Thumb 01 daf xdc a xfc Thumb 02 daf xdc a xfc Thumb 03 daf xdc a xfc Thumb 04 daf xdc a xfc Thumb 05 daf xdc a xfc Thumb 04b daf xdc a xfc Thumb 07 daf xdc a xfc Thumb 06 daf xdc a xfc Thumb 07b daf xdc a xfc Thumb 08 daf xdc a xfc Thumb 09 daf xdc a xfc Thumb 10 daf xdc a xfc Thumb 11 daf xdc a xfc Thumb 13 daf xdc a xfc Thumb 12 daf xdc a xfc Thumb 14 daf xdc a xfc Thumb 15 daf xdc a xfc

DAF odštartoval kariéru ďalších modelov

Pre stavebný sektora špecifické aplikácie vyvinul DAF novú generáciu vozidiel s označením XDC a XFC. Súčasne mali premiéru i trucky Extra Robust postavené na báze modelov XD a XF. Pri prvom testovaní noviniek bol aj Autožurnál.

Za posledných osemnásť mesiacov si DAF významne posilnil pozíciu na trhu ťažkých nákladných vozidiel. Najprv uviedol trucky radu XF, XG a XG⁺ pre diaľkovú dopravu. Zruba o rok nato predstavil model XD, špecialistu na distribučnú dopravu. A túto jar odštartovali kariéru nové produktové rady XDC a XFC, ktoré vstupujú do stavebného sektora a špecializovaných segmentov ťažkej dopravy.

Stavebné nákladné vozidlá XDC a XFC

Off-roadové trucky DAF XDC a XFC charakterizuje veľká svetlá výška až do 400 mm (v závislosti od náprav, resp. pneumatík), nájazdový uhol 25 stupňov a od modelov pre diaľkovú alebo distribučnú dopravu sa odlišujú aj kabíny. Majú masívny oceľový nárazník, oceľovú ochrannú dosku chladiča a bezúdržbové LED svetlá do hmly, ktoré sú pre maximálnu ochranu zapustené hlboko do nárazníka. Ako býva pri moderných stavebných vozidlách bežné, predný nárazník je delený – pozostáva z troch samostatných častí, aby sa pri poškodení zredukovali náklady na opravu či výmenu. Typickú ochrannú mriežku na reflektory však nepotrebujete, pretože sklo bolo nahradené mnohonásobne tvrdším lexanom. Robustnosť zvýrazňuje dominantná čierna maska chladiča. Nové trucky XDC a XFC pre stavebný sektor sú k dispozícii v konfiguráciách pohonu 8x4, 6x4 a po prvýkrát aj 4x2.

Vyhotovenie Extra Robust (vpravo) si možno objednať pre všetky konfigurácie podvozkov a ťahačov radu XD a XF. Uprostred je cestný model a vzadu off-roadový truck. Na snímke vidno, že každý rad má špecifickú prednú časť kabíny.

Na predvedenie kvalít ďalšej novej generácie truckov DAF si výrobca vybral Limburg. Je to oblasť v najjužnejšej časti Holandska, ktorá ma prekvapila zvlneným charakterom krajiny – žiadny typická rovina. Aj vďaka tomu testovacie jazdy po vidieckych, regionálnych i rýchlostných cestách boli pestré a zaujímavé. Výrobca pozval na testy 170 novinárov z 26 krajín. Tieto čísla ilustrujú, aké dôležité je pre DAF osobitne prezentovať nové stavebné trucky – takmer pätina jeho zákazníkov podniká práve v tomto sektore.

Prvotriedna ergonómia pracoviska vodiča posunula vozidlá DAF novej generácie na špičku z hľadiska komfortu aj pokiaľ ide o bezpečnosť.

Flotila predvádzacích truckov pozostávala z rôznych verzií, aby prezentovali pestrú paletu uplatnenia nového produktového radu. Na výber sme mali 11 vozidiel – ťahače návesov i podvozky s rozmanitými nadstavbami, pohon 4x2, 6x4, 8x2, 8x4 aj 10x4... Pre úplnosť dodajme, že výkony motorov PACCAR MX-11 a MX-13 sú v rozsahu od 220 kW/300 k do 330 kW/450 k, resp. od 270 kW/370 k do 390 kW/530 k, ktoré poskytujú úctyhodný maximálny krútiaci moment až 2700 Nm pri otáčkach 900 – 1125 min-1.

