Dacia namontuje nový motor 1,0 TCe Eco-G takmer do všetkých modelov
Zatiaľ čo väčšina automobiliek bojuje s prísnejšími emisnými limitmi elektrifikáciou, na priaznivú cenu orientovaná Dacia si to zatiaľ nemôže dovoliť. Preto namiesto elektriny, siaha po palive, ktoré mnohí Slováci veľmi dobre poznajú. Ide o skvapalnený propán-bután, teda LPG.
Pri spaľovaní plynu vzniká približne o desať percent menej emisií oxidu uhličitého (CO2) v porovnaní s benzínom. Nižšie sú aj emisie oxidu uhoľnatého (CO), oxidu dusíka (NOx) a uhľovodíkov.
Z pohľadu zákazníka je dôležitá cena. Prestavba benzínového motora s nepriamym vstrekovaním do nasávacieho potrubia nie je príliš finančne náročná. Liter LPG na Slovensku aktuálne predávajú za necelých šesťdesiat centov. Hoci spotreba plynu býva spravidla máličko vyššia v porovnaní s benzínom a servis náročnejší, stále sa to oplatí.
Pre zaujímavosť, po svete aktuálne jazdí asi 26 miliónov áut, spaľujúcich kvapalný propán-bután. V Európe je ich približne 15 miliónov.
Dacia v minulosti už fabrickú prestavbu na LPG ponúkala a teraz sa k nej vracia. Na trh uvádza nový prepĺňaný benzínový trojvalec 1,0 TCe Eco-G s výkonom 74 kW (100 k) pri 5000 otáčkach za minútu a najvyšším krútiacim momentom 170 Nm pri 2000 1/min. Dostupný je pre modely Logan, Logan MCV, Sandero, Sandero Stepway a Duster. Výrobca ho kombinuje výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies.
Ako napovedá názov, novinka nadväzuje na motor 1,0 TCe, ktorý bol od začiatku konštruovaný s ohľadom na možné spaľovanie plynu. Práve preto dostal v súčasnosti málo používané vstrekovanie do nasávacieho potrubia a nie priamo do valcov.
Zástavba systému LPG obsahuje niekoľko ventilov, prívod plynu do motora, riadiacu jednotku a najmä toroidnú plynovú nádrž s objemom 34 litrov. Je vyrobená z vysokopevnostnej ocele a konštruktéri ju umiestnili pod podlahu kufra, kde obyčajne býva rezervné koleso. Kapacita priestoru pre náklad tým pádom neutrpela, v aute však nie je kam odložiť rezervu.
Keďže autá si zachovali pôvodné 50-litrové nádrže na benzín, dojazd plne natankovanej Dacie benzínom i plynom presahuje magickú hranicu tisíc kilometrov.
Plynová technika podľa našich informácií pochádza od talianskeho špecialistu Landi Renzo. Do áut ju montujú priamo vo fabrike Dacia a vzťahuje sa na ňu fabrická záruka tri roky alebo 100 000 najazdených kilometrov. Informácie týkajúce sa spotreby a servisu zatiaľ neboli zverejnené.
Motor 1,0 TCe Eco-G ako prvý dorazil na slovenský trh pod kapotou Dacie Duster. Vo výbave Essential (obsahuje napríklad palubný počítač, LED denné svietenie, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektrické ovládanie predných okien či prípravu na montáž rádia) stojí 12 690 eur. Je to o 400 eur viac v porovnaní s čisto benzínovou verziou 1,0 TCe (74 kW/100 k).