Euro NCAP "odpísalo" Daciu Jogger 1 hviezdou bez toho, aby ju vôbec rozbilo (VIDEO)
Dacia Jogger prešla hodnotením Euro NCAP. Nemôžem napísať, že prešla nárazovými testami, pretože Euro NCAP ju ani nerozbilo... A áno, vidíte dobre, na úvodnej fotke je rozbité Sandero, nie Jogger. Vysvetlím...
Komisári prestížnej organizácie zhodnotili, že štruktúra a skelet Joggera je natoľko podobný Sanderu a Loganu, že v prípade nárazu a ochrany dospelej posádky a detí by boli výsledky totožné. Prevzali preto hodnotenie Sandera Stepway a Jogger proti "prekážkam" neposlali. Nuž, šetrí sa všade... Dovolím si nesúhlasiť, keďže Jogger má oproti Sanderu výrazne predĺžený rázvor osí kolies a svoje spraví aj robustná zadná časť. Jednoducho, skelet je odlišný, a nie totožný, aj keď využíva rovnakú podlahovú plošinu CMF-B. Rád by som si pozrel, ako tieto zmeny ovplyvnia výsledok (negatívne alebo pozitívne) pri čelnom aj bočnom náraze... Škoda.
Na oficiálnom videu crash testu Dacie Jogger zbadáte Daciu Sandero Stepway... Mrzí ma, že Euro NCAP "len" prevzalo výsledky Sandera, stiahlo nejaké percentá za absenciu hlásenia nezapnutých pásov v 3. rade sedadiel a vybavené... Konštrukčne totiž ide o podobné, no zároveň aj rozdielne auta.
Ešte predtým, než výsledné hodnotenie 1 hviezdy vzbudí senzáciu, poďme sa bližšie pozrieť na čiastkové hodnotenia. Za ochranu dospelej posádky dostal Jogger.. ehm, Sandero slušných 70 %, za ochranu detí 69 %. Ochrana chodcov dopadla horšie, len na 41 % a asistenčné systémy ohodnotili len na 39 %. Tu Jogger ťahá za kratší koniec aj v porovnaní so Sanderom (42 %). Prečo? 3 % z tohto čiastkového hodnotenia mu odpísali za absenciu hlásenia nezapnutých bezpečnostných pásov v poslednom, treťom rade sedadiel. A práve to mu vzalo ďalšiu hviezdičku v porovnaní so Sanderom (celkovo 2 hviezdy), ktoré, logicky, tretí rad sedadiel nemá...
Jednoduchá a na cenu zameraná Dacia jednoducho nie je s najnovšou metodikou Euro NCAP "kompatibilná". Už pri hodnotení Sandera sme sa stretli s tým, že mnohí v diskusii na sociálnych sieťach porovnávali 2 hviezdy Sandera z roku 2021 s 10 - 15 ročnými autami, ktoré dosiahli v tej dobe na 4 - 5 hviezd. Dôležité sú práve slová "v tej dobe"... Euro NCAP odvtedy výrazne sprísnilo hodnotenie a odklonilo sa od posudzovania pasívnej bezpečnosti, ktorá bola svätým grálom, k celkovej bezpečnosti vrátane asistenčných systémov.
Pasívna bezpečnosť nového Joggeru je dobrá, stačí sa pozrieť na to fotky po náraze (opäť musíme vychádzať z fotiek rozbitého Sandera Stepway), so zachovanou "bezpečnostnou klietkou" a neohnutými A-stĺpikmi. Za bezpečnosť pri náraze dospelej posádky si pripísal 70 %. Ak by sme hodnotili iba túto disciplínu, Jogger by dostal štyri hviezdy. Prepadol však pri ochrane chodcov (iba 41 %) a tiež pri hodnotení asistenčných systémov.
A práve tie spolu s hodnotením ochrany chodcov zlomili Dacii Sandero, Logan a Jogger väz. Ak už však dôjde k nárazu, pevná konštrukcia platformy CMF-B dokáže posádku ochrániť a určite bude v praxi bezpečnejšia ako 10 - 15 ročné autá v tejto triede, ktoré dostali vo svojej dobe viac hviezd.
Dobrým príkladom sprísnenia hodnotenia Euro NCAP a tvorbe senzácií je výsledok poslednej generácie Fiatu (Grande) Punto. Euro NCAP ho v r. 2005 ohodnotil pri nárazovom teste plnými 5 hviezdičkami! O 12 rokov neskôr tá istá generácia Punta (po modernizácii) dostala rovných 0 hviezd. Znížili Taliani požiadavky na bezpečnosť? Nie, to "len" Euro NCAP zmenila spôsob hodnotenia a sprísnila testy. Toto je dôkaz, ako z 5 hviezdičkového auta za 12 rokov vznikne na papieri prepadák. Neporovnávajte preto autá dneška a minulosti optikou "hviezdičiek" od Euro NCAP. Tie si totiž nie sú rovné. Každú jednu hviezdu dnešnej doby si musí testovaný model doslova vydrieť aj v oblastiach, ktoré sa v minulosti nehodnotili.
Suma sumárum, v mojich očiach nie je výsledok Joggeru žiadna senzácia. Ak budete len čítať senzačné nadpisy niektorých konkurenčných webov s tým, ako Jogger šokoval 1 hviezdou a ako prepadol, nedostanete sa ku koreňu veci. Pozrite sa skôr na čiastkové hodnotenia a uvidíte, že pri samotnom náraze Jogger vôbec nie je márny. Nechcem ani haniť organizáciu Euro NCAP, pretože práve ona má veľký podiel na tom, že na automobilky vytvorila nepriamo tlak a z "pojazdných rakiev" sa za 25 rokov stali veľmi bezpečné dopravné prostriedky s prepracovanými bezpečnostnými "klietkami". No neustále sprísňovanie a zmeny metodiky hodnotenia sú pre koncových čitateľov mätúce.