Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 01 elektricky  man jazdi  u porsche Thumb 03 elektricky  man jazdi  u porsche copy Thumb 02 elektricky  man jazdi  u porsche

Elektrický MAN jazdí u Porsche

Porsche v rámci svojho logistického reťazca prevádzkuje nový MAN eTGM, ktorý pri jazde neprodukuje emisie. Životné prostredie sa tak odľahčí o viac než 30 ton CO2 ročne. 

Spoločnosť Porsche si prevzala plne elektrický MAN eTGM na zásobovanie svojho závodu v Stuttgarte-Zuffenhausene. Je to prvé vozidlo tohto druhu v Nemecku nasadené do bežnej prevádzky: 32-tonový kamión, ktorý jazdí bez emisií a takmer nehlučne, pribudol vo flotile zabezpečujúcej logistiku výroby. Centrála automobilky v súčasnosti pripravuje produkciu prvého Porsche so 100-percentným elektrickým pohonom. 

"Zaradením eTrucku do logistiky výroby znamená pre Porsche ďalší krok na ceste k fabrike s nulovým dopadom na životné prostredie,“ vysvetľuje Albrecht Reimold, člen výboru pre výrobu a logistiku v Porsche AG. Za tým stojí ohľaduplný prístup k životnému prostrediu – aby spoločnosť nezanechávala žiadnu ekologickú stopu. Cesta k fabrike s nulovým dopadom na životné prostredie je jedným z mnohých opatrení. Porsche napríklad posledné dva roky využíva výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov vo všetkých prevádzkach a železničná doprava z výrobných závodov je bez výnimky elektrifikovaná. Okrem toho Porsche čoraz viac využíva elektrické vozidlá v celej svojej logistike (dodávky, nákladné vozíky, vysokozdvižné vozíky). 

Elektrický truck MAN má typové označenie TGM 18.360 E 4x2 LL. Homologizovaný je v 18-tonovej hmotnostnej triede ako ťahač návesov, jazdná súprava vrátane návesu má celkovú hmotnosť 32 ton. Číslo 360 znamená počet koní eTrucku (265 kW). Energiu čerpá z lítium-iónových batérií s celkovou kapacitou 149 kWh, čo v praxi znamená dojazd 130 km. „S modelom MAN eTGM spravili elektrické úžitkové vozidlá výrazný krok k zrelosti pre sériovú výrobu a teraz môžu v každodennej prevádzke spoľahlivo preukázať svoje silné stránky. Poznatky získané spoločne s Porsche v bežnej podnikovej logistike sa potom premietnu do prvej malej série, ktorú by sme chceli ponúknuť už v roku 2019,“ vysvetľuje Dr. Manuel Marx, šéf hlavného vývoja vozidiel v MAN.

Elektrický truck MAN sa využíva na dopravu medzi mestom Freiberg am Neckar, kde má svoju prevádzku logistický partner Logistics Group International a závodom Porsche v Stuttgarte-Zuffenhausene. Vďaka nasadeniu eTrucku sa na trase dlhej takmer 19 kilometrov zredukujú emisie CO2 o viac ako 30 000 kilogramov za rok. Vo Freibergu je inštalovaná aj nabíjacia stanica nového typu vyvinutá v Porsche Engineering pre budúcu nabíjaciu sieť, ktorú bude prevádzkovať spoločný podnik Ionity. Pre distribučný eTruck je navrhnutý nabíjací výkon maximálne 150 kWh a to umožňuje za 45 minút „natankovať“ eTGM na ďalších 100 kilometrov jazdy. Nabíjacia stanica – tak ako všetky nabíjacie stanice Porsche – bude napájaná iba prírodnou elektrinou, teda energiou šetrnou k životnému prostrediu získanou z obnoviteľných zdrojov.

Dodaním ťahača eTGM pre Porsche dosiahol MAN ďalší míľnik na svojej mape elektrickej mobility, podľa ktorej sa od roku 2019 plánuje výroba prvej malej série týchto ekologických truckov. Na snímke z odovzdávania vozidla sú (zľava doprava): Dr. Manuel Marx, šéf vývoja vozidiel v MAN Truck & Bus, Eckhard Busch, generálny riaditeľ Logistics Group International a Albrecht Reimold, člen výboru pre výrobu a logistiku v Porsche AG.