Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb honda kabinovy filter autozurnal.com 1 Thumb honda kabinovy filter autozurnal.com 3 Thumb honda kabinovy filter autozurnal.com 2 Thumb honda kabinovy filter autozurnal.com 4

Honda vyvinula protivírusový kabínový filter. Ponúka ho aj v Európe

Honda ponúka nový kabínový vzduchový filter, ktorý nazýva prémiovým a ktorý je vysoko účinný pri zachytávaní širokej škály škodlivých baktérií, alergénov a dokonca aj vírusov spôsobujúcich zdravotné problémy vrátane rizík infekcie spojených s vírusom SARS COV-2.

Honda ho vyvinula v spolupráci s firmou Freudenberg a je v ponuke ako nový originálny náhradný diel Honda - ako alternatíva k štandardnému kabínovému filtru. Najprv ho uviedla na domácom japonskom trhu, teraz prichádza aj na ďalšie svetové trhy vrátane Európy. Novinka zabezpečuje aktívnu ochranu – významne znižuje koncentráciu vírusových aerosólov. Dosahuje to špeciálnou viacvrstvovou konštrukciou, ktorá účinne filtruje, zachytáva a potláča škodlivé plyny, ako aj anorganické a biologické častice a aerosóly z vonkajšieho prostredia.

Ako funguje?

Na zníženie rizika infekcie v kabíne vozidla sa všeobecne odporúča zvýšiť prívod čerstvého vzduchu, čím sa zníži koncentrácia aerosólov. V režime recirkulácie závisí odstraňovanie vírusov zo vzduchu vo veľkej miere od účinnosti filtračného systému a rýchlosti výmeny vzduchu.

Prvé dve vrstvy mikrovlákna filtra zachytia väčšinu ultrajemných aerosólov, prachu a peľu, zatiaľ čo tretia vrstva vyrobená z aktívneho uhlia je zodpovedná za adsorpciu škodlivého znečistenia, ako sú pevné častice a kyslé plyny. Inovatívna štvrtá biologicky funkčná vrstva potiahnutá účinnou látkou z ovocného extraktu potom deaktivuje zachytené vírusové aerosóly a zabráni ich spätnému uvoľňovaniu do vzduchu v kabíne. Toto jednoznačne preukázala komplexná séria testov vykonaných v spolupráci s Rakúskym výskumným ústavom OFI.

Koronavírusy sa šíria v kvapôčkach vytváraných pri kýchaní, kašľaní alebo dýchaní a na povrchu môžu zostať v infekčnom stave niekoľko hodín či dokonca dní. Vplyvom vetra, zmeny teploty a vlhkosť môže nastať, že sa tieto častice znova dostanú do vzduchu, kedy ich dokáže zachytiť filter.

Prečítajte si tiež:

Nová Honda CR-V 2022 už brázdi testovacie trate. Toto o nej zatiaľ vieme

Filtračné vrstvy na jemné častice poskytujú zlepšenú ochranu proti prenosu vírusov v porovnaní so štandardnými filtrami. Preukázateľne separujú nielen kvapôčky (>5 μm), ale aj kritické vírusové aerosóly (jadrá kvapôčok výrazne menšie ako 5 μm). Prémiový kabínový filter dokáže zachytiť viac ako 90 % vírusových aerosólov. Druhý krok navyše deaktivuje takmer 100 % zachytenej vírusovej záťaže prostredníctvom biologicky funkčnej vrstvy impregnovanej účinnou látkou z ovocného extraktu.

Nový filter je k dispozícii pre všetky najnovšie modely Honda.