Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 22 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 3 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 1 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 2 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 4 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 6 Mb v class nova  trieda v programatic learn 1024x597 sk Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 7 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 5 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 8 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 9 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 10 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 11 Mb v class nova  trieda v programatic learn 1024x597 sk Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 12 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 13 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 15 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 14 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 16 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 17 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 18 Mb v class nova  trieda v programatic learn 1024x597 sk Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 20 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 19 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 22 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 23 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 21 Thumb auta ktore skoncili autozurnal.com 24

Tieto autá nedávno skončili. Niektoré z nich už navždy...

Automobilový trh sa za posledné desaťročie zmenil. Aspoň z môjho pohľadu. Niekedy populárne segmenty áut dnes ťahajú za kratší koniec a upadajú, tým druhým sa mimoriadne darí. Výrobcovia áut pristupujú k radikálnym krokom a modely áut, ktoré sa neujali, jednoducho končia. Jeden z dôvodov je práve nezáujem, tým druhým zasa sprísňujúce sa emisné limity. Tak či onak, prinášame výber áut, ktoré v nedávnej dobe skončili, poprípade v roku 2019 skončia nadobro. 

Alfa Romeo MiTo

Malé MiTo prišlo na trh v roku 2008. Ide o starší model malého auta a navyše ponúka len trojdverovú karosériu. Tá bola pri malých autách a nižšej strednej triede donedávna populárna, no v posledných rokoch sa trojdveráky predávajú čím ďalej tým menej. Alfa Romeo MiTo s rokom 2019 končí po dopredaní skladových kusov. Alfa Romeo dúfa, že zákazníci väčšmi začnú kupovať skvelú Giuliu a tromfom má byť tiež chystané kompaktné SUV, ktoré sa zaradí veľkostne pod Stelvio.

BMW 6 Coupé, BMW 3 a 5 GT, BMW M3

Podobný  osud postihol aj BMW 6 Coupé. 4-dverové Gran Coupé a 5 dverové BMW 6 GT mali ostať, no po novom nájdete v konfigurátore BMW len 6 GT. BMW 6 Coupé by malo prenechať voľnú cestu pre majestátnejšie BMW 8, ktoré bude taktiež vo verzii Gran Coupé. BMW tiež skončilo s produkciou "hybridov" medzi luxusnou limuzínou, MPV a crossoverom- BMW 3 GT a 5 GT. Oba modely odišli kvôli nezáujmu. BMW 6 GT ostáva. Stopku v roku 2018 dostalo aj vrcholné BMW M3. No iba dočasne. Nová generácia BMW 3 sľubila, že príde aj v ostrej verzii s radovým šesťvalcom pod kapotou. A bude rýchlejšia, ako kedykoľvek predtým.

Jaguar XJ

V júli 2019 skončí aj veľký sedan Jaguar XJ. Nástupcom by mal byť čiste elektrický model, pravdepodobne opäť s menom XJ.

Fiat Punto

Kedysi jedno z najlepších a najpredávanejších malých áut sa v poslednej dobe už len trápilo. Fiat Punto 2018 vychádzalo ešte z Grande Punta z roku 2005. Pôsobilo už pomerne zastaralo. Meno Punto, ktoré čiastočne definovalo značku Fiat, dostalo stopku. Dúfajme, že len na určitý čas... Nástupcu zatiaľ neohlásili. Je však možné, že výborné malé auto do budúcna nahradí moderný mestský crossover.

Kia Carens

Posledńa generácia MPV, ktoré postavili na základoch Ceedu, to nemala nikdy ľahké. Prišla v dobe masívneho úspechu SUV a logicky tým stratila zákazníkov. No tí si v bohatej modelovej ponuke Kie dokážu nájsť nástupcu, napr. Sportage alebo Ceed kombi. Nahradia však kompletne priestorovú ponuku a variabilitu interiéru kompaktného MPV?

Nissan Note a Nissan Pulsar

Kombinácia hatchbacku a malého MPV nevyšla podľa predstáv. Nissan Note to skúšal v dvoch generáciách, no nakoniec odišiel do zabudnutia. Nahradí ho súčasná Micra, ktorá je výborným malým autom a malý crossover Juke, ktorý sa dočká novej generácie. Taktiež krok s japonským "Golfom" nevyšiel a tak Pulsar v tichosti odkráčal. Príliš uniformný dizajn a sterilné jazdné vlastnosti nezaujali, napriek rekordnému miestu na zadných sedadlách. Nástupca vcelku úspešnej Almery prenecháva cestu drahšiemu a mimoriadne úspešnému crossoveru Qashqai.