Testovanie na obrovskom pieskovisku

V centre záujmu médií bola tamojšia povrchová piesková baňa, kde výrobca predvádzal potenciál off-roadových modelov. Jazdilo sa za plnej prevádzky, takže medzi horami piesku a dopravníkovými pásmi bola živá premávka urastených nakladacích mechanizmov a zákazníckych ťahačov so sklápacími návesmi. Testovacie trasy vytýčené na ohromnom pieskovisku neviedli náročným terénom. Lenže naša česko-slovenská skupina vychytala daždivé dni, a tak „cesty“ sa zmenili na oranisko. Nastúpiť do kabíny suchou nohou sa nedalo a pri fotení v exteriéroch bolo vysoko pravdepodobné, že človek zapadne po členky do blata. Krásne sýtožlté kabíny veľmi rýchlo pokryla vrstva tmavohnedej lepkavej kaše. Ale na druhej strane takéto testovanie malo naozajstné „grády“ a som si istý, že nikto sa nenudil. Pieskové bahno sa kĺzalo, v hlbokých koľajach bolo treba hľadať čo najlepšiu stopu, udržiavať náležité tempo, aby vozidlo nezapadlo a aj rozryté zákruty prechádzať dostatočne rýchlo, ale nedostať sa pritom do šmyku... Napriek náročným podmienkam som sa však za volantom trojstranného sklápača XFC 530 FAT s celkovou hmotnosťou 27 ton cítil isto a komfortne. Pravdaže, automatizovaná prevodovka musí pracovať v off-roadovom režime – vtedy preraďuje veľmi rýchlo a pri podstatne vyšších otáčkach ako v cestnom móde. Občas som popri intenzívnom korigovaní smeru jazdy stihol zaregistrovať, že softvér nechá motor točiť až do 2000 otáčok. Okrem terénneho jazdného režimu je 12-stupňový TraXon vybavený novými funkciami „ASR Off“ a „Rock Free“ na rozjazd na klzkom povrchu a vyviaznutie pri zapadnutí rozhojdaním vozidla.

Ťahač XFC 530 FT s kamerovým systémom DAF Digital Vision, ktorý nahrádza hlavné a širokouhlé zrkadlá. Na monitoroch vidno štandardné a širokouhlé zobrazenie.

Jeden z testovacích ťahačov mal aj zapínateľný hydraulický pohon predných kolies. A presne toto boli podmienky, keď je takáto výbava mimoriadne užitočná: Naložená súprava by zaručene zapadla uprostred trasoviska, keby vodič preventívne nestlačil spínač s označením PXP a nezačali „hrabať“ i predné kolesá. Tento voliteľný systém prídavného pohonu je určený pre ťahače XD, XDC, XF a XFC v konfigurácii 4x2, ktoré iba príležitostne potrebujú dodatočnú trakciu – napríklad pri výjazdoch zo staveniska a v podobných situáciách. Rovnaký princíp ponúkajú aj iní výrobcovia, DAF je však špecifický tým, že mu ho dodáva externý partner Paul Nutzfahrzeuge z Nemecka. Robustný a na údržbu nenáročný systém s označením PX P(Paul Xtra Power) sa aktivuje automaticky, ak sa začnú prekĺzavať poháňané kolesá. A čím viac sa prešmykujú, tým viac trakcie ide na predné kolesá. Systém je k dispozícii pri jazde na 1. až 4. prevodový stupeň aj pre prvý a druhý stupeň spiatočky. Pri rýchlosti nad 20 km/h (alebo po preradení na 5. stupeň) sa PXP prepne do záložného režimu. Opätovne sa zapne pri nižších rýchlostiach a keď je to potrebné.   

Skvelý pomocník pri manévrovaní je DAF Corner View. Vďaka kamere so záberom 285° sprostredkuje vodičovi pohľad do priestoru tesne vedľa kabíny na strane spolujazdca (na snímke horný monitor).

