Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb img 7493 Thumb img 7518 Thumb img 7608 Thumb img 7625 Thumb img 7642 Thumb img 7646 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 7654 Thumb img 7679 Thumb img 7702 Thumb img 7712 Thumb img 7722 Thumb img 7728 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 7769 Thumb img 7753 Thumb img 7789 Thumb img 7823 Thumb img 7853 Thumb img 7883 Thumb img 7916 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 7986 Thumb img 7997 Thumb img 8003 Thumb img 8026 Thumb img 8035 Thumb img 8082 Thumb img 8101

Dacia Lodgy Techroad 1.5 Blue dCi: Stále výborná voľba

Nová výbavová verzia Techroad mi dala šancu, opäť si po rokoch sadnúť za volant Dacie Lodgy. Auto je doladenejšie a ako racionálna voľba pre rodinu nemá chybu. Akurát vyslovene rozbité cesty zvláda horšie než ostatné modely rumuskej značky.

Ubehlo už vyše päť rokov od chvíle, keď sme v redakcii ukončili dlhodobý 12-mesačný test Dacie Lodgy. Hoci najväčšia zo všetkých Dacií odvtedy neabsolvovala žiadny radikálny facelift, v najnovšom teste verzie Techroad bolo zaujímavé sledovať, čo všetko sa medzičasom zmenilo. Dacia na svojch autách priebežne pracuje, no tieto vylepšenia marketingovo nepropaguje tak intenzívne ako niektorí konkurenti. Je to škoda, pretože Lodgy z roku 2013 je v niektorých ohľadoch celkom iné auto ako najnovšia verzia, vyrobená v roku 2019.

Červené detaily a pekné čalúnenie sú súčasťou najdrahšej verzie Techroad. Nový displej rádia je jasnejší, chýba však kvalitnejší príjem FM signálu.

 

Azda najpozitívnejšia zmena sa týka tretieho radu sedadiel, za ktorý si treba priplatiť rozumných 700 eur. Predtým bola v treťom rade dvojmiestna lavica s deleným operadlom. Teraz sú tam dve samostatné sedadlá. Podstatne sa tým pádom zlepšila variabilita: jedno sedadlo môžete nechať doma a získať šesťmiestne auto s dostatočne veľkým kufrom na odloženie kočiara alebo väčšieho množstva batožiny. Nehovoriac o tom, že s dvomi samostatnými sedadlami sa manipuluje podstatne jednoduchšie ako s dvojmiestnou lavicou.

Priestorová ponuka v danej cenovej a veľkostnej kategórii aj po rokoch ťažko hľadá konkurenciu. Úplne vzadu bez problémov obsedí meter osemdesiat vysoký dospelý a bude mať štedrý priestor na chodidlá, kolená i hlavu. Asi jediným obmedzením je nižšie ukotvený sedák a tým pádom slabšia opora stehien. Lodgy napriek tomu priestorom a komfortom v treťom rade s prehľadom prekonáva všetky „sedemmiestne“ SUV i kompaktné vany. Relevantným súperom sú pre ňu o triedu väčšie dvojičky SEAT Alhambra/ Volkswagen Sharan.

Sedadlá v druhom rade nie sú posuvné, ako dnes býva zvykom. Konštruktéri ich uchytili napevno a s dobrým kompromisom, aby mali dostatok miesta pre nohy cestujúci v druhom i treťom rade. Kabína sa odpredu dozadu postupne rozširuje a potom zase zužuje. Najširšia je práve v oblasti druhého radu sedadiel, za čo vďačí aj subtílnym výplniam dverí. Vidno, ako konštruktéri doslova bojovali o každý centimeter, aby v kompaktnom vane vytvorili čo najviac miesta. Podarilo sa, lebo do druhého radu pri troche snahy natlačíte tri detské sedačky. Lodgy obsahuje tri kotvy Isofix a všetky sú práve v druhom rade. Bonusom je pocitová vzdušnosť, nadštandardne veľa miesta nad hlavou a veľké bočné okná, vďaka ktorým je interiér krásne presvetlený.

Obe sedadlá tretieho radu môžete vyklopiť dopredu alebo ich z auta úplne vybrať. Sedadlá v druhom rade sú delené v pomere 2:1. Vybrať z auta sa
nedajú, no môžete sklopiť operadlá a následne vyklopiť celé sedadlá dopredu. Nie je to také jednoduché, ako v modernejších konkurentoch, kde sa sedadlá často sklápajú do podlahy, navyše jedným ťahom. V Lodgy treba obetovať kúsok námahy, ale vzniknutý priestor je o to väčší a sedenie pohodlnejšie. Konkurencia práve kvôli variabilite a ľahšiemu sklápaniu robí sedadlá menšie, prípadne sú ukotvené príliš nízko.

