Vw 10 2020 1140x190
Thumb 9511 img 1212 2 Thumb titulka Thumb 20150831 040804 Thumb img 0844 Thumb img 0916 Thumb img 0931 Continental 09 2020 1024x597 Thumb img 0955 Thumb img 0986 Thumb img 1028 Thumb img 1039 Thumb img 1212 2 Thumb img 1084 Continental 09 2020 1024x597 Thumb img 1305 Thumb img 1353

Hyundai Tucson 1,7 CRDi: Ponúka nenápadný luxus

Nástupca modelu ix35 sa netlačí nasilu do očí. Dokonca jeho interiér vyzerá na prvý pohľad chudobnejšie. Hyundai totiž nastúpil na cestu jednoduchšieho dizajnu a prepracovaných detailov. Verzia s jednou poháňanou nápravou neprepadla ani v teréne.

Za volantom nového SUV značky Hyundai sme absolvovali prológ pred najočakávanejšou motoristickou udalosťou tohto roka na Slovensku. V Košiciach sa začiatkom septembra zišli najlepší enduro jazdci z celého sveta, aby na Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaži reprezentovali svoje krajiny v boji o svetovú, klubovú, ženskú a juniorskú trofej.

Tucson má pomerne malý volant. Zrejme, aby sa ním dobre manévrovalo aj ženám.

Podobne ako Hyundai po šiestich rokoch už netrpezlivo očakával nástupcu modelu ix35, tak sa priaznivci jednej stopy tešili na svoj sviatok. Takzvaná motocyklová olympiáda premiérovo zavítala na východ Slovenska a my sme absolvovali niekoľko prejazdových úsekov z jej harmonogramu, s cieľom vyskúšať Hyundai Tucson mimo spevnených ciest.

Prešiel veľa

Náhoda chcela, že sme dostali základnú vznetovú verziu 1,7 CRDi s manuálnou prevodovkou a pohonom iba predných kolies. Ani tá však nie je ochudobnená o dobre fungujúceho asistenta pre zjazd z kopca. Svetlá výška podvozka má hodnotu 172 milimetrov. Limit pre pohon jednej nápravy celkom logicky predstavuje prudké stúpanie, obzvlášť ak je povrch zablatený. Inak sme ale s Tucsonom na cestných pneumatikách Continental prešli viac ako sme čakali. Vrátane násypu, cez ktorý sme zámerne išli šikmo, aby došlo ku kríženiu náprav a odľahčeniu ľavého predného kolesa. Vtedy bolo nutné vypnúť trakčnú kontrolu, s ňou aj elektronickú uzávierku diferenciálu a jednoducho sa cez prekážku prehrabať. Trakčná kontrola má svoje opodstatnenie a je naladená skôr pre pohyb po šmykľavom povrchu. Výrazne uberá z výkonu motora, aby bola jazda na blate alebo snehu plynulá a nedošlo k prvotnému prehrabnutiu kolesa. To potom môže spôsobiť, že sa auto začne zahrabávať namiesto toho, aby šlo dopredu.

Pri jazde v terénnych koľajniciach príde vhod „učesanie“ spodnej časti auta. Aj výfukové potrubie je vedené tak, aby žiadna jeho časť netrčala. Pod motorom je iba plastový, zato celkom robustný kryt.

Motor udávanú spotrebu nedodržal

V teréne i na ceste prišlo vhod, že naftová jedna-sedmička CRDi (85 kW/115 k) nie je citlivá na nízke otáčky. Iba máloktorý maloobjemový turbodiesel namontovaný do SUV predvádza taký plnulý záťah od hranice 1500 1/ min ako práve tento. Navyše ho charakterizuje príjemne mäkký chod a sily mu začnú dochádzať až pri plnom naložení auta. Avšak spotreba má ďaleko k výrobcom udávaného priemeru 4,6 l/100 km.

Aerodynamický odpor vyššej karosérie a hmotnosť 1478 kilogramov robia svoje. Diaľničný presun z Bratislavy do Košíc sme zvládli za sedem litrov nafty. Otáčky motora pri 130 km/h na šestku dosiahli 2300/min. V meste si Tucson pýtal 6,5 až 7,0 l/ 100 km, záležalo, koľko sme využívali obchvat. Po okresných cestách je možné jazdiť za 5,5 l/ 100 km i menej.

Výplniam dverí by prospel kúsok textilného čalúnenia a automatický dojazd všetkých okien, nielen šoférovho.

