu, vnútri je však podstatne priestrannejší. Pohodlné nastupovanie zabezpečia netradičné dvere a chýbajúce B-stĺpiky. Zatiaľ čo predné dvere sa otvárajú konvenčne, zadné sú posuvné. Aby bola prehliadka relatívne blízkej budúcnosti kompletná, Volkswagen do prototypu namontoval aj systém autonómneho riadenia. Ak ho šofér aktivuje, volant sa zasunie do palubnej dosky a vozidlo pokračuje v automatizovanom režime. Výrobca ďalej avizuje funkciu, ktorá umožní autu prijímať zásielky od kuriéra aj bez prítomnosti svojho majiteľa. Koncept podľa dostupných správ nedostane sériového nástupcu, bude však inšpiráciou pre chystané produkčné elektromobily koncernu Volkswagen. Výroba prvého z nich odštartuje v roku 2019 a predaj začne ešte o rok neskôr. Volkswagen sa aj takto chce rehabilitovať za škandál s manipulovaním emisií naftových motorov.

Advertisement