Thumb honda civic type r 2023 18 Thumb 2023 honda civic type r wing Thumb 2023 honda civic type r rear view Thumb 2023 honda civic type r front view Thumb 2023 honda civic type r badge Thumb 2023 honda civic type r door Continental bannery   1024x597   sk Thumb 2023 honda civic type r dash Thumb 2023 honda civic type r driver display  1 Thumb 2023 honda civic type r driver display Thumb 2023 honda civic type r engine Thumb 2023 honda civic type r exhaust Thumb 2023 honda civic type r interior  1 Continental bannery   1024x597   sk Thumb 2023 honda civic type r interior  2 Thumb 2023 honda civic type r interior Thumb 2023 honda civic type r seats  1 Thumb 2023 honda civic type r seats Thumb 2023 honda civic type r touchscreen Thumb 2023 honda civic type r front view  1

Honda Civic Type-R môže doraziť aj s elektrifikovaným motorom. Nie však s pohonom 4x4...

Honda predstavila nový Civic Type-R, postavený podľa tradičného hot-hatch receptu so silným turbobenzínovým motorom, pohonom predných kolies a manuálnou prevodovkou. Špekulácie o ďalšej, elektrifikovanej verzii a pohone všetkých kolies komentoval technický poradca Hondy, Ko Yamamoto v rozhovore pre prestížny magazín Autocar.

Yamamoto uviedol, že platforma nového Civic Type-R je schopná poňať elektrifikovaný pohon. Vylúčil však plne elektrický model, postavený na základoch najnovšieho Type-R. V hre tak ostáva možnosť hybridnej "Tajpár", či už v súčasnej, alebo budúcej generácii.  

Odporúčame:

Nová Honda Civic Type-R 2022 je tu! Postavili ju z tradičných surovín (+FOTOGALÉRIA predchodcov)

"Nevylučoval by som elektrifikáciu. Na tejto platforme síce nedokážeme postaviť čisto elektrickú hnaciu sústavu. No elektrifikovaný pohon až do úrovne plug-in hybrid je možný. Elektrifikácia je len ďalšie technické opatrenie, ako napríklad VTEC, turbo alebo viacprvkové zavesenie,“ povedal Yamamoto. Teoreticky tak nevylúčil príchod ešte výkonnejšieho Civicu Type-R s plug-in hybridným pohonom, ktorý by bol ešte dynamickejší ako čisto spaľovacie prevedenie a lepšie by sa zmestil do "bruselských tabuliek" emisií CO2.

Na strane druhej, takýto Type-R by už nemal manuálnu prevodovku a otázkou je tiež, ako by preniesol vyšší výkon a krútiaci moment na predné kolesá. Už 235 kW (320 k) a 400 Nm "výbehovej" generácie Civicu Type-R je pre pohon výlučne prednej nápravy poriadna dávka sily a všeobecne je ťažké naozaj dobre podvozkovo naladiť takto výkonnú predokolku. Riešenie je pohon všetkých kolies? To áno, no túto možnosť Yamamoto vylúčil.

Na otázku, či sa chystá Civic Type-R s pohonom všetkých kolies, Ko Yamamoto odpovedal, že to rozhodne nie je na programe dňa. Aj keď je to technicky možné (keďže auto zdieľa platformu s CR-V), technický poradca Hondy nevidí pre štvorkolku dôvod ani výhody. "Nemusí byť ani rýchlejšia, ale je ťažšia," dodáva Yamamoto. 

Prečítajte si tiež:

V Japonsku "unikli" hodnoty výkonu a krútiaceho momentu novej Hondy Civic Type-R