Ideálny crossover: XD a XF Extra Robust

Úplnou novinkou sú modely XD Extra Robust a XF Extra Robust, ktoré kombinujú masívne kabíny radu XDC a XFC s cestným podvozkom XD a XF. Ide o „crossover“ pre dopravcov podnikajúcich v stavebnom sektore a komunálnej sfére, ktorí chcú mať vyššiu mieru ochrany, no nepotrebujú kompletné vybavenie do terénnu. Robustná predná časť týchto verzií dostala výrazný, vysoko umiestnený nárazník a elegantne integrovanú prednú ochranu proti podbehnutiu. Vyhotovenie Extra Robust je v ponuke pre všetky konfigurácie podvozkov a ťahačov radu XD a XF.

Jeden z ťahačov XFC 530 FT mal aj zapínateľný hydraulický pohon predných kolies PXP. A presne toto sú podmienky, keď je prídavná trakcia mimoriadne užitočná.

Výrobný program bol rozšírený aj o cestné 4-nápravové modely s pohonom iba jednej nápravy (8x2). Tieto verzie podvozkov s riadenou tlačenou nápravou, resp. s riadenou alebo neriadenou vlečenou nápravou sú vyvinuté pre špecifické použitie (preprava ťažkých kontajnerov, čistenie kanalizácie a zber ťažkého odpadu).

Bezpečnosť budúcnosti

Ak sa pozrieme detailnejšie na koncept distribučného radu XD, jednou z priorít bolo maximalizovať výhľad spoza volantu. Vzťahuje sa to, pochopiteľne, aj na stavebné trucky XDC. Veľké čelné sklo s plochou 2,3 m2 má spodnú líniu posunutú nižšie a aj bočné okná siahajú hlbšie, ako pri predchádzajúcich modeloch. Výborný priamy výhľad spoza volantu podporuje voliteľné okienko v spodnej časti dverí na strane spolujazdca, cez ktoré šofér vidí, čo sa deje tesne vedľa kabíny. Úplne nová prístrojová doska s výstižným názvom Vision sa na strane spolujazdca znižuje smerom k čelnému sklu. Aj to prispieva k špičkovému priamemu výhľadu. Pre špecifické aplikácie si zákazník môže objednať okno v zadnej stene. Na každom kruhovom objazde (a tých bolo na trase až-až) som v duchu chválil optimálny tvar a väčšiu vzdialenosť vonkajších zrkadiel od štíhleho stĺpika A.

Masívna páčka automatizovanej prevodovky TraXon (vľavo) s voličom jazdného režimu a integrovaným ovládaním retardéra má ideálnu pozíciu. Vpravo je elektronická parkovacia brzda a pod ňou tlačidlo asistenta parkovacej brzdy.

V duchu trendu je v ponuke opcií DAF Digital Vision, ktorý nahrádza hlavné a širokouhlé zrkadlá. Dodáva sa s funkciami ako automatické snímanie pohybujúceho sa objektu, aby bolo možné sledovať zadnú časť návesu pri zatáčaní, resp. predbiehaní a tiež širokouhlé zobrazenie vyznačujúce koniec súpravy, eliminuje mŕtvy uhol... Vo výbave ho malo aj niekoľko truckov z predvádzacej flotily. Jazdil som na ťahači s kamerovým systémom po regionálnych cestách i diaľnici. Aké to je? Aby som bol úprimný, počas niekoľkých desiatok odjazdených kilometrov som sa na monitory veľmi neadaptoval. Oči automaticky vždy najprv pozreli do prázdneho priestoru za oknom, kde bežne bývajú spätné zrkadlá a až potom na ľavý či pravý monitor na predných stĺpikoch. Uznávam, výhody kamier sú nepopierateľné, ale je asi veľmi individuálne, ako rýchlo si na novú technológiu zvyknete.

Vozidlo na zvoz komunálneho odpadu na podvozku XD 340 FAG 6x2 s druhou nápravou riadenou. Vyhotovenie Robust, nadstavba Geesink, celková hmotnosť 27 ton. Denná kabína je vybavená tretím sedadlom.

Čo ma však jednoznačne oslovilo je DAF Corner View, ktorý vďaka kamere so záberom 285º sprostredkuje vodičovi pohľad do priestoru tesne vedľa kabíny na strane spolujazdca. Skvelý pomocník pri jazde v stiesnených priestoroch na staveniskách a v mestských oblastiach! V ponuke opcií z oblasti bezpečnosti je tiež DAF City Turn Assist. Keď sa v mŕtvom uhle na strane spolujazdca ocitnú iní účastníci cestnej premávky, napríklad chodci, cyklisti, autá a motocykle, asistent pre odbočovanie upozorní vodičov vizuálnymi a zvukovými výstrahami.

Naťahovač kontajnerov ťažkej triedy s technickou celkovou hmotnosťou 44 ton na podvozku XF 480 FAW 8x4. Poháňaná tandemová dvojnáprava odpružená 8 vzduchovými mechmi má nosnosť 26 ton, vlečená riadená a zdvíhacia náprava je dimenzovaná na 8 ton.

Vysoký level komfortu 

Za volantom si určite nájdete ideálnu pozíciu, pretože možnosti „naladenia“ polôh sedadla aj stĺpika riadenia sú ukážkové (napríklad rozsah nastavenia výšky volantu je až 55°).Všetky funkcie súvisiace s jazdou sa ovládajú na multifunkčnom volante a pomocou páčok na stĺpiku riadenia. Z ergonomického hľadiska majú ideálnu pozíciu – presne v duchu sloganu výrobcu „Ruky na volante, oči na ceste“. Spínače sekundárnych funkcií umiestnili dizajnéri vpravo pod prístrojovým panelom a sú pohodlne na dosah.

Dva pohľady na prídavné okno v spodnej časti dverí na strane spolujazdca.

Evidentná je vysoká kvalita materiálov a vypracovania. Trocha archaicky na mňa pôsobí konvenčná parkovacia brzda, ktorá priveľmi trčí z palubnej dosky (to jej ale, samozrejme, z funkčnosti neuberá). V niektorých vozidlách bola elektronická verzia s kompaktným moderným dizajnom, ktorá sa pri rozbiehaní vozidla automaticky uvoľní. Novinkou v tejto kapitolke výbavy je asistent parkovacej brzdy. Aktivuje sa spínačom na prístrojovej doske a poskytuje dodatočnú brzdnú silu na všetky nápravy ťažného vozidla. A to je vítaná poistka pri nakladaní alebo vykladaní, obzvlášť pri naťahovaní či zdvíhaní kontajnerov.

Medzi voliteľnými prvkami pribudlo plnohodnotné tretie sedadlo umiestnené na stredovom tuneli motora.

Dizajn aj logické rozmiestnenie ovládacích prvkov vo mne zanechali veľmi dobrý dojem. Aj to, že zobrazenie informácií na centrálnom displeji s uhlopriečkou 12" si vodič môže prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Pre voliteľnú navigáciu DAF a ďalšie informačné i relaxačné systémy je k dispozícii druhý 10,1-palcový displej s dotykovou obrazovkou vpravo od volantu.

Centrálny 12-palcový displej ponúka vodičovi dve rôzne grafické zobrazenia a štyri úrovne informácií.

Denná kabína je o 15 cm dlhšia ako pri predošlom porovnateľnom modeli, takže ponúka väčší odkladací priestor za sedlami. Zmestí sa tam chladnička (opcia), za sedadlo odložíte prilbu... V ponuke voliteľnej výbavy tiež plnohodnotné tretie sedadlo umiestnené na stredovom tuneli motora. Ak na ňom nik nesedí, možno ho priklopiť k zadnej stene.

Dobre rozbehnutý biznis

Predstavením stavebných truckov XDC a XFC, verzií Extra Robust a vozidiel s tandemovými poháňanými nápravami pre cestné aplikácie, ktoré si vyžadujú veľkú trakciu a vysoké užitočné zaťaženie, skompletizoval DAF rozsiahlu zostavu svojej novej generácie nákladných vozidiel. Pripomeniem, že nové série XF, XG a XG⁺ pre diaľkovú dopravu a následne model XD vyhrali titul International Truck of the Year 2022, resp. International Truck of the Year 2023. Pochopiteľne, prestížne ocenenia podporujú imidž značky. Lenže pre biznis je rozhodujúci odbyt a výrobca truckov z holandského Eindhovenu aj v tomto smere môže byť spokojný: DAF doposiaľ zaknihoval vyše 80 000 objednávok na modely novej generácie, pričom vlani dosiahol rekordný 17,3-percentný podiel na európskom trhu s ťažkými nákladnými vozidlami (v roku 2021 to bolo 15,9 %). Okrem toho sa stal číslom jedna v segmente ťahačov, keď dosiahol trhový podiel 20,4 %.