Hybridný Peugeot 308 R má päť stoviek koní
Peugeot pri premiére novej Tristoosmičky avizoval niekoľko športových verzií, ale zatiaľ ostalo len pri sľuboch. Nedávno uvedený model 308 GT je totiž skôr rýchle a luxusné auto na každý deň, než ozajstný hot-hatch. Čakanie naň Francúzi skracujú ďalším výnimočným prototypom.
Peugeot 308 R HYmotion absolvuje výstavnú premiéru na blížiacom sa autosalóne v Šanghaji. Koncept stelesňuje víziu extrémneho kompaktného hatchbacku, ktorý výkonom prekračuje hranice nižšej strednej triedy.
V útrobách nádhernej, patrične rozšírenej, karosérie pracuje hybridná technika. Prepĺňanému zážihovému štvorvalcu 1.6 THP (199 kW/270 k) robí pod prednou kapotou spoločnosť elektromotor (85 kW/115 k), integrovaný do šesťstupňovej automatickej prevodovky. Oba spoločne roztáčajú predné kolesá. Druhý elektromotor (85 kW/115 k) je súčasťou zadnej nápravy a obsluhuje zadné kolesá.
Výrobca hovorí o kombinovanom výkone 368 kW (500 k) a najvyššom krútiacom momente 730 Nm. Šofér má oba parametre k dispozícii v najextrémnejšom jazdnom režime, nazvanom Hot Lap. Vtedy je auto schopné akcelerovať z pokoja na 100 km/h za menej ako štyri sekundy a šprint na tisíc metrov zvládne za 22 sekúnd. V rozlete ho zastaví až obmedzovač maximálnej rýchlosti, zasahujúci pri 250 km/h.
Na okruh alebo inú uzavretú trať je určený aj mód Track, ktorý mierne tlmí výkon (294 kW/400 k, 530 Nm) a využíva najmä silu spaľovacieho agregátu a zadného elektromotora.
Pre bežné cestovanie, napríklad s rodinou, sa hodí jazdný režim Road. Auto sa vďaka nemu stane kultivovanejším a výkonové parametre klesnú na 221 kW (300 k), resp. 400 Nm. Podobne ako väčšina plug-in hybridov, aj Peugeot 308 HYmotion umožňuje jazdu v čisto elektrickom režime. Vtedy sa z neho stáva "zadokolka", pretože aktívny je iba zadný elektromotor. Predný mu môže pomôcť v prípade, ak šofér razantnejšie zošliapne akcelerátor.
Sada lítiovo-iónových článkov má kapacitu 3 kWh, ale dojazd v elektrickom režime nepoznáme. Konštruktéri si dali záležať na stabilite auta a na rozložení hmotnosti. Preto rozchod oboch náprav rozšírili o 80 mm. Akumulátory sú kvôli zníženiu ťažiska uložené pod zadnými sedadlami - tam, kde bežne býva palivová nádrž. Zásobník na benzín je ľahší ako batérie, preto môže byť vyššie - nad zadnou nápravou. Auto váži 1550 kilogramov, pričom hmotnosť je na nápravy rozdelená v pomere 60:40.
Spomaľovanie vozidla má v prvotnej fáze na starosti kombinácia predných bŕzd s kotúčmi priemeru 380 mm a štvorpiestikovými strmeňmi, ktorej asistuje rekuperácia kinetickej energie. Až pri prudšom brzdení sa k slovu dostávajú zadné, 290-milimetrové kotúče.