V pátraní po vylepšeniach Dacie Lodgy sa presúvame dopredu. Minivan - podobne ako ostatné Dacie - dostal nový štvorramenný volant s klaksónom uprostred a príjemne hrubým vencom, ktorý je vo vyšších výbavách čalúnený umelou kožou. Na starý trojramenný volant si šoféri často kupovali rôzne návleky a omotávky, pretože veniec bol príliš tenký a tvrdý. Hoci samotné predné sedadlá zostali rovnaké, zmenil sa spôsob nastavovania sklonu operadla. Predtým trebalo potiahnuť páčku a chrbtom si nastaviť správnu polohu. Teraz sa sklon operadla mení pohodlnejšie, otočnou ružicou. Sedáky nie sú práve najdlhšie, ale vďaka zvislému posedu mi to prekáža menej než v „nízkom“ Logane. Do auta sa pohodlne nastupuje, lebo prah je nízky a sedadlo ukotvené tak akurát vysoko.

Palubnej doske opticky prospel tmavší odtieň použitých plastov a najmä nový sedempalcový displej multimediálneho systému. Nie je rezistívny ako predtým, ale kapacitný. Na dotyky reaguje podstatne rýchlejšie a ponúka jasnejší obraz. Tým pádom zmizol problém s nečitateľným displejom v slnečnom počasí. Dokonca premiérovo v značke Dacia nájdete platformy Apple Car Play a Android Auto. Vyskúšal som si to s androidovým telefónom a navigáciou Sigic. Spojenie telefónu s autom fungovalo na prvýkrát a bez problémov.

Preč sú časy, keď Renault montoval do Dacií výbehové motory, ktoré už v modeloch francúzskej značky pomaly nenašli uplatnenie. Najnovšie emisné limity a tlak na znižovanie flotilových emisií CO2 si vyžadujú najmodernejšiu techniku. Vrabce na stromoch štebocú, že kvôli oxidu uhličitému v Daciach nebude mať dlhú životnosť ani atmosférická jedna-šestka. Preto ak ju chcete, neváhajte. Pod kapotou testovanej Dacie Lodgy však pracoval turbodiesel 1,5 Blue dCi (85 kW/115 k). Prívlastok „Blue“ signalizuje použitie SCR katalyzátora a potrebu pravidelného dolievania syntetickej močoviny AdBlue. „Ďalšie kazítko“, poviete si. Áno, prídavná nádrž - umiestnená zospodu vedľa rezervného kolesa - musí byť vyhrievaná, pretože AdBlue pri cca -11ºC zamŕza. Lenže práve vďaka močovine nemuseli konštruktéri motor zásadne emisne škrtiť, čo má pozitívny vplyv na dynamiku i spotrebu. Turbodiesel môže byť „špinavý“ a oxidy dusíka sa z výfukových plynov odstránia v SCR katalyzátore. Plniace hrdlo pre močovinu sa nachádza hneď vedľa hrdla palivovej nádrže. Ak sa 17 litrov náplne začne míňať, palubný počítač vás na to upozorní. Pozor, lebo keď močovina úplne dôjde, auto už nebude možné naštartovať. Nejde o výmysel Dacie, ale o technickú normu, ktorú musia rešpektovať všetky značky. Úradníci chceli predísť tomu, aby autá jazdili bez AdBlue.