Hyundai Tucson obhájil zmysluplnosť myšlienky športovo-úžitkového vozidla s pohonom predných kolies. Popri vyššom posede a pohodlnejšom nastupovaní, čo sú pre väčšinu zákazníkov dva najdôležitejšie argumenty pre kúpu SUV, dokázal prejsť viac ako bežné osobné auto.

Navyše v kombinácii so 17-palcovými diskami a vysokými pneumatikami rozmeru 225/60 jazdí pohodlne na všetkých typoch povrchu. Od SUV ťažko čakať radosť za volantom, ale tlmiče v zákrutách alebo pri brzdení dobre kontrolujú pohyby karosérie.

Interiér účinnejšie odhlučnili

Akurát nastupovanie nie je až také komfortné. Bočné dvere neprekrývajú prahy, ktoré sa ľahko zašpinia a následne od nich aj nohavice. Toto je azda jediný nedostatok, ktorý Hyundai Tucson zdedil po predchodcovi. Napokon už prvý pohľad na novinku prezradí, kam sa v ostatných rokoch posunulo kompaktné SUV i samotná automobilka.

Škoda, že dvere neprekrývajú prahy. Prospelo by to komfortu nastupovania/vystupovania.

Tucson nemá ambíciu prvoplánovo ohúriť ako prezdobený model ix35. Na karosérii ustalo vlnobitie a prednosť dostali ostrejšie línie. Pozornosť teraz pútajú skôr detaily ako diódové svetlomety alebo pedantne vypracovaná maska chladiča. Dokonca, keď nastúpite dovnútra, môže vám novinka s jednoducho vyzerajúcou palubnou doskou pripadať chudobnejšia.

V skutočnosti je pokrok oproti minulosti citeľný, akurát zabalený do konzervatívneho dizajnu. Za volantom treba stráviť viac času a potom zistíte, ako veľmi si dal výrobca záležať na odhlučnení kabíny od podvozka i aerodynamického šumu. Tiež predné sedadlá dobre vystihujú celkový charakter auta, pretože vyzerajú obyčajne, ale sú dostatočne veľké a pohodlné.

Displej už neťahá oči

Posun vpred vidno na peknom prístrojovom paneli, nehovoriac o dotykovom displeji. Podklad pod menu sa zmenil z modrého na čierny, čiže v noci neťahá oči ako doteraz. Osempalcová dotyková obrazovka má navyše rýchlejšiu odozvu ako jej súrodenec v drahšom Hyundai Santa Fe.

LED stretávacie svetlá nedosvietia výrazne ďalej ako halogény. Produkujú však intenzívnejšie svetlo zafarbené do biela.

Ak Tucson niečím sklamal, tak slabým výhľadom šikmo dopredu cez hrubé stĺpiky. Neteší ani fakt, že diódové predné svetlomety môžete mať až v dvoch najvyšších výbavách. Pritom Hyundai prišiel s dobrou myšlienkou jednoduchých LED stretávacích svetiel za rozumný príplatok 600 eur (vo verzii Style, Premium ich má sériovo). Diódy síce nedosiahnu zásadne ďalej ako klasické halogény, ale intenzívne biele svetlo urobí priestor pred autom jasnejším. V meste je veľmi účinná funkcia prisvecovania do odbočiek ďalšími diódami integrovanými do hlavných svetlometov.

Hyundai Tucson po priestorovej stránke nevybočuje z radu kompaktných SUV. Vzadu má dve plnohodnotné a jedno núdzové miesto na sedenie uprostred. Z podlahy trčí iba malý tunel a operadlá je možné polohovať. Batožinový priestor vyniká šírkou, ale má nešikovnú kryciu roletu bez vodiacich koľajničiek. Pod dvojitým dnom je dosť miesta na odloženie drobností aj vtedy, keď máte verziu s plnohodnotným rezervným kolesom ako my. Kapacita priestoru pre náklad dosahuje 488 litrov, zatiaľ čo s lepiacou sadou je to 513 l. Rezerva má jednu nevýhodu, že do pripraveného priestoru pod podlahou kufra nevložíte kryciu roletu, ak ju práve netreba.

Technické parametre
motor 1,7 CRDi VGT
zdvihový objem [cm3] 1685
výkon [kW/k] 85/115
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 280
pri otáčkach [1/min] 1250-2750
maximálna rýchlosť [km/h] 176
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 13,7
nameraná spotreba [l/100 km] 5,3-7,0
objem batož. priestoru [l] 488-1478
cena modelu od [€] 21.090
registračný poplatok [€] 167

Kúpiť či nekúpiť?

Pokrok v porovnaní s predchodcom cítiť vo všetkých ohľadoch. Kupujem.