Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb 1 Thumb kia pressrelease 2018 fullbleed header 1024x480 ql mhd nobg copy

Hybridná Kia Sportage je hotová, poznáme prvé detaily

Elektromotor má za úlohu pomôcť spaľovaciemu agregátu, sám však auto nepotiahne. Rovnaký mild hybridný pohon dostane aj Ceed.

Kia zverejnila prvé informácie o systéme EcoDynamics +, ktorý pomôže autám plniť stále prísnejšie emisné limity a zároveň jazdiť o čosi úspornejšie. 

Ide o jednoduchú, takzvanú mild hybridnú technológiu. Balíček obsahuje štartovací generátor s výkonom 10 kW, malú lítiovo-iónovú batériu s kapacitou 0,46 kWh a menič napätia.

Štartovací generátor je ku kľukovému hriadeľu spaľovacieho motora pripojený obyčajným remeňom a má tri úlohy: 

- pomáha spaľovaciemu motoru pri akcelerácii. Motor sa tým pádom menej namáha a mal by byť úspornejší i ekologickejší. 

- plní úlohu alternátora, teda premieňa pohybovú energiu na elektrickú. Ňou následne zásobuje klasický 12V akumulátor, umiestnený pod prednou kapotou, i 48V batériu ukrytú pod dnom kufra.

- slúži ako štartér, ale len vtedy, ak motor vypne systém štart/stop. Na studené štarty je v aute klasický štartér.

Mild hybrid nedokáže jazdiť čisto na elektrickú energiu, a to ani chvíľu. Vďaka premyslenému systému štart/stop však vie "plachtiť".  Ak je v batérii dostatok energie, spaľovací motor stíchne pri každom uvoľnení plynového pedála alebo pri každom brzdení. Opätovné naštartovanie motora je zásluhou štartovacieho generátora veľmi rýchle, takmer nepostrehnuteľné.

Celá technológia je skladná, relatívne lacná, ale spomedzi všetkých typov hybridných pohonov najmenej efektívna. Nie je problém, kombinovať ju s benzínovými i naftovými motormi, s manuálnou i automatickou prevodovkou a s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies.

Štítkom EcoDynamics + sa ako prvý bude pýšiť naftový Sportage. Jeho predaj odštartuje v druhej polovici tohto roka, teda onedlho. Neskôr sa dočkáme mild hybridného pohonu v kombinácii s benzínovým motorom. Na budúci rok sa technológia EcoDynamics + objaví aj pod kapotou Ceedu a v ďalších modeloch značky Kia.

Kórejčania sľúbili, že ďalšie podrobnosti zverejnia v najbližších mesiacoch.