Naftová jedna-päťka sa z užívateľského hľadiska nezmenila. Má príjemne mäkký a jemný chod, takže aj v slabo odhlučnenom aute pôsobí veľmi kultivovaným dojmom. Približne do hranice 1800 otáčok za minútu ešte turbo nemá optimálny plniaci tlak a motor príliš nevládze. Je dobré, myslieť na to pri radení, aby otáčky neklesli príliš nízko. Zvlášť keď sprevodovanie šesťstupňového manuálu je dlhšie, s veľkými odstupmi najmä medzi nižšími stupňami. Ak chcete Lodgy využívať na poskakovanie v rámci mesta, atmosférická jedna- šestka vám bude stačiť. Pri pravidelnom využívaní všetkých siedmich sedadiel a jazdení na dlhšie trasy, rozhodne odporúčam diesel. Jeho veľkou pridanou hodnotou je solídna dynamika a výborná spotreba. Jazdiť po okreskách za 5,3 l/100 km nepredstavuje žiadny problém. Pri troche snahy som apetít stlačil na 4,7 l, a to som nebol brzdou premávky. V meste mi spotreba oscilovala medzi 5,8 a 6,5 l/100 km. Záležalo, či som vybehol na obchvat alebo nie. Na diaľnici sa prejavila väčšia čelná plocha minivanu a nie práve ukážková aerodynamika, no apetít na úrovni 6,6 l/100 km je stále prijateľný. Pri silnom vetre som trasu z Bratislavy do Zvolena zvládol za rovných sedem litrov nafty na sto kilometrov. Tempo 130 km/h na šestku znamená 2250 1/min. Akustická pohoda v kabíne vládne približne do 110 km/h, potom už výraznejšie počuť aerodynamický hluk.

Spočiatku mala každá Dacia Lodgy bez ohľadu na výbavu pod motorom a prevodovkou plechový kryt. Dnes ho nemajú ani „outdoorové“ verzie  Stepway a Techroad. Vystačiť si musíme s plastom. Zvislý čap nie je samostatne oddeliteľný od predného ramena. Ak sa vybije a zároveň poškodí puzdro, bude potrebné vymeniť celé rameno.

Po úspechu Sandera Stepway bola len otázka času, kedy Dacia ponúkne podobnú „outdoorovú“ výbavu aj k ostatným modelom. V prípade Lodgy aktuálne môžete siahnuť po výbave Stepway alebo ešte bohatšej Techroad. Obe sú zamerané na plastové doplnky karosérie, špecifické čalúnenie a 16-palcové kolesá. Svetlá výška – na rozdiel od Sandera a Loganu MCV Stepway – zostala nezmenená. Úprimne, ani nemala kam rásť, podvozok má už teraz dosť roboty, aby si so širokou a vysokou karosériou poradil. Dacii Lodgy svedčí pokojná defenzívna jazda. Vtedy je auto stabilné, podvozok stíha kontrolovať pohyby karosérie a kým neprejdete cez prepadnutý kanál alebo inú väčšiu nerovnosť, tak aj primerane pohodlné a tiché. Na väčších nerovnostiach si zadná náprava občas zabúcha. Jazdné vlastnosti pripomínajú dodávku a ladí s nimi aj nie príliš strmé riadenie. Krajné polohy riadenia od seba delia vyše tri otáčky volantom.

Neverili by ste, koľko ľudí si myslelo, že toto sú „elektróny“. Pritom ide o plechový disk s ozdobným plastovým krytom (puklicou).

 

Keď pritlačíte na plyn, nedotáčavosť nastúpi skôr, pocítite výraznejšie náklony karosérie v zákrutách a zadná časť sa pri rýchlych zmenách smeru jemne zavlní. Netreba totiž zabúdať na fakt, že aj Lodgy stojí na platforme B0, ktorej pôvod siaha k Renaultu Clio II a zdieľa ju s ostatnými Daciami. Konštruktéri síce natiahli rázvor na obdivuhodných 2810 mm, ale rozchody náprav zostali na úrovni menšieho Sandera. Zvlášť pri oplastovaných verziách Stepway a Techroad vynikne, že široká karoséria minivanu je posadená na úzky podvozok. Natiahnutím dĺžky a zároveň použitím podvozka určeného pôvodne pre malé autá, výrazne utrpela torzná tuhosť. To je zároveň dôvod, prečo Lodgy zvláda jazdu po poľnej ceste horšie než ostatné Dacie. Na testovanom aute bolo intenzívne cítiť, ako karoséria na nerovnostiach pracuje a plasty najmä v zadnej časti kabíny vŕzgajú. Neberte to ako kritiku, skôr vlastnosť auta. Ak Rumuni chceli vytvoriť naozaj priestranný minivan za málo peňazí, bez kompromisov to jednoducho nešlo.

Technické parametre
motor  1,5 Blue dCi
zdvihový objem [cm3]  1461
výkon [kW/k]  85/115
pri otáčkach [1/min]  3750
krútiaci moment [Nm]  260
pri otáčkach [1/min]  2000
nameraná spotreba [l/100 km]  4,8-7,0
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,9
maximálna rýchlosť [km/h] 185
registračný poplatok [€]  90
batožinový priestor [l]  207-827-2617
cena modelu od [€]  8990
cena testovanej verzie [€]  15 990