Hyundai 02 2021 1140x190

Hyundai a KIA končia s vývojom nových naftových motorov

Hyundai a KIA v druhej polovici roka 2020 stopli vývoj nových naftových motorov. Tie súčasné však posledné slovo ešte nepovedali. Správu priniesol magazín Korea JoongAng Daily, na základe viacerých nemenovaných zdrojov autopriemyslu a lokálnych správ.

Hyundai Motor Group pozastavil vývoj nových turbodieselov, tvrdí kórejský magazín. Okrem materského Hyundai sa koniec vývoja dotkol samozrejme aj značky KIA. Rozhodnutie o konci vývoja nových naftových agregátov mal prebehnúť v druhej polovici roka 2020. Hyundai a KIA však s naftovými motormi nekončia, súčasná generácia turbodieselov s firemným označením CRDi tu s nami ešte nejaký čas pobudne. Navyše, do jej evolučného vylepšenia značky zainvestujú, ale podlahy nový naftový motor už nepostavia. 

Prekvapenie sa nekoná, investície prúdia do elektrifikácie

Ohlásený koniec vývoja nie je žiadnou senzáciou. Hyundai aj KIA masívne investujú do elektrifikácie, elektromobilov a vodíkového pohonu. Klasickým spaľovacím motorom hádžu pod nohy polená neustále sa sprísňujúce emisné limity a normy. Nie je tak žiadnym prekvapením, že vývoj spaľovacích motorov presúvajú na druhú koľaj. Toto nie je výsadou kórejských značiek, ale trend automobilového priemyslu. Samotné benzínové motory však ešte posledné slovo nepovedali, agregáty T-GDi budú Kórejci vyvíjať naďalej. Turbobenzínové motory 1.0 T-GDi, 1.5 T-GDi a 1.6 T-GDi sú už teraz základom hybridných pohonov. V blízkej budúcnosti očakávame ešte širšie portfólio elektrifikovaných verzií.

Prečítajte si tiež:

Hyundai a KIA využijú platformu E-GMP: Ultrarýchle nabíjanie a špičkové výkony už v roku 2021

Elektrifikované pohony majú byť prirodzeným prechodom medzi spaľovacími autami a rýdzimi elektromobilmi. Aj v tomto ohľade ohlásili značky Hyundai a KIA veľkú ofenzívu. Elektrická Kona patrí už teraz medzi technicky najlepšie vyriešené elektromobily. Onedlho Hyundai ukáže plejádu nových elektrických áut, postavených na flexibilnej modulárnej platforme E-GMP. Prvou lastovičkou má byť IONIQ 5 s mimoriadne zaujímavými technickými parametrami. Venovali sme sa mu v tomto článku. KIA má už onedlho predstaviť elektrický crossover CV a neskôr aj nové SUV, väčšie ako súčasné Sorento.

Zdroj: Korea JoongAng Daily