28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb homola hungaroring Thumb 10b254b6 f9fa 0bc1 e02f 6d137a953ff2 Thumb homola  2 Thumb e17617c1 15ea cde6 4232 ce759b65166c Thumb homola  1 Thumb homola na  ele Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb homola na  ele1 Thumb obra zok 13.7.2023 o 11.25 Thumb sk ghermandi homola Thumb tcr    ek Thumb tcr ful n petr

Homola majstrom Európy

V Hyundai Elantra N TCR sa už v predstihu stal šampiónom východnej Európy v pretekoch cestovných áut.

Stalo sa to ešte pred posledným podujatím sezóny, ktoré bude nastávajúci víkend na slávnom Masarykovom okruhu v Brne. Vďaka tretiemu a druhému miestu v dvoch pretekoch na Autodrome v Moste získal Homola dostatočný bodový náskok na to, aby mohol včas oslavovať.

Maťo a jeho tím už pred spomínaným víkendom vedeli, že následkom maximálnej dodatočnej záťaži v aute 40 kg nebude môcť patriť medzi najrýchlejších. Zaumienil si preto dostať sa aspoň medzi 5 najlepších. To sa mu od voľných tréningov aj darilo a piatu priečku obsadil aj v kvalifikácii, z ktorej vyplývala jeho štartovacia pozícia do prvých pretekov. Po perfektnom štarte už v prvej šikane postúpil o jedno miesto dopredu a o pár zákrut neskôr sa po chybe jedného z jazdcov prepracoval na 3. miesto. Uvedomujúc, že v každých pretekoch potrebuje získať čo najväčší počet bodov v ďalšom priebehu nič neriskoval a túto pozíciu si udržal až do cieľa.

„40 kg navyše som v aute veľmi cítil, preto som nešiel tak, ako keby som musel za každú cenu vyhrať. Tretie miesto po štarte z piateho je fajn. Sú zato hodnotné body, ktoré som do celkového hodnotenia veľmi potreboval,“ povedal Maťo po pretekoch.

Do druhých pretekov štartovalo prvých 7 jazdcov v opačnom poradí ako dorazili do cieľa v prvých. Maťovi sa teda opäť ušla 5. priečka. Kvôli daždivému počasiu sa štartovalo letmým štartom za záchranným vozidlom. Maťo už v prvom kole opäť postúpil o 1 miesto. Keďže daždivé počasie mu vyhovuje, už v 2. kole sa posunul o ďalšiu priečku, o ktorú však prišiel ale neskôr ju dokázal získať späť. Po riskantnom manévri a kontakte s Maťovým tímovým kolegom vypadol jazdec z 2. miesta. Náš pretekár tak získal jeho pozíciu a udržal si ju až do konca.

„Som veľmi šťastný! Tužil som vyhrať tento seriál ale netušil som, že sa mi to podarí už predposledný víkend sezóny. Ďakujem všetkým, ktorí mi v tom pomáhali,“ povedal Maťo v cieli.

V napínavých kvalifikačných jazdách pred prvými pretekmi dominovala dvojica Petr Fulín (Audi RS3 LMS) a druhý v priebežnom hodnotení šampionátu Davit Kajaia (Honda Civic). Rýchlejší bol napokon Čech. Do prvých pretekov štartovali obaja z prvého radu. Po prvom kole bolo poradie Fulín, Čížek, Homola, Kircher a Kout. Fulín po návrate do šampionátu dal jasne najavo prečo ho mnohí považujú za favorita. Skúsený pilot ostal verný svojej povesti a prvé preteky v Moste vyhral systémom štart-stop. Za ním skončili Petr Čížek, Homola, René Kircher, Maťov tímový spolujazdec Adam Kout, Petr Fulín jr. a Giacomo Ghermandi, ktorý štartoval v druhých pretekoch z prvej pozície.

Petr Fulín, Audi RS3 LMS TCR

Nedeľné preteky sa skončili dvojitým víťazstvom tímu Janík Motorsport v poradí Kout a Homola. Ghermandi obsadil prvé pódiové umiestnenie v tejto sezóne a štvrtý skončil Kajaia.