Vw tiguan 03 2020 1140x190
Thumb 1d Thumb 2d Thumb 5d Thumb 3d Thumb 4d Thumb 6d Continental 05 2020 1024x597 Thumb 7d

Elektrická Dacia príde v roku 2021 a vyrobia ju v Číne

Jednoduchý malý elektromobil chce zabodovať hlavne nízkou cenou.

Renault počas prezentácie finančných výsledkov za rok 2019, načrtol elektrickú budúcnosť značky Dacia. Francúzi potvrdili, že Dacia v roku 2021 uvedie na trh malý mestský elektromobil.

Bude to derivát Renaultu K-ZE - jednoduchého elektromobilu, ktorý Renault vyvinul primárne pre Čínu.

Renault K-ZE je štvormiestny, na dĺžku meria 3,74 metra a poháňa ho elektromotor s výkonom 33 kW (45 k). Zdrojom energie sú lítiovo-iónové články s kapacitou 26,8 kWh. Dojazd na jedno nabitie predstavuje 271 kilometrov, v mestskom režime (ak maximálna rýchlosť neprekročí 60 km/h) dokonca 350 km. Tieto čísla však namerali ešte starou metodikou NEDC. Reálny akčný rádius bude menší.

Výrobu malého elektromobilu má na starosti spoločnosť eGT New Energy Automotive. Spoločný podnik značiek Renault, Nissan a Dongfeng v čínskom meste Shiyan chŕli až päť derivátov malého elektromobilu. Okrem Renaultu K-ZE, ide aj o Dongfeng Aeolus EX1, Fengxing T1, Venucia e30 a Fengguang E1.

Sú to identické autá, líšiace sa iba dizajnom prednej a zadnej časti. V roku 2021 k nim pribudne elektrická Dacia, postavená podľa rovnakého receptu. Technika zostane rovnaká, mierne iné budú akurát niektoré dizajnové prvky.

Dacia má byť najdostupnejším elektromobilom v Európe. Francúzsky magazín L'argus odhaduje základnú cenu na 14 až 15 000 eur, bez započítania štátnej dotácie. U nás by cena mala byť nižšia.

Plán ráta s ročným predajom elektrických Dacií na úrovni 20 alebo 30 000 kusov. Materský Renault očakáva úspech novinky nielen v súkromnom sektore. Siahnuť by po nej mali aj firmy, ktoré sa špecializujú na zdieľanú mobilitu. 

Hlavnou úlohou elektromobilu je znížiť ostro sledované flotilové emisie rumunskej automobilky. Z rovnakého dôvodu sa v Dacii onedlho objaví aj hybrid. Rumunský ekonomický denník Ziarul Financiar napísal, že benzínovo-elektrický pohon ako prvá dostane Dacia Duster. Pôjde o najdôležitejšiu novinku pripravovanej omladzovacej kúry. Termín premiéry či spustenia predajov ešte nie je známy.