Hyundai ix35 strieda nový Tucson
Kompaktné SUV sa po rokoch vracia k pôvodnému názvu, ktorý si požičalo od mesta, stojaceho v americkom štáte Arizona. Okrem nového dizajnu, prináša viac priestoru a lepšiu výbavu. Pre Európu ho budú vyrábať v susednom Česku.
Už žiadne "vlnobitie". Hyundai Tucson má atletickejšie krivky než predchádzajúci model ix35 a na karosérii väčší počet hrán. Zároveň je nepatrne dlhší, širší a nižší. Natiahol sa aj rázvor osí kolies, hoci len o päť milimetrov. S mierami 4475 x 1850 x 1645 mm je to typický zástupca segmentu kompaktných športovo-úžitkových vozidiel. Vystavený exemplár stojí na 19-palcových kolesách.
Vzhľadom na rozmery by sa mohlo zdať, že ide o evolúciu staršej techniky. Podľa Kórejčanov to tak nie je, Hyundai Tucson vraj vznikol na úplne novej podvozkovej platforme. Práve vďaka nej je auto medzigeneračne priestrannejšie. Kufor pojme v základnom usporiadaní 513 litrov, kým súčasný ix35 sa pýši kapacitou 435 l.
Ani interiér nehýri pestrými tvarmi ako predchodca. Palubná doska pôsobí konzervatívnejšie a pri jej vzniku bol hlavný dôraz kladený na ergonómiu. Napríklad usporiadanie stredovej konzoly sa muselo podriadiť dotykovému displeju so zatiaľ nezverejnenou uhlopriečkou. Ten slúži multimediálnemu a navigačnému systému. Navigáciu dodáva TomTom, pričom zákazník dostane v cene auta aktualizáciu máp na sedem rokov zadarmo. Väčšina použitých plastov je mäkčená. Predné sedadlá majú teraz dlhšie sedáky. Nechýba možnosť vyhrievania i ventilovania.
Výbavu vozidla rozšírili nové asistenčné systémy. Patrí k nim funkcia autonómneho núdzového brzdenia Autonomous Emergency Braking s troma operačnými režimami: chodci, mesto a mimomestská premávka – ktorý automaticky začne brzdiť, keď zistí riziko kolízie s iným vozidlom idúcim vpredu alebo chodcom. Hyundai zatiaľ nezverejnil, v akom rozsahu rýchlosti funkcia pracuje.
Okrem toho asistenčný systém Lane Keeping Assist System proaktívne koriguje riadenie, aby zabránil neúmyselnému opusteniu jazdného pruhu, systém Rear Traffic Cross Alert využíva radar na monitorovanie priestoru v uhle 180 stupňov za vozidlom a pri cúvaní upozorňuje vodiča na vozidlá približujúce sa zboku. Bezpečnostný systém Active Hood System (AHS) pri čelnej kolízii s chodcom alebo cyklistom zdvihne kapotu motora, aby sa znížila intenzita nárazu. Nechýba ani funkcia čítania niektorých dopravných značiek a indikátor iného vozidla v mŕtvom uhle.
Obrysové, denné a stretávacie svetlá využívajú diódovú techniku. Diaľkové svetlá a smerovky obsahujú klasické žiarovky.
V ponuke motorizácií sa objavia dve zážihové a dve vznetové jednotky. Základom je atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 GDI (99 kW/135 k), dodávaný výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Prepĺňaná verzia 1,6 T-GDI (129 kW/176 k) bude okrem manuálu, dostupná aj s novým sedemstupňovým dvojspojkovým automatom.
Hoci Kórejčania avizovali, že dvojspojkovú prevodovku konečne spárujú aj so vznetovými agregátmi, zatiaľ sa tak nestalo. Pre obe výkonové verzie turbodiesela 2,0 CRDI (100 kW/136 k, 135 kW/184 k) ostáva vyhradená šesťstupňová manuálna prevodovka, alebo šesťstupňový automat s hydrodynamickým meničom.
Základný turbodiesel má objem 1,7 litra, produkuje výkon 85 kW/115 k) a dostanete ho výhradne so šesťstupňovým manuálom.
Krútiaci moment sa prenáša na predné alebo všetky štyri kolesá. O technike štvorkolky však výrobca zatiaľ neinformoval.
Páčky a niektoré ovládače poznáme z iných modelov koncernu Hyundai/Kia. Tucson si zachoval mechanickú parkovaciu brzdu.