Citroën Aircross je väčší a uletenejší brat Cactusu
Úspech, aký zaznamenal Citroën C4 Cactus po uvedení na trh, dodal Francúzom sebavedomie. Pripravujú ďalší crossover, resp. SUV, s výstredným dizajnom. Koncept debutuje na autosalóne v Šanghaji, sériová verzia príde približne v roku 2017.
Niekto v ňom vidí detskú hračku, iný potenciálneho konkurenta pre Range Rover Evoque. Isté je, že Citroën sa v najbližších rokoch vyberie cestou extravagantného dizajnu, ktorý dokáže rozprúdiť emócie.
Štúdia Aircross meria na dĺžku 4580 mm, na šírku 2100 mm a na výšku 1800 mm. Rozmermi môže konkurovať napríklad Nissanu Qashqai alebo Toyote RAV4. Oboch súperov však prekonáva väčším rázvorom 2800 mm.
Na prvých obrázkoch pôsobí Citroën Aircross veľmi mohutne, ale nie agresívne, čo bol hlavný cieľ dizajnérov. Podľa nich aj relatívne veľké SUV môže na okolie pôsobiť priateľsky.
Pocit robustnosti vytvárajú najmä 22-palcové kolesá (pneumatiky 275/45) a čierne lemy blatníkov. Kapota motora má minimálny sklon podobne, ako v mnohých Jeepoch, zato vzhľad prednej časti je pre Citroëny typický. Svetlomety sú horizontálne rozdelené na dve časti rovnako, ako v Cactuse alebo v C4 Picasso. Bočné dvere dopĺňajú ochranné plochy v štýle AirBump. Tentoraz nejde o plastové kapsuly naplnené vzduchom, ale o pružnú a ľahkú hliníkovú penu. Francúzi tento prvok nazývajú Alloy Bump. Netradičným prvkom je tiež hliníkový lem zadných bočných okien.
Dvere sa otvárajú od seba a kvôli pohodlnejšiemu nastupovaniu medzi nimi chýba B-stĺpik. Odhaľujú štvormiestny interiér, ktorý je tak trochu retro a zároveň veľmi moderný. Niektoré detaily akoby pochádzali z osemdesiatych rokov minulého storočia, iné predpovedajú budúcnosť. Napríklad 12-palcový displej je ukotvený na koľajnici, takže sa môže posúvať a byť buď uprostred palubnej dosky alebo pred spolujazdcom. Šofér má k dispozícii vlastný displej ako náhradu za konvenčný prístrojový panel.
Cestujúcich sediacich v pravej a ľavej časti auta oddeľuje mohutný stredový tunel. Neukrýva kardanový hriadeľ, ako by sa mohlo zdať, ale odkladacie priestory. Sedadlá akoby pochádzali z lietadla či vlaku.
Hoci autu chýba kardan, o pohon všetkých štyroch kolies neprišlo. Zatiaľ čo predné kolesá roztáča prepĺňaný zážihový štvorvalec 1.6 THP (160 kW/216 k, 275 Nm), zadné má na starosti elektromotor (70 kW/95 k, 200 Nm). Výrobca avizuje kombinovaný výkon až 230 kW (313 k), ktorý má šofér k dispozícii v režime boost, keď akcelerátor zošliapne až na podlahu. Vtedy auto dokáže zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 4,5 sekundy.
Opačný extrém predstavuje jazda v čisto elektrickom móde. Na jedno nabitie lítiovo-iónových článkov s nezverejnenou kapacitou je Aircross schopný prejsť najviac 50 kilometrov. V hybridnom režime sa kombinovaná spotreba benzínu pohybuje okolo 1,7 l/100 km.
Citroën zatiaľ možnosti sériovej výroby tohto modelu nespomenul. Francúzske médiá s kontaktmi na zákulisie koncernu PSA Peugeot-Citroën však uvádzajú, že Aircross môže byť predobrazom novej vlajkovej lode značky. Skôr ako v roku 2017 vraj určite nepríde.