Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Dvojtaktný turbodiesel pre ľahké úžitkové vozidlá postavil Renault v spolupráci s českými študentmi
Na konferencii Innovations@Renault v Paríži debutovali nové technológie, ktorými chce francúzska automobilka bojovať s tlakom na znižovanie emisií či spotreby paliva a zároveň redukovať výrobné náklady.
Najväčšiu pozornosť pútal prototyp malého vznetového dvojtaktu, určeného pre ľahké úžitkové vozidlá. Renault získal peniaze na jeho vývoj od Európskej komisie. Na oplátku angažoval študentov rôznych univerzít. Pod vznikom prototypu dvojdobého naftového agregátu sú podpísaní aj študenti z Českého vysokého učení technického v Prahe.
Dvojdobý motor spaľujúci naftu rozhodne nie je nový vynález. Úspešne ho využívajú najmä veľké kontajnerové lode, lokomotívy a rôzne pracovné stroje. Vďaka jednoduchej konštrukcii je prakticky nezničiteľný. Renault vyzdvihuje najmä jeho účinnosť, ktorá dosahuje takmer 50 percent, zatiaľ čo účinnosť klasického štvordobého naftového motora sa pohybuje okolo 35 percent.
Je to dané tým, že na jeden pracovný takt dvojdobého motora pripadá jedna otáčka kľukového hriadeľa, kým štvordobý motor musí počas pracovného taktu vykonať dve otáčky.
Konkrétne, Renault postavil dvojdobý dvojvalec s objemom 730 cm³. Je o 40 kilogramov ľahší a o polovicu menší v porovnaní so štvorvalcom 1,5 dCi. Menší počet potrebných dielov má podstatne zredukovať výrobné náklady i výslednú cenu. Francúzi tvrdia, že cenový rozdiel medzi benzínovými a naftovými motormi sa zásluhou dvoch pracovných dôb významne zmenší.
Dvojtakt má v stenách valcov nasávacie kanály, ktoré do spaľovacieho priestoru privádzajú vzduch. Potrebný tlak vzniká zásluhou mechanického kompresora a výfukovými plynmi poháňaného turbodúchadla. Nafta sa vstrekuje priamo, prostredníctvom trysky na vrchnej časti každého valca.
Moderné vznetové dvojtakty obyčajne disponujú výfukovými ventilmi, namiesto jednoduchých kanálov. Renault túto časť svojho motora zatiaľ nešpecifikoval. Uviedol iba to, že výfukové plyny upravujú konvenčné filtre, zachytávajúce pevné častice a oxidy dusíka.
Zvukový prejav dvojtaktu vraj zodpovedá bežným štvordobým turbodieselom. Dvojvalec dosahuje výkon 35 až 50 kW (48-68 k). Najvyšší krútiaci moment sa pohybuje v rozmedzí 112 a 145 Nm, dostupný je od 1.500 otáčok za minútu. Motor môže točiť najviac 4.000 1/min.
Samotný Renault hodnotí výkonové parametre ako nedostatočné. Prizvukuje však, že ide iba o prototyp.
Konkrétny termín nasadenia novinky do sériovej výroby zatiaľ Francúzi nešpecifikovali.