Renault Mégane Coupé

Elegantný Mégane Coupé dostal stopku s odchodom minulej generácie kompaktu segmentu C. Dokonca aj nový Mégane RS je 5-dverovým praktickejším hatchabckom. Za elegantne športovou karosériou s výraznými zadnými blatníkmi nám bude ľúto.

Ford C-Max a Grand C-Max

Kvôli nezáujmu končia v roku 2019 aj kompaktné MPV. Donedávna obľúbeným modelom sa v najnovšej generácii nedarí. Dôvod vidíme v popularite SUV. S nástupcom sa nepočíta. Pred časom skončil taktiež menší B-Max.

Seat Ibiza ST

Malé kombi to majú veľmi ťažké. Vo veľkom ich zastúpili mestské SUV. Drží sa ako tak Fabia Combi, aj keď netušíme, ako to bude v ďalšej generácii. Koncernový brat Ibiza ST skončil s poslednou generáciou. Súčasnú Ibizu kúpite už len ako hatchback a k dispozícii máte aj crossover Arona.

Subaru WRX STi

Auto, za ktorým nám v Európe bude veľmi ľúto. Legendárna rally klasika skončila v roku 2018. Nástupcu Subaru do Európy neplánuje. Petrolheadi smútia...

VW Scirocco a VW Beetle

Kompaktné kupé bolo jedným z mála áut, ktoré bolo v tej dobe vzhľadovo zaujímavým a nekonzervatívnym Volkswagenom. Scirocco, postavené s technikou Golfu, už nekúpite. Beetle, zaujímavá a štýlová alternatíva Golfu, skončil kvôli nízkemu záujmu napriek tomu, že zdieľala jeho techniku. VW sa sústreďuje na SUV/crossovery, ktoré majú byť štýlové a zaujať mladých ľudí.

Audi A3 

Ďalší trojdverák odchádza na druhý svet. Model, ktorý bol niekedy základom v ponuke A3, prenechal cestu 5dv. Sportbacku, sedanu a kabrioletu.

Toyota Avensis

Limuzína a kombi strednej triedy to v poslednej generácii v Európe nemali na ružiach ustlané. Avensis vznikol práve kvoli Európanom, a nakoniec aj skončil. Už sme mysleli, že Toyota sa na nás "vykašle" podobným štýlom ako Honda s Accordom a zástupcu strednej triedy v Európe nebude ponúkať vôbec. No prišla potešujúca správa, do Európy prišlo Camry. A to nahradí Avensis v plnej paráde...ale len vo verzii sedan.

Hyundai i30 Coupé a i40

S poslednou generáciou i30 odišlo aj veľmi málo populárne Coupé. Za ním mi ľúto nebude, Hyundai v dnešnej dobe ponúka skvelé modely v zaujímavých výbavových stupňoch. Stačí spomenúť i30 Fastback, popr. vo verzii N Line. Na staré Coupé rýchlo zabudnete. Skončil aj zástupca tradičnej strednej triedy, Hyundai i40. Nástupcom by mohla byť podarená Sonata, avšak Kórejci s ňou v Európe zatiaľ nepočítajú.

Chevrolet Corvette a Chevrolet Camaro

Legendárne meno nesplní sprísňujúce sa emisné normy a August 2019 bude v Európe jeho posledným. Ten istý osud ako Corvette postihne aj jej brata, Camaro.

Mercedes-Benz SL63 AMG a CLS Shooting brake

Nemecká značka v máji 2019 zastavila produkciu vrcholného modelu SL63 AMG kvôli emisiám a v minulosti pozastavila karośarsku verziu Shooting brake modelu CLS.

Škoda Rapid

Aj keď recept na pomerne lacné a praktické kompaktné auto nebol taký úspešný, ako Škoda predpovedala, Rapidov najmä v naších končinách jazdí dosť. Aj keď Rapid skončil, Škoda predstavila dôstojného nástupcu, novú Scalu. Je väčšia, kvalitnejšia a s lepšími jazdnými vlastnosťami. Meno Rapid (dočasne?) umrelo, no máme tu Scalu, a preto nesmútime.