Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb 3c Thumb 1c Thumb 2c Thumb 4c Thumb 5c Thumb 6c Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c

Detroitský autosalón začal odhalením veľkého pick-upu

V hlavnom meste automobilového priemyslu USA uvidíme desiatky noviniek.

Spravodajstvo z autosalónu v Detroite štartujeme predstavením toho najamerickejšieho, čo americké cesty ponúkajú. Veľký pick-up Chevrolet Silverado prichádza v novej, štvrtej generácii. Konštruktéri auto opäť predĺžili, takže v kráľovskej verzii so štvordverovou kabínou pomaly atakuje šesťmetrovú hranicu.

Základom pick-upu je pevný oceľový rebrinový rám. Karoséria pozostáva z kombinácie ocele a hliníka. Práve hliník použitý na podvozku, dverách, kapote motora či na zadnom veku prispel k medzigeneračnému odľahčeniu auta o vyše 200 kilogramov.

Dôkaz, že pick-upy už dávno nie sú iba pracovnými autami, nájdeme v kabíne. Priestor pre posádku je teraz väčší a opäť o čosi luxusnejší. Chevrolet Silverado bol prvý pick-up, ktorý ponúkal na palube rýchly internet 4G LTE, ale aj funkcie Apple Car Play a Android Auto. Novinka prinesie viac asistenčných bezpečnostných systémov. O čo konkrétne pôjde, výrobca zatiaľ neprezradil. Predaj nového Silverada totiž odštartuje až niekedy v druhej polovici tohto roka.

V ponuke motorov nájdeme naftový šesťvalec Duramax s objemom 3,0 litra, ale nás Európanov viac fascinujú benzínové "vé-osmičky". Menšia má objem 5,3, väčšia dokonca 6,2 litra. Škoda, že zatiaľ nepoznáme hodnoty výkonu. Chevrolet sa pýši technológiami zameranými na zníženie spotreby paliva. Aj veľký osemvalec môže mať systém štart/stop a keď práve pracuje pod nízkou záťažou, funkčné sú iba štyri alebo šesť valcov.

V prípade naftového šesťvalca a benzínovej šesť-dvojky pomáha palivo šetriť aj vylepšená desaťstupňová automatická prevodovka Hydra-Matic.