Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 3 Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 4 Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 1 Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 5 Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 2 Thumb lexus pocitacove hry revolucia v autopriemysle autozurnal.ta3.com 6

Čo má spoločné autopriemysel budúcnosti a počítačové hry?

Donedávna protichodné svety. Co už mohli mať spoločné počitačové hry a automobilový priemysel? No doba pokročila a softvér je pri vývoji a výrobe áut čoraz dôležitejší. „Automobilový priemysel čelí jednej z najväčších zmien od čias vývoja výrobnej linky,” tvrdí  Tim McDonough, zástupca Unity Technologies. Americká spoločnosť, ktorá je známa vytváraním platforiem používaných v počítačových hrách, už niekoľko rokov poskytuje svoje nástroje výrobcom automobilov. Výsledky tejto spolupráce spôsobia revolúciu v mnohých oblastiach – od dizajnu až po predaj automobilov.

Hoci oddelenie zodpovedné za motorizáciu vzniklo v Unity Technologies iba v máji uplynulého roka, spolupracuje s automobilovými značkami už viac ako tri roky. Firma Unity má čo ponúknuť a vie ako obohatiť autopriemysel. Ich 3D platforma je základom mnohých špičkových hier vytvorených pre rôzne zariadenia – počítače, hracie konzoly a mobilné zariadenia. Spoločnosť investuje značné prostriedky do rozvoja rozšírenej reality (AR) a virtuálnej reality (VR) a tie nachádzajú mnoho spôsobov využitia aj v automobilovom priemysle. 

Najväčší hráči v autopriemysle

Potenciál produktov vyvinutých americkou spoločnosťou si uvedomili najväčší výrobcovia automobilov, ako sú Toyota, Lexus, Volkswagen, Audi a Volvo. ,,V Toyote využívame Unity na vývoj nástrojov VR a AR na zlepšenie výkonu a kvality štýlového dizajnu, technických komponentov automobilov, ale aj na školenia zamestnancov,” vysvetľuje Koichi Kayano, projektový manažér oddelenia Operation Improvement Department Toyota.

Z mojich skúsenosti a toho, čo som videl pri návšteve nemenovaných výrobných fabrík automobiliek, s virtuálnou realitou do budúcna koketujú značky aj pri výrobe automobilov. Pracovník na linke dokáže pomocou nej zefektívniť výkon a taktiež dochádza k menšej chybe, ktorú občas zapríčiní ľudský faktor a VR ju dokáže znížiť poprípade úplne eliminovať. Využívanie VR umožňuje tiež školiť pracovníkov továrne a mechanikov. Pomocou okuliarov zobrazujúcich virtuálnu realitu sa môžu neskúsení pracovníci naučiť opraviť, alebo zložiť auto v bezpečných podmienkach, bez vytvárania zbytočných nákladov.

Virtuálny Lexus LC500 ako skutočný

Veľký potenciál má platforma aj v oblasti marketingu a dizajnu vozidiel. Prvým vozidlom, na ktorom testovali marketingové možnosti Unity a virtuálnej reality, bol  Lexus LC 500. Kompletný 3D model, ktorý vytvorila agentúra Team One, zahŕňal dokonca aj pohonný systém, podvozok a konštrukčné prvky auta. Dizajnérom sa podarilo reprodukovať aj najmenšie detaily športového Lexusu, ako sú spoje karosérie, odtieň laku či textúru čalúnenia. Model, ktorý vytvorili, umožňoval zmeniť farbu laku, čalúnenie interiéru alebo vzor ráfikov, či dokonca si sadnúť do virtuálneho auta. „Pracujem v automobilovom priemysle už 15 rokov a to, čo som videl za posledný polrok, ma presvedčilo, že prichádza revolúcia,” povedal neskôr David Telfer, manažér oddelenia digitálneho marketingu v Lexuse. „Model Unity naozaj zmenil náš pohľad na marketing”, dodal. 

Navyše spoločnosť minulý rok predstavila konfigurátor nového crossoveru Lexus UX. Nástroj umožňuje prezerať si auto na ulici, zmeniť farbu laku alebo verziu výbavy a dokonca skontrolovať prevádzku niektorých prvkov vo vnútri vozidla, napríklad centrálneho displeja.   Konfigurátor je vybavený aj analytickými nástrojmi, ktoré sledujú správanie používateľov. 

Pomôže predajcom...

Využívanie virtuálnej reality v konfigurátoroch automobilov je čoraz obľúbenejšie. Napr. firma Rewind v spolupráci s HP a Intelom vytvorila nástroj Salesdrive, ktorý umožňuje vytvoriť v reálnom čase virtuálny 3D model nového auta. Predajca tak môže zákazníkom vytvoriť individuálnu prezentáciu a postupne pridávať požadované vybavenie, ako napríklad strešné nosiče. Takisto je možné vidieť, koľko miesta zaberie v kufri detský kočík, alebo ako vyzerá zadné sedadlo po inštalácii detskej sedačky. 

...aj dizajnérom

Riešenia odštartujú revolúciu aj v projektovaní automobilov. „Vďaka technológii real-time 3D budú môcť dizajnéri automobilov konať rýchlosťou myšlienky. Meniť, modifikovať svoje modely a vidieť tieto zmeny v reálnom čase,” vysvetľuje Clive Downie, marketingový riaditeľ v Unity Technologies. Vďaka platforme môžu navyše inžinieri kontrolovať aj to, ako bude interiér auta vidieť jeho používateľ. Dizajnér môže auto naprojektovať, potom si dať okuliare VR a prostredníctvom nich obísť auto dookola alebo sedieť na sedadle vodiča. 

„Kedysi tento proces vyzeral takto – prvotný nápad, séria skíc a tak ďalej, až do definitívnej podoby auta. V súčasnosti sa všetko deje v jednej chvíli. Blížime sa k optimálnej situácii, v ktorej budeme môcť využívať Unity na vytvorenie auta od začiatku až do konca,” dodáva  Beau Cameron z Immersive Reality Studio Lead v Team One.