Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  3 Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  2 Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  1 Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  4 Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  5 Thumb ceny dacia dacie zdrazeju autozurnal.com  6

Dacie môžu výrazne zdražieť. Kvôli emisiám...

Značka Dacia je známa výrobou cenovo dostupných praktických áut. No v Európe to automobilky začínajú mať veľmi ťažké, a to kvôli flotilovým emisiám. Musia vo veľkom elektrifikovať, ak nechcú platiť pokuty za nadlimitné CO2 emisie. Existujú dva scenáre, podľa ktorých sa rumunská značka bude uberať. 

Dacii sa v Európe mimoriadne darí. To, čo začalo prvým Loganom ako "projekt" lacného auta pre rozvojové trhy sa uchytilo aj v krajinách, od ktorých to spočiatku snáď ani Renault s Daciou nečakali. Recept cenovo prístupných, jednoduchých áut zo "starších" Renault surovín zožal úspech. Dacia sa v posledných rokoch odklonila od rýdzo budgetovej značky a ponúka veľmi dobrú výbavu, modernejšiu techniku s novými spaľovacími motormi a aj niekdajšia kvalita interiéru sa zlepšila. 

Prečítajte si tiež: 
Poznáte Sandero RS? Juhoamerický "hothatch" prešiel faceliftom 

Dacia Duster 2019

Ceny Dacie môžu ísť hore

V ponuke však stále ostávajú jednoduché motory bez hybridnej technológie, ako napríklad atmosférický 1,0 SCe. A (nielen) ten novým normám pre flotilové emisie 95 g/km od roku 2020 príliš do karát nehrá. Limit platí priemerne pre všetky modely, ktoré spadajú pod jeden koncern alebo alianciu. Tým, že Dacia nemá žiadne elektrifikované modely, Renaultu môže zavariť a flotilové emisie dvíhať. Ak automobilky limity nesplnia, hrozia im obrovské pokuty, ktoré sa môžu preniesť do cien nových áut.

Jedným z riešení môže byť výrazne zdraženie nových Dacií. Arnd Ellinghorst, analytik Evercore ISI, odhaduje, že splnenie emisných limitov by Daciu malo v najbližších rokoch stáť 671 miliónov eur. Na jedno auto tak pripadá čiastka približne 1269 eur. Dacia však svoj status výrobcu dostupných áut bude chcieť zachovať. Zdraženie však riešením je, keďže k podobným krokom sa môžu uchýliť aj ostatné značky.

Dacia Logan 2019
Elegantnejším riešením môže byť podľa agentúry Bloomberg predstavenie SUV s hybridným pohonom. To by flotilové emisie CO2 dokázalo stlačiť. Blomberg tiež odhaduje, že obľúbený Duster prináša automobilke zisk viac ako 10 % na jedno auto. Predaje Dacie tiež za posledný rok vzrástli o 7 %, zatiaľ čo Renault sa prepadol o 5 %. Investícia do hybridného SUV s Renault technikou a znakom Dacie sa tak môže oplatiť celej aliancii.

Zdroj: Bloomberg