299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 61d Thumb 64d Thumb 62d Thumb 63d Thumb 65d Thumb 67d 1024x597 conti wc8s sk Thumb 66d

Dacia zatiaľ hybridy neponúkne, proti emisiám bojuje plynom

Obchodný riaditeľ rumunskej automobilky hovorí, že alternatívny typ pohonu musí byť najprv dostupný a až potom sa môže objaviť v Dacii. Hybrid zatiaľ existuje iba v štádiu prototypu. 

Keď Dacia v roku 2004 predstavila prvý Logan, vyslúžila si potlesk za použitie osvedčenej techniky. Zákazníkom sa pozdávali najmä klasické osemventilové benzínové motory s objemom 1,4 a 1,6 litra.

Lenže tlak na postupné znižovanie emisií je v ostatných rokoch veľmi silný. Ani Rumuni už nemôžu montovať do svojich áut takpovediac muzeálne kúsky. Logan a Sandero sa v rámci nedávnej modernizácie zriekli benzínových štvorvalcov. Posledný - 1,2 16V - díleri už len dopredávajú zo skladových zásob.

Automobilky stavili na downsizing - teda na zmenšovanie motorov - a zároveň na elektrinu. Ponuka hybridov je dnes širšia než kedykoľvek predtým. Môže si ich dovoliť aj Dacia, orientovaná hlavne na nízku cenu?

"Pre túto chvíľu je to pre nás príliš drahé," hovorí Francois Mariotte, obchodný riaditeľ automobilky Dacia, v rozhovore pre britský Auto Express.

"Aby sme mohli udržať nízke ceny, naďalej musíme používať osvedčenú techniku. Elektrina ani hybridy zatiaľ nekorešpondujú s DNA značky. Jedného dňa - o niekoľko rokov - však k tomu môže dôjsť. Trh bude rásť, viac bude aj dodávateľov, a potom môžeme túto techniku použiť aj v Dacii. Ale dnes je pre nás najefektívnejšou cestou LPG (kvapalný ropný plyn, pozn. red.)." 

Dacia aktuálne ponúka LPG variant vo všetkých svojich modeloch. V Dusteri, Lodgy a Dokkeri je pre spaľovanie plynu priamo vo fabrike upravený atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 SCe (75 kW/102 k alebo 80 kW/109 k). Logan a Sandero dostali novinku v podobe prepĺňaného benzínového trojvalca 0,9 TCe LPG (66 kW/90 k).

Vďaka tomu, že ide o motory s nepriamym vstrekovaním paliva, je úprava na spaľovanie plynu jednoduchšia a príplatok za LPG verziu nižší.

"LPG je dobrou cestou ako sa vysporiadať s emisiami," pokračuje obchodný riaditeľ rumunskej automobilky, Francois Mariotte. "Napríklad oxidy dusíka sú pri spaľovaní kvapalného ropného plynu prakticky nulové. Za niekoľko stoviek eur môžete mať pohon na plyn vo všetkých modeloch Dacia. Takže to je naša odpoveď - je to dostupné, lacné na nákup a lacné aj na prevádzku."

Podľa Mariotta Dacia nebude experimentovať s novými modelmi. Zastúpenie chce mať iba v tých segmentoch, ktoré sú predajne najúspešnejšie. To znamená malé autá a nižšia stredná trieda.

"Zameriavame sa hlavne na uspokojenie súkromných zákazníkov. Sú to ľudia, ktorí nechcú za auto utratiť všetky svoje peniaze. Sú zvyknutí hľadať čo najlepšiu ponuku alebo hľadajú alternatívu k ojazdenému vozidlu. Trh s ojazdenými autami je šesťkrát väčší ako s novými. Až 40 percent našich zákazníkov si pred Daciou kupovalo iba ojazdené vozidlá. Keďže trh s jazdenkami je veľký, vidím pre nás ďalší potenciál posunúť predaje Dacie ešte vyššie," doplnil Francois Mariotte.

Prvú hybridnú Daciu pred siedmimi rokmi postavili študenti

Profesor Dan Marinescu z univerzity v Pitesti a tím jeho študentov vytvorili funkčný prototyp Dacia Hamster Electriway 4WD v rámci programu ochrany životného prostredia.

V útrobách mierne upravenej karosérie Sandera Stepway pracuje hybridný poháňací systém s názvom EcoMatic. Ide o štvorvalcový turbodiesel 1,5 dCi a elektromotor.

Zatiaľ čo spaľovací agregát (55 kW/75 k) je umiestnený pod prednou kapotou a poháňa predné kolesá, elektrický motor (7,3 kW/10 k) sa ukrýva vzadu pod podlahou batožinového priestoru a roztáča zadné kolesá. Vozidlo tak disponuje pohonom oboch náprav, ktorý na univerzite v Pitesti označujú ako E-Type 4WD. 

Batérie potrebné pre napájanie elektromotora je možné nabiť z bežnej rozvodnej siete. Elektrinu im dodávajú aj fotovoltaické články na streche auta a funkcia rekuperácie kinetickej energie pri brzdení.

Dacia Hamster Electriway 4WD údajne v priemere vyprodukuje 99 gramov emisií CO2 na kilometer jazdy. Šetriť naftu i životné prostredie pomáha systém štart/stop.