Thumb 01 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 03 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 04 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 05 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 06 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 07 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 09 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 10 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 02 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch Thumb 08 elektrick  midibus man sk roval v dolomitoch

Elektrický midibus MAN skóroval v Dolomitoch

Nový Lion's City 10 E počas testovania v Dolomitoch predviedol, že zvládne aj náročné cesty vo vysokohorskom prostredí: Na 531-kilometrovej trase po Južnom Tirolsku prekonal viac než 10 000 výškových metrov a na kilometer jazdy spotreboval priemerne 0,77 kWh.

Náročnú trasu v krajine impozantných skalných masívov a vysokohorských lúk zvládol MAN Lion's City 10 E efektívne a spoľahlivo.

Elektrické autobusy značky MAN jazdia na linkách verejnej dopravy v celej Európe, pričom celkovo je objednaných už vyše 1000 e-busov z produkcie mníchovského výrobcu úžitkových vozidiel. Teraz k modelom MAN s batériovým elektrickým pohonom pribudol nový midibus Lion's City 10 E. „Test v Južnom Tirolsku opäť ukázal, že s naším elektrickým autobusom bez emisií je už možné jazdiť spoľahlivo a efektívne. A dokáže to rovnako dobre v topograficky náročnom teréne aj na klasických, často rovinatých trasách verejnej dopravy,“ povedal Robert Katzener, ktorý je v MAN Truck & Bus zodpovedný za produkt a predaj autobusov.

Cesta do Passo Gardena, ktoré je v nadmorskej výške 2121 m.

Spoľahlivé nastavenie podvozka, presné riadenie

S dĺžkou 10,5 m, rázvorom 4,4 metra a priemerom otáčania iba 17,2 m sa Lion's City 10 E na úzkych a kľukatých cestách v horách Južného Tirolska cítil ako doma. Maximálny krútiaci moment je k dispozícii okamžite, takže do stúpaní ide nekompromisne a pritom potichu. Pri jazde dolu kopcom zasa prúdi dostatok energie naspäť do pohonnej sústavy – vďaka efektívnemu systému rekuperácie.

Lion's City 10 E pri jazdách dolu kopcom dosiahol vysokú mieru rekuperácie vyše 50 percent.

Vozidlo využíva osvedčené lítium-iónové batérie z koncernového portfólia, ktoré majú vysokú hustotu energie a dlhú životnosť. Montujú sa na strechu a možno si objednať súpravu 4 alebo 5 batérií. Od toho sa odvíja celková kapacita aj jazdný dosah – s piatimi batériami je to 400 kWh a dojazd až 300 km. Centrálne umiestnený elektromotor generuje najväčší výkon 240 kW a krútiaci moment 2100 Nm. Maximálna prepravná kapacita modelu Lion's City 10 E je 80 cestujúcich, miest na sedenia má 33.

Presné riadenie a výborné nastavenie podvozka patrí k silným stránkam midibusu MAN.

Počas testovacích jázd vozidlo prešlo nespočetnými zákrutami z údolia Val Gardena až k priesmykom Gardena a Valparola, ďalej k malebnému Meransenu a po krátkej odbočke cez Brennerský priesmyk späť do východiskového bodu v Chiuse.

Výškový profil testovacej trasy. Zelenou batériou sú označené klesania, v ktorých autobus maximálne využíval systém rekuperácie.

S midibusom MAN Lion's City 10 E sa výborne manévruje. Je to vďaka krátkemu rázvoru, malému priemeru otáčania, sofistikovanému podvozku s nezávislým zavesením kolies a uhlu natočenia kolies až 56 stupňov. „Výborné nastavenie podvozka, presné riadenie a skrátený rázvor prinášajú na cestách tohto typu veľké výhody. Autobus je veľmi dobre ovládateľný a tri tony batérií v zákrutách takmer nepostrehnete,“ hovorí Heinrich Degenhart, profesionálny školiteľ vodičov z MAN ProfiDrive. Pri riadení kompaktného e-busu pomáhajú moderné bezpečnostné systémy ako ESP, aktívny asistent odbočovania, jasné denné LED svetlá alebo voliteľný kamerový systém MAN OptiView, ktorý nahrádza klasické vonkajšie zrkadlá.

Počas testovacích jázd e-bus MAN vyšiel náročnými serpentínami k horským priesmykom Gardena a Valparola.

Efektívny systém rekuperovania

Cesta do Passo Gardena (2121 m n. m.) je mimoriadne kľukatá, no práve tam Lion's City 10 E predviedol celý svoj potenciál a ľahko zdolal každú zákrutu, akokoľvek bola tesná. A potom pri nasledujúcom deväťkilometrovom zjazde do Corvary rekuperoval veľké množstvo energie, takže v doline boli batérie opäť takmer úplne nabité – so špičkovými nabíjacími hodnotami nad 200 kW.

Lion's City 10 E prepraví 80 cestujúcich, z toho až 33 sediacich.

Počas troch testovacích dní elektrický midibus absolvoval celkovo 531 kilometrov po cestách s nespočetným množstvom serpentín, pričom najnižší bod prejdenej trasy je v nadmorskej výške 523 metrov (Klausen) a najvyššie miesto leží 2168 m nad morom (priesmyk Valparola). Pozoruhodné je, že pri vyhodnocovaní výsledkov tejto jazdy vo vysokohorskom prostredí nevidno takmer žiaden rozdiel v spotrebe energie v porovnaní s klasickou trasou verejnej dopravy na rovine a na konci testu mal elektrický midibus priemernú spotrebu 0,77 kW/km. Plne elektrický Lion's City 10 E dosiahol výbornú účinnosť vďaka inovatívnej technológii a pozoruhodnej miere rekuperácie – v priemere vyše 50 percent.

Prehľad dát z prvého testovacieho dňa.

Stephan Rudnitzky, manažér zodpovedný za uvedenie modelu MAN Lion's City 10 E na trh, test komentoval takto: „Kombinácia kompaktnosti s výkonom ma úplne presvedčili. Náš MAN Lion's City 10 E je dokonalým riešením pre úzke náročné cesty a zároveň poskytuje cestujúcim pohodlie.“

Midibus MAN s elektrickým pohonom sa uplatní nielen na mestských linkách verejnej dopravy, ale aj v topograficky náročnom teréne.

Dáta z trojdňového testovania e-busu v Južnom Tirolsku

Celková dĺžka trasy 531 km, celková výška prekonaná v stúpaní 10 642 m, celková výška prekonaná v klesaní 10 483 m. Energia spotrebovaná počas testu 410,7 kWh, priemerná spotreba energie 0,773 kWh/km. Priemerná rýchlosť jazdy 26,7 km/h, celková úroveň rekuperácie okolo 50,